Колонія і провінція

11 Січня 2010
1
967
11 Січня 2010
10:51

Колонія і провінція

1
967
Ми – нація, яка сама себе не здатна розважити
Колонія і провінція

Мій тато на початках українського відродження в романтичному пориві вважав усе українське абсолютним добром. Тобто, він «за замовчуванням» любив і приймав усе, що українською виходило друком, з'являлось у телевізорі, лунало по радіо. Однак, із часом, коли, серед інших, з'явився співочий ректор Поплавський, мій тато змінив свою думку. Романтичний порив минув, та й вимоги до культурного продукту змінились. Тепер під маркою українського простим людям, які звикли черпати щоденне знання з «блакитного екрана», вже, здавалося б, неможливо нав'язати «лівий», тобто безнадійно фальшивий та халтурний продукт. І люди ці неодмінно перемкнуть свій канал на щось інше. Хоча й оте інше, здебільшого російського виробництва, зроблене за постсовєтськими теле-естрадно-цирковими лекалами, неминуче виявляється по-своєму навіть іще гіршим, аніж фальш і халтура.

 

А відтак там, у скрині з блакитним екраном, твориться простір абсолютної культурної непритомності й безнадії. І це неодмінно посилюється з настанням новорічних і різдвяних свят. Концентрація псевдокарнавального ідіотизму на одиницю «хвилино-зображення» сягає в цей період життя країни небаченої концентрації. Телебачення, ясна річ, не може правити за відображення реального стану суспільної свідомості, однак, є її доволі яскравим і промовистим портретом.

 

З одного боку, за 20 років не змінилось одне - невиліковна залежність телевізійних менеджерів від московського розважального продукту. Хоч як прикро це визнавати, все залишилось на своїх місцях. Лише Алла Пуґачова час від часу змінює своїх фаворитів. І якби мене запитали, що НЕ змінилось у нашому житті, хоч неодмінно мало силою історії змінитись, то це саме вони - жартівливі, усміхнені, співочі представники московської естради в телевізорі. Басков, Задорнов, Кіркоров, Ґалкін, Пєтросян... Усі вони є символом нашої культурної безхребетності, непритомності, безпорадності та розгубленості. Бо що принципово змінюється при перетині західного українського кордону? Разом із автошляхами та брендами заправок я б назвав саме нашу абсолютну несамодостатність. Ми - нація, яка сама себе не здатна розважити. І, властиво, з цього випливають усі наші подальші проблеми. В тому числі проблеми - із самоідентифікацією. Бо хто ми такі, що Баскова з Ґалкіним бачимо частіше й довше, ніж рідних батька з матір'ю?

 

З другого боку, страшно стає, коли ми намагаємось самі себе розважати в нашому доморослому стилі, закріпленому «передовим» телевізійним досвідом 1970-80 років. От вмикаєш український канал і думаєш: «Може бодай цього року вони не повторять цей кошмар?». Але вже за кілька хвилин з'являється реклама ювілейного концерту Михайла Поплавського. І виходить він - набріолінений, із блискітками і стразами, павичевим пір'ям і довгоногими студентками-беквокалістками курдупель, щоб у стотисячне переспівати про Костю-моряка або пісню про мамину черешню. А в залі - представники влади, включно з президентом, який своєю присутністю все це освячує.

 

А далі - знову вони, подружжя Віталія та Світлани Білоножків зі своїм ґала-шоу, дивлячись яке хочеться плакати від безсилля цього перманентного хохляцького несмаку, зведеного до головного принципу офіційної культури. А далі - Іво Бобул, Павло Зібров, Лілія Сандулеса... Невмирущі божки телерадіоефірів підсовєтської України ніколи не поступляться своїм місцем під сонцем. Щось інше потрапити в першоканальний укротелевізор зможе лише через їхні трупи - і навіть не в символічному, а саме в буквальному сенсі. Хоч, ясна річ, існують молоді виконавці. Але поглянувши на них, приходить ще сумніша й безпросвітніше думка: краще б їх не було.

 

Ні, думаючи це, я не переймаюся власними культурними проблемами і справді не вважаю, що мені щось винен укротелевізор. Ні, справа не в мені й мені подібних, а в мільйонах обділених і обкрадених українських людей, які, крім цієї скрині, нічого не мають. Але й маючи її, вони теж не мають нічого, крім закріпленого і, здається, навіки затвердженого невидимими телеменеджерами колоніально-провінційного статус-кво. Не мають нічого, крім трагічного дуалізму - між російським естрадним непотребом і власною болотяною безпорадністю, між Сходом і Заходом, між НАТО і ОДКБ, між Януковичем і Тимошенко. Бо ж у підсумку виходить, що й у житті точнісінько так само, як у телевізорі з його невиліковним ідіотизмом і повною культурною непритомністю. З тою простою різницею, що телевізор у будь-яку мить можна вимкнути, а життя - ні.

 

Андрій Бондар, для Zaxid.net

 

Ілюстрація - для Zaxid.net

 

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Андрій Бондар, Zaxid.net
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1
967
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
СТО
5594 дн. тому
+1
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду