АУП: У листопаді політику в теленовинах мало висвітлювали через грип
В цілому, можна зробити висновок, що у листопаді політичні події перебували на периферії уваги новинних програм. Увага до політичних новин в Україні чи не найменша за останні 5 років; основна причина - пандемія грипу, що стала домінантою місяця. Про це свідчать результати моніторингу Академії Української преси та Інституту соціології НАН України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
За даними дослідження, у листопаді політичні події чи не вперше за останні 5 років перебували на периферії уваги новинних програм. Основною причиною експерти вважають поширення в Україні пандемії грипу. Саме ця тема і стала домінантою місяця у теленовинах. Окрім здоров'я населення, активно висвітлювалися соціальні проблеми, , взаємини Україна - МВФ та Україна - Росія.
Протягом листопада політичні новини подавались переважно у конфліктному контексті. Політичні партії перебували на узбіччі президентської кампанії, іронія та негатив адресувалися виключно владі.
Увага до кандидатів на посаду президента властива кожній третій новині про Україну. Рейтинг уваги очолюють Президент та Прем'єр-міністр, причому лідери стали об'єктом іронічних та негативних оцінок. Програми кандидатів у президенти у новинах не обговорювалися.
Синхрони в досліджуваних новинах подавали за участі менше половини офіційно зареєстрованих кандидатів у президенти. Кількісно переважали синхрони Віктора Ющенко, Юлії Тимошенко та Віктора Януковича. На думку експертів, канали практикують селективний підхід щодо уваги й синхрону лідерів президентської виборчої кампанії.
З повним текстом результатів моніторингу політичних новин за листопад 200 року можна ознайомится тут.
Дослідження охопило 34 випуски новин (920 повідомлень). Основні досліджувані показники: ступінь збалансованості інтерпретації подій, рейтинг уваги до політичних суб'єктів (оцінки політичних суб'єктів); доступ політиків до новинного ефіру (обсяг синхрону); типи новинного мовлення. Метод - контент-аналіз аудіовізуальної інформації. Коефіцієнт надійності методики: 85-95%. Цифрові відеозаписи програм новин здійснені АУП.
Проект виконується науковими колективами Академії Української преси та Інституту соціології НАН України за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Керівники проекту - доктор соціологічних наук Наталія Костенко та доктор філологічних наук Валерій Іванов. Проект розпочато в жовтні 2003 року. Методом дослідження є контент-аналіз медійних матеріалів за один повний тиждень місяця програм новин каналів «1+1», «Інтер», «Новий канал», ICTV, СТБ, ТРК «Україна».
«Детектор медіа»