Тотальна стабілізація медіа

10 Квітня 2010
33117
10 Квітня 2010
12:40

Тотальна стабілізація медіа

33117
Тотальна стабілізація медіа

«Дядечко, бити будете? Боляче? Тільки, будь ласка, не по голові...» Приблизно таким був настрій у журналістської спільноти, коли до влади прийшов Віктор Янукович із своєю командою. Ця суїцидально-мазохістична готовність четвертої влади до закручування гайок і втрати здобутої завдяки помаранчевій революції, але не оціненої і не використаної свободи стала царським дарунком для «донів», які завжди тяжко зносили плюралізм, побоювалися журналістів і не вміли дати собі з ними ради. Розчаровані в «ідеалах Майдану», деморалізовані кризою, розбещені довгою гривнею з тіньових виборчих фондів, журналісти навіть не помітили, як самі здали останні, завойовані п'ять років тому, позиції.

 

Вже першими кроками у сфері управління медіапростором - скасуванням прощального указу Ющенка про призначення членом Нацради з питань телебачення і радіомовлення Андрія Мирошніченка, а також не зовсім легітимною зміною керівництва Національної телекомпанії України - нова влада продемонструвала готовність узяти галузь під контроль, не рахуючись із чиїмись «ліберастичними» уявленнями про законність і демократію. Єдиним чинником, який дещо гальмує цей процес, є внутрішня боротьба за вплив і посади між групами в Партії регіонів та учасниками коаліції, що вже вилилось у відмову від призначення прес-секретаря глави держави, а також екстрену заміну кандидата на посаду голови Держкомітету телебачення і радіомовлення - замість креатури ПР Олександра Курдіновича було призначено литвинівця Юрія Плаксюка.

 

«А зараз офіційна хроніка», - оголошує ведуча «Фактів» ICTV Олена Фроляк, перш ніж розпочати монотонну, наче переписану з прес-релізу, розповідь про ініціативи та обіцянки уряду Азарова. Ще кілька місяців тому така «офіційна хроніка» була можливою хіба що в новинах державного Першого каналу. Новини ТРК «Україна» радісно повідомляють про вибухове зростання попиту на портрети Віктора Януковича, «причому не лише серед чиновників». Змінився не тільки формат, а й тон, яким до глядача доносять новини з Банкової та Грушевського. Якщо до перемоги на виборах регулярні «ляпи» Януковича, калічена мова Азарова чи бешкети Шуфрича були предметом невсипущої уваги телевізійників, нині журналістську дотепність мов корова язиком злизала. Як і коментарі незалежних експертів, що раніше нехай рідко, та все ж де-не-де з'являлись у новинних сюжетах, нині ж геть здиміли.

 

Говорячи про опозицію, журналісти зазвичай зосереджуються на її роздрібненості, неспроможності об'єднатися, деморалізованості та епідемії дезертирства у парламенті, на радість владі протиставляючи Юлії Тимошенко Арсенія Яценюка. Що далі, то чіткіше постає перед центральними медіа безальтернативність «державницької» позиції, що полягає в підтримці та вибірково-позитивному висвітленні, а якщо справи зовсім погані, то замовчуванні дій влади. В ім'я стабільності й реформ, амінь.

 

Першим, ще до офіційного оголошення результатів виборів, вірнопідданість почав виявляти телеканал «Інтер», який перебуває під контролем голови СБУ Валерія Хорошковського, одного зі спонсорів ПР Дмитра Фірташа та близького до Кремля російського бізнесу. І не дивно - адже номінальному власникові медіагрупи «Інтер» Хорошковському Януковичем було пожалуване право разом із Сергієм Льовочкіним, а також за ідеологічної підтримки добре знаних в Україні політтехнологів Ігоря Шувалова й Володимира Грановського, виробляти кадрові рішення у сфері медіа. Одним із перших таких рішень стало переведення виконавчого продюсера «Інтера» Єгора Бенкендорфа на новостворену посаду генерального директора Національної телекомпанії України.

 

«Право першої ночі» віддано Фірташу-Хорошковському й на формування нового складу Нацради. Після його призначення з «Новин» Першого національного зникли дубльовані українською російськомовні синхрони, натомість з'явилася фірмова інтерівська сервільність у висвітленні діяльності влади. Менш фанатично, але послідовно стоїть на «державницькій» позиції телеканал Ріната Ахметова «Україна». Решта всеукраїнських каналів демонструють обачливу лояльність. Навіть «5 канал», де в новинах іще можна почути альтернативну думку чи коментар, несподівано вирішив закрити відразу два найбільш «колючі» політичні ток-шоу, «Я так думаю» з Анною Безулик та «5 копійок» з Романом Чайкою, мотивуючи це браком коштів на виробництво. Ця подія збіглась із хвилею чуток про наміри нової влади згорнути «розгул» телевізійної свободи слова, обмеживши таким чином доступ до ефіру своїм опонентам. Телебачення на всіх парах повертається до стану «стабільності» зразка 2004 року. Менш виразно, та все ж помітно цей процес протікає в найтиражніших газетах та деяких інтернет-виданнях, чиї власники воліють чимшвидше засвідчити владі своє шанування.

 

«Ось вони, пальчики!» - ображено відповідають на будь-які закиди в таборі Януковича. Справді, цього разу немає злих геніїв в адміністрації президента, на кшталт Віктора Медведчука чи Сергія Васильєва, яких можна було б звинуватити у впровадженні системної цензури. Замість згвалтування розбещених п'ятирічкою хаотичної свободи засобів масової інформації прийшлим «Залізним Господарем» нині відбувається урочистий акт добровільного віддавання на милість переможцям. Прелюдія до цього акту відбулася в ніч після другого туру виборів, після оголошення результатів екзит-полів, коли до штабу Януковича з привітаннями злетілися власники 75% телевізійного та значної частини газетного ринку країни. Навряд чи новий президент і його оточення мусили пояснювати олігархам, що ціною дружби і височайшої протекції буде, зокрема, й лояльність їхніх медіа. Подібні речі в цьому середовищі самі собою зрозумілі.

 

Свого часу В'ячеслав Піховшек наочно пояснював - щоправда, маючи на увазі небезпеку приходу до влади Юлії Тимошенко, а не Віктора Януковича - відмінність буквалістської цензури та абстрактних вимог лояльності: мовляв, отримавши темник, ви думаєте, як його виконати або обійти, коли ж у країні диктатура, ваше завдання - вгадати невисловлені бажання та інтереси влади й якнайповніше задовольнити їх. До диктатури ще наче й не дійшло, однак самоцензура вже владарює умами журналістів. Створення умов для цієї самоцензури тривало роками: зачистка редакцій від некерованих і занадто самостійно мислячих елементів, призначення слухняного і безпринципного менеджменту, створення системи управління виробництвом, за якої власна думка творчої одиниці нічого не важить.

 

Опозиційні ЗМІ не зможуть амортизувати цей процес у силу своєї майже цілковитої відсутності. Юлія Тимошенко за десятиліття владно-опозиційних поневірянь не надбала власного медіаресурсу, самовпевнено покладаючись на харизму, гроші, дружбу з медійними олігархами та завоювання влади. Поодинокі газети, радіостанції та сайти, якими володіють її соратники і союзники, у співставленні з медійною потугою Хорошковського-Фірташа, Віктора Пінчука, Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського та інших старих і нових друзів влади можна не брати до уваги. У разі, якщо влада відчуватиме потребу вкоротити язика занадто незалежним медіа, вона завжди зможе скористатися досвідом тиску на власників через наглядові органи, ту ж Нацраду з питань телебачення та радіомовлення, напрацьованим за часів президентства Ющенка Віктором Балогою.

 

Однак такої потреби може й не виникнути, адже в країні, де понад три чверті телевізійного ринку належать чотирьом лояльним до влади групам, а значну частину решти становлять російські телеканали, поодиноким джерельцям неупередженої інформації годі докричатися до масової аудиторії. Натомість безперешкодне існування - звісно, в межах певної ніші - невеличких незалежних каналів на зразок ТВі чи 5-го, аналітичних тижневиків, інтернет-видань і тому подібного елітарного продукту являтиме собою «алібі», що виправдовуватиме українську владу в очах демократичного закордону.

 

Якщо тенденції, які вже зараз простежуються у формуванні стосунків нової влади та медіа, залишаться незмінними, в найближчі роки чи навіть місяці в Україні може постати певна подоба російської моделі. З огляду на домінування в інформаційному просторі комерційних ЗМІ, «путінізація», як називає цей процес шеф-редактор проекту «Детектор медіа» Наталія Лигачова, не зможе, як це сталося у Росії, спиратися на державні й напівдержавні медіахолдинги. Тож роль ВДТРК, «Первого канала» та «Газпром-медіа» тут виконуватимуть олігархічні групи, зчеплені з владою фінансовими та політичними інтересами.

 

Першу скрипку у провладному медійному оркестрі гратиме група «Інтер», яка, перебуваючи у спільній українсько-російській власності, повертає собі функції форпосту інформаційної присутності Кремля в Україні. Торік «Інтер» утратив монополію на рекламному ринку, однак важелі впливу, отримані його номінальним власником на посаді голови СБУ, дадуть змогу компенсувати збитки. Вже зараз Служба безпеки, поза будь-якою компетенцією, активно втручається у справи Нацради з питань телебачення і радіомовлення, маючи намір перерозподілити телевізійні частоти на користь «Інтера». Маючи зелену вулицю в усіх органах влади, ця й без того найпотужніша медіагрупа країни надалі набиратиме сили й розростатиметься.

 

Із призначенням Бенкендорфа гендиректором НТКУ, яке супроводжувалося своєрідним рейдерським захопленням національного відбору конкурсу «Євробачення» комерційними телешоубізнесовими структурами, під п'яту «Інтера», ймовірно, потрапить і державний телеканал. Якщо ж співпраця буде конструктивною, не виключено, що в подальшому під «Інтер» проведуть приватизацію державних телекомпаній, перепродаж цифрових каналів у мультиплексі МХ-4 тощо. Протистояти цьому наступу зможуть хіба що конкуренти, чиї фінансові інтереси зазнаватимуть утисків; втім, утрачене на телеринку завжди можна відшкодувати феросплавами і припортовими заводами.

 

За таких умов анекдотично звучать нагадування про передвиборну обіцянку Віктора Януковича створити-таки в Україні суспільне мовлення. Без сумніву, незалежний від влади та бізнесу канал, хоч і не став би панацеєю, посприяв би збереженню бодай якогось плюралізму в медіапросторі. Однак те, що спроможні створити нинішні керманичі держави під вивіскою суспільного мовлення, найімовірніше, буде трохи модифікованим УТ-1 або ж чимось іще жалюгіднішим та залежнішим від влади. Дякуємо, краще не треба...

 

Регуляторна політика у сфері медіа здійснюватиметься за одвічним принципом «друзям - усе, ворогам - закон». Щоправда, з арсеналу засобів тиску зникнуть вимоги щодо дотримання 75-відсоткової квоти україномовного продукту в ефірі: не наважуючись законодавчо урівняти російську мову з державною, нова влада просто закриватиме очі на невиконання мовних норм. Це означатиме заповнення ефіру комерційних телеканалів ще більшою кількістю не завжди якісного продукту, імпортованого з Росії, ще міцніше узалежнення ринку від іноземного виробника. І, як бонус, зникнення субтитрів, які так сильно дратували багатьох телеглядачів. Ймовірно, зникне й вимога щодо виключно україномовної реклами - деякі газети почали ігнорувати її невдовзі після виборів.

 

Особисто Януковичу та його не надто комунікабельним соратникам вирване жало журналістики дозволить повернутись у зону комфорту, вільну від виснажливих прямих ефірів і дошкульних запитань. «Стабілізовану» пресу не цікавитиме Межигір'я й діра в бюджеті, а серед президентської гвардії вистачає охочих виконувати обов'язки міністра правди, роз'яснюючи журналістам, що мали на увазі Віктор Федорович і Микола Янович. Роль «сірого кардинала» з інформаційних питань в оточенні президента виконує Ганна Герман, в уряді ці турботи взяла на себе Олена Бондаренко, яка також претендує на крісло голови парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації. Тоталітарна закритість влади маскуватиметься позірною багатослівністю професійних запудрювачів мізків.

 

Драматизм ситуації полягає в тому, що всі ці процеси, грубо кажучи, до лампочки пересічному українцеві, позаяк не стосуються розмірів пенсії та зростання цін на базарі, натомість віртуозно мотивуються необхідністю реформ заради стабільності або навпаки. В серцях співгромадян знаходять відгук ідеї наведення ладу та припинення «бардаку», тож вони не заперечуватимуть, якщо влада - руками власників, звісно, - нарешті уніфікує картину світу в новинах та під благовидним приводом комерційної доцільності закриє рота «усіляким шустерам». Коли ж вони схаменуться, справу пробивання вікон до об'єктивної реальності доведеться знову починати з чистого аркуша.

 

Отар Довженко,«Детектор медіа», для «Дзеркала тижня»

 

Фото - freedom.freest.org

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Отар Довженко, для «Дзеркала тижня»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
33117
Читайте також
13.04.2010 11:06
Сергій Грабовський
, для «Детектор медіа»
34 233
Коментарі
18
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Наталья Голованова
5337 дн. тому
Давайте сами определимся с информационной политикой в нашей стране, господа! А потом уже будем апеллировать к Президенту и другим "высшим" силам. Такая трагедия под Смоленском, пострадали и польский, и украинский, и русский народы, а у нас по "Интеру" в этот же день в 16 часов "крутят" концерт, а по СТБ передают пляски из Днепропетровска типа караоке на Майдане, по "Украине" во все стороны летят спортивные мячи... Где наша журналистская совесть? Где совесть собственников этих телеканалов? По крайней мере, где все это святое по состоянию на этот день и на этот час?!
объективный
5337 дн. тому
Поділяючи занепокоєння автора стосовно одвічного питання: відносин влада — ЗМІ, хочу висловити свою незгоду з визначенням базових , засадничих моментів що ж відбувається зараз у цій царині в Україні. За автором виходе, що після помаранчевого майдану на зміну одіозним пригноблювачам свободи слова Кучмі (нагадаю, українці назвали його найліпшим президентом Нової України)- Медведчуку, у нас з”явилася демократична влада, яка ночей не досинала, аби забезпечита нам свободу слова. А тепер — знову халепа в особах Янукович — Герман. Вважаю, що це не так! Найнахабнішими і найнеприхованішими проявами спроб подавлення свободи слова за роки незалежності вважаю оголошену люстрацію та вікопомну прес — конференцію, коли “найдемократичніший президент”, після того, як його нащадок- мажор потрапив у аварію, розмовляв із журналістом, що поставив незручне запитання. Ще були щирі слова вору в законі, що відбивали сутність Нового Демократу - “та ти знаеш з ким ти розмовляєш, я ж президент(варіанти - “я ж Коля Козирний , Петя — Душегуб, Вася Самарський і т і) ”. А те що природня безталанність, недолугість, патологічна непунктуальність Ющенка і невміння будь — котру справу довести до кінця видалися Вам демократією і свободою слова, це — справа смаку.На мій погляд на зміну влади Кучми , після 6 років якоїсь лектаргічної фантасмагорії, прийшла нова влада. Як завжди незручна для журналістів (і це — вірно і природньо) і та, до якої журналісти мають буди в опозиції за визначенням ( а не тому, що вона погана чи не дуже). Мені здається, це зауваження принциповим, що дозволяє визначити вірний вектор руху, аби не боротися з млинами. А те, що українські журналісти(за невеликим виключенням) після шести років безладу і розрухи не втратили свою неспроможність бути справді журналістами — це вірно. Але при чому тут влади? Стосовно спроб Азарова говорити українською — вони мені видаються досить симпатичними по — людськи і щирими за суттю. А це — добре! (заради об”єктивності зазначимо, що Азаров заговорив українською не при патріоті Ющенко, а при “агенті Кремля” Януковичі).Щодо артикулятивної кумедності , його мова є такою украІнскАю, як, скажімо сумський язик Ющенка , чи ауФтентична украЙнська ФимоФа його ТруШини - Кхатерини. Головне, що стараються говорити.
кокотюха
5337 дн. тому
"на жаль, багато хто думає так, як ви?" - а як я, цікаво, думаю?
С.И.
5338 дн. тому
О.К. это ты ?
О.К.
5338 дн. тому
туалетний папір явище доволі пізнє...........
Вася Пупкин
5338 дн. тому
Сами "нации" как и "языки" (см вавилонскую башню ) -явление очень позднее, в начале людей делили не по "нации" или "языку" (он вообще был практически один - см происхождение европейцев от Адама) - а по вероисповеданиям, а слово "русский" означало "православный" . Посему все сделано для максимального раскола на атомы всех людей, и угадайте кому это выгодно, что бы мы учились выбирать сорта дерьма, вместо того , что бы заниматься своей жизнью и своими проблемами???
Вася Пупкин
5338 дн. тому
Леся Не надо цитировать чужие глупости, не может умереть язык, родивший все европейские языки. Также как не может умереть арабский. Не надо также в ответ приводить примеры "мертвых" языков - все они созданы специально и исключительно с политическими целями. Единственный парадокс - но это только на первый взгляд - египетские иероглифы, потому , что это забытый способ записи языка, но не сам язык. Забытый, ибо придуман более удобный - побуквенный способ записи. Кстати славянские языки за последние 600 лет несколько раз обновляли свои символы, свой шрифт (см звенигородский колокол)
Леся
5338 дн. тому
Андрію, якщо ви не розумієте, як мій коментар стосується теми, то що можна пояснити пересічному українцеві, якому, як пише Отар, все ''до лампочки''. Вам, очевидно, байдуже, яка мова переважатиме на телебаченні, якою мовою ітимуть фільми в Україні, якою мовою до нас звертатимуться наші '''керманичі'. Мав рацію відомий мовознавець Л. Булаховський: "Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову". Головне не те, якою мовою говорить Табачник, головне те, що він хоче звузити сферу функціонування української мови. І йому легко вдасться це зробити , бо в Україні, на жаль, багато думає так, як ви. Сьогодні відмовимося від мови, завтра від незалежності. Нам російською мовою пояснять, що ми одна нація, у нас спільна історія, спільна мова. І нове покоління, виховане на російськомовній журналістиці, повірить цьому. Але ж це не стосується проблем журналістики. А що таке справжня журналістика?
кокотюха
5338 дн. тому
Лесю, як Ваш біль за Україну стосується теми тексту, який коментується - відсутності нормальної журналістики? головне - не мова (табачник українською володіє досконало), а її носій (табачник - козел). при чому тут щаслива українська мова, яку за тисяу років ніхто не знищив? попустіться, не про мову ж текст! а про сцикунів та холуїв, які навіть глухонімі лишаються такими.
Andre
5338 дн. тому
1.Если бы в Украине была настоящая журналистика то Янукович не был бы президентом. 2.В Украине 90% журналистов работают журналистами,а максимум 10% являются таковыми по сути. 3.Если то что пишут журналисты не интересует народ значит кто-то из них дурак. 4.Если дурак народ,то журналисты автоматически дураки потому что все из народа,поэтому наоборот. 5.Всего ложка дёгтя портит всю бочку мёда,а в украинском обществе столько морального быдла,что свободно можно называть быдлячее общество соответственно журналисты не исключение. 6.Кроме того что в Украине полно идиотов ещё полно людей которые этих идиотов находят,изобличают,обучают вместо того что бы показать как делать надо,а не рассказывать как не надо. 7.Украина феодальная страна в которой все наёмные работники бесправные не только журналисты. 8.Поиск какой то не существующей значимости загоняет в журналистику новые толпы идиотов,которые не дают пробиться нормальным талантам. 9.Несмотря на громадное количество вузов толком так и никто не рассказал или научил как должен работать журналист. 10.Никто из себя раба выдавливать не хочет---Рабско-холуйские гены дают о себе знать. Вобщем темно как в кинотеатре---Кто первым дверь на улицу откроет и впустит свет и свежий воздух?
Леся
5338 дн. тому
Андрію, вони, може, й однакові. Але навколо них гуртуються люди із зовсім різним світоглядом. Саме на них і була вся надія. Я не можу судити про всі сфери діяльності нової влади - я не фахівець. Але те, що відбувається в гуманітарній сфері, мене просто шокує. На відміну від багатьох нас нові "міністри" добре розуміють значення мови в розвитку нації. І тому такий шалений наступ на все українське - розмови про заборону дубляжу, скасування іспитів українською, перехід майже всіх посадовців на російську. І все це робиться під прикриттям нібито "захисту інтересів російськомовних". Нас перетворюють на придаток Росії. І досить успішно. Зараз журналісти, грамотно розставляючи акценти, могли б якось цьому протидіяти. І я дуже на це сподіваюся.
кокотюха
5338 дн. тому
Лесю, Він, Вона і всі Вони - таки однакові. журналісти просто полюбили однакових політиків з невідомої мені причини. і тепер розплачуються за свою любов до цих довболобів. бо будь-який політик - зло, зведене в абсолют. і думати, що одне зло менш зле, ніж інше - злочин проти себе.
ДимОК
5339 дн. тому
Отар, журналисты ведь сами позволили этой команде прийти во власть. Значит, несут ответственность перед народом. И рамки, которые сами для себя поставили сотрудники СМИ, - теперь называется просто: дисциплина ))
O.K.
5339 дн. тому
хоч класичний, хоч неосовок завжди і всюди закінчує однаково, на жаль лише, в деяких країнах рухається до свого кінця надто повільно
Леся
5339 дн. тому
Отаре, ви ж самі недавно вчили, як треба "правильно боятися Януковича". Люди прислухалися до ваших порад. Цікаво, якби вибори відбулися зараз, ви б теж переконували, що він і вона однаковіі?
Наталья Голованова
5339 дн. тому
Давайте определимся с информационной политикой в нашей стране, господа! А потом уже будем апеллировать к Президенту и другим "высшим" силам. Такая трагедия под Смоленском, пострадали и польский, и украинский, и русский народы, а у нас по "Интеру" в этот же день в 16 часов "крутят" концерт, а по СТБ передают пляски из Днепропетровска типа караоке на Майдане, по "Украине" во все стороны летят спортивные мячи... Где наша журналистская совесть? Где совесть собственников этих телеканалов? По крайней мере, где все это святое по состоянию на этот день и на этот час?!
Конец
5339 дн. тому
Начался процесс поддачивания,подъедания и размывания медиа изнутр...
Микола
5339 дн. тому
Отар: "Драматизм ситуації полягає в тому, що всі ці процеси, грубо кажучи, до лампочки пересічному українцеві..." А ЩО ВИ ХОТІЛИ??? Замість вчити людей: політичній культурі, самоповазі, відповідальності за своє майбутнє, - ви повчали людей: "Голосуй проти всіх!", - тобто ховайся від відповідальності. Хочете щоб вас підтримали?- А чим ви знадобилися? Об вас обіпрешся, як руками об грязь.Таких людей, як є, ви викохали самі, бо навіщо вам голос людей, коли ви женете джинсу, коли соромязливо фасуєте копійку на конформізмі та догоджанні.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду