Верховна Рада розгляне рекомендації парламентських слухань зі свободи слова
18 грудня у Верховній Раді зареєстровано проект постанови № 5452 «Про рекомендації парламентських слухань "Про стан свободи слова у регіональних ЗМІ"», внесений членами комітету з питань свободи слова та інформації.
Зокрема, учасники парламентських слухань констатують, що у регіонах України відбуваються масові порушення свободи слова як з боку центральної влади, так і з боку місцевої влади. Тому вони рекомендують Верховній Раді прискорити опрацювання законопроектів «Про захист професійної діяльності журналістів», «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності стосовно засобів масової інформації», «Про доступ до публічної інформації» та інші. Парламент має визначити законодавчі основи, принципи і терміни започаткування суспільного на загальнонаціональному рівні та громадського на місцевому рівні телерадіомовлення, а також визначити установи і організації, відповідальні за створення належних умов діяльності ТРО суспільного мовлення. Окремою постановою парламенту України рекомендується прийняти комплексну програму переходу від аналогового до цифрового телерадіомовлення, законодавчо визначити пріоритетні завдання у діяльності наглядових органів ТРО, функціонуванні редакційних рад та засад дотримання редакційних статутів.
Кабінету Міністрів України рекомендують невідкладно подати на розгляд парламенту законопроект «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації»; у процесі реалізації Держаної програми впровадження цифрового мовлення врахувати інтереси регіональних та місцевих аудіовізуальних ЗМІ; структурувати підпорядкованість Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення на основі функціональних обов'язків та характеру його позавідомчої діяльності; завершити впродовж 2010- 2011 років технічне переоснащення державних та комунальних регіональних ТРК тощо.
Органам державної виконавчої влади та органам місцевого самоврядування пропонують забезпечити виконання вимог Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні ЗМІ» в частині укладання з редакціями ЗМІ угод про висвітлення їхньої діяльності та здійснювати своєчасний розрахунок за опубліковані матеріали.
Генеральній прокуратурі України: посилити нагляд за додержанням і застосуванням законодавства України про свободу слова та про інформацію, взяти на особливий контроль перевірки та оцінки фактів неправомірних дій окремих установ і посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування стосовно ЗМІ та журналістів; систематично узагальнювати практику правовідносин в інформаційній сфері стосовно перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.
Пропонується також заслухати на засіданні Верховної Ради України інформацію Генпрокуратури, МВС, СБУ про роботу, проведену правоохоронними органами України щодо забезпечення конституційного права громадян на свободу слова, свободу діяльності ЗМІ та на професійну діяльність журналістів.
Крім того окремі рекомендації отримали Нацрада, НСЖУ та інші професійні творчі організації журналістів.
«Детектор медіа»