Кабмін хоче врегулювати розповсюдження в Україні зарубіжних видань
3 грудня у Верховній Раді України зареєстрований поданий Кабінетом Міністрів законопроект № 5406 «Про внесення змін до Закону України "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні" щодо встановлення порядку видачі дозволів на розповсюдження в Україні зарубіжних друкованих засобів масової інформації».
Проект передбачає, зокрема, зміни до статті 39, якими Кабмін пропонує врегулювати процедуру розповсюдження в Україні зарубіжних друкованих ЗМІ.
Чинний закон про пресу визначає, що для розповсюдження зарубіжного видання в Україні необхідно одержати дозвіл. За ввезення в Україну продукції зарубіжних ЗМІ сплачується митний збір в порядку і розмірах, встановлених митним законодавством.
Ініціатори змін до закону планують, що дозвіл має видаватися Державним комітетом телебачення та радіомовлення, а за його видачу повинен сплачуватися спеціальний збір, визначений Кабміном. Рішення про видачу або відмову в дозволі має прийматися протягом одного місяця.
Держкомтелерадіо відмовлятиме у видачі дозволу, якщо вже випускається українське видання з такою самою назвою або вже видано дозвіл зарубіжному виданню з такою самою назвою тієї ж країни походження видання, якщо назва зарубіжного видання і його тематична спрямованість суперечать статтям 3 і 4 закону (пропаганда насильства і ворожнечі, порнографія, лайливі і брутальні слова), якщо прийнято рішення про припинення діяльності зарубіжного видання або ж порушена процедура подачі документів (не від тієї особи, недостовірні документи тощо).
Документ також дає визначення терміну «зарубіжні друковані засоби масової інформації» - це видання, чиї редакції розміщуються за межами України.
Як ідеться в пояснювальній записці, проект закону був розроблений Держкомтелерадіо. Як прокоментував газеті «КоммерсантЪ» в. о. голови комітету Олег Наливайко, мета документу - встановити єдині правила для українських і зарубіжних ЗМІ. «Нині роздрібний ринок преси важко контролювати через велику кількість іноземних друкованих ЗМІ, які ввозяться до України нелегально. Це газети і журнали, які видаються в Росії, Польщі, Угорщині, а продаються у нас», - відзначив він. За його словами, нещодавно Держкомтелерадіо зіткнувся з тим, що в Україні продаються два журнали зі схожою тематикою під однаковою назвою «Профиль», один з яких російський, а другий - український.
Генеральний директор видавничого дому «Hachette Filipacchi Shkulev Україна» Сергій Мирошніченко повідомив «Коммерсанту», що обсяги продажів російських видань, які дублюють друковані українські ЗМІ і ввозяться в Україну нелегально, становлять до 10% українських накладів та змушують офіційних дистрибуторів нести збитки.
«Детектор медіа»
