Передвиборні рейтинги: соціологи кажуть про нові тенденції

8 Грудня 2009
7
20189
8 Грудня 2009
11:12

Передвиборні рейтинги: соціологи кажуть про нові тенденції

7
20189
Між Віктором Януковичем і Юлією Тимошенко збільшується розрив, а Сергій Тігіпко витіснив Арсенія Яценюка з трійки електоральних лідерів на президентських перегонах. Такими є дані останнього опитування громадської думки, які оприлюднив «ФОМ-Україна». Проте серед політичних експертів та соціологів багато тих, хто дивиться на оприлюднені цифри дещо скептично
Передвиборні рейтинги: соціологи кажуть про нові тенденції

Якби голосування відбулося в останні дні листопада, то Віктор Янукович вийшов би у другий тур, набравши 29,8 відсотка голосів. Натомість Юлія Тимошенко вийшла б у другий тур із 14,8 відсотка. Про це свідчать дані соціологічного опитування, проведеного «ФОМ-Україна». Ця соціологічна організація представляє московський Фонд «Общественное мнение» та «Українську маркетингову групу».

 

За даними опитування, лідер Партії регіонів упевнено перемагає лідера БЮТ у другому турі з відривом у 16 відсотків. У жовтні цей розрив, за даними соціологів «ФОМ-Україна», складав 11,6 відсотка. Натомість електоральний прорив здійснив Сергій Тігіпко. За твердженням «ФОМ-Україна», його рейтинг демонструє карколомне зростання. За місяць він збільшився з 1,6 відсотка до 5,7 відсотка. Також зростає рейтинг чинного Президента Віктора Ющенка: із 2,2 відсотка у жовтні до 4,3 відсотка в листопаді. А ось популярність Арсенія Яценюка зменшилася порівняно із жовтнем: із 9,3 відсотка до 4,8 відсотка голосів.

 

Як агітували, так і отримали

 

У соціологічному опитуванні, проведеному наприкінці листопада «ФОМ-Україна», було опитано 1000 респондентів у різних регіонах, похибка складає 3,2 відсотка. Керівник «ФОМ-Україна» Олександр Бухалов вважає таку вибірку цілком репрезентативною.

 

«Є грамотно складена вибірка, репрезентативна по всіх населених пунктах, включно із селами та селищами міського типу. За цієї вибіркою можна робити висновки по регіонах: Північ, Південь, Схід, Захід», - зауважує соціолог.

 

Великі зміни у цифрах Олександр Бухалов пояснює тим, що різні кандидати по-різному ведуть виборчу кампанію. «Сергій Тігіпко веде планомірну спокійну кампанію, - каже він. - У нього працює добре команда. Зокрема, оцінка його реклами одна з найпозитивніших. Щодо збільшення розриву між Януковичем і Тимошенко, то, мабуть, люди переоцінюють дії Прем'єр-міністра».

 

Результат сумнівний, тенденції точні?

 

Натомість соціолог Ірина Бекешкіна вважає загальнонаціональне опитування у тисячу респондентів недостатньо репрезентативним. «Це для виборчих опитувань мало, - каже вона. - Тут важлива навіть не так кількість опитаних, як кількість точок опитування. Бо у двох містах, що розташовані поруч, може по-різному вестися виборча кампанія».

 

Політтехнолог Віталій Бала зауважує, що похибка у 3,2 відсотка є надто великою для того, щоб покладатися на дані цього опитування. «Якщо додаємо комусь три відсотки, а в когось три забираємо, то шість відсотків на результаті міняються. Це досить суттєво», - зазначає політтехнолог.

 

Феномени і заяви

 

Проте, якщо не з самими результатами, то з тенденціями у зміні рейтингів (що засвідчило опитування «ФОМ-Україна») експерти в цілому згодні. Утім, вони звертають увагу на своєрідний «феномен Тимошенко»: починаючи з 2002 року, на всіх загальнонаціональних виборах вона набирала більше голосів, ніж їй обіцяли соціологи. «Чи спрацює цей феномен на цих виборах, гарантії ніхто дати не може», - зауважує Ірина Бекешкіна.

 

Між тим, основні учасники президентських перегонів сьогодні виступили із заявами. Віктор Янукович заявив, що той, хто стане новим главою держави, має покласти край політичному протистоянню. А своїх суперників Янукович звинуватив у небажанні думати про майбутнє країни. Натомість Юлія Тимошенко заявила, що в Україні може відбутися олігархічний реванш і закликала не допустити в січні наступного року перемоги сил, які програли у 2004-му.

 

 

Дмитро Шурхало, «Радіо Свобода»

 

Ілюстрація - «Радіо Свобода»

 

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Дмитро Шурхало, «Радіо Свобода»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7
20189
Коментарі
7
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Taras2010
5701 дн. тому
--------
micka
5702 дн. тому
... і не цитуйте більше невігласів. якщо потрібна консультація по соціології в змі пишіть - micka@ua.fm
micka
5702 дн. тому
у цьому випадку, для відповіді 29,8% (Янукович) похибка буде приблизно 2,8%, а для відповіді 14,8% (Тимошенко) - уже 2,2%. 29,8-2,8=27,8 // 14,8+2,2=17,0 - звідси мінімальний розрив (але за даними тільки ОДНОГО до того ж СУМНІВНОГО джерела) складає 27,8-17,0=10,8%. 5,7% Тігіпка дають похибку вже 1,4%, а 4,3% Ющенка дають похибку 1,2% - тобто з врахуванням похибки вони можуть помінятися місцями - отже для того, щоб впевнитися, хто з них буде вище іншого потрібна більша вибірка. Але ж ми розуміємо, що нас цікавлять лише перші двоє і той факт, щоб їхні відсотки з врахуванням похибки не пересіклися з відсотками наступних кандидатів. От і все.
micka
5702 дн. тому
політтехнолог Віталій Бала поняття не має, що віднімати і додавати треба не 3,2%, а в кожному випадку зовсім інші відсотки. 3,2% це так звана гранична похибка, яка буде становити 3,2% при відповіді яка набере 50% голосів респондентів. Відповідно, якщо відповідь набрала менше або більше 50%, то похибка падає з 3,2% і в обидва боки нижче.
micka
5702 дн. тому
УМГ входить в обидва списки. Але якщо врахувати що ФОМ представляє УМГ і навпаки, то це всього ОДНЕ джерело. Знову ж таки - недостатньо для того, щоб вважати матеріал ЖУРНАЛІСТСЬКИМ, а не ПІАРІВСЬКИМ.
micka
5702 дн. тому
СТАНДАРТИ ЯКОСТІ МАРКЕТИНГОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ СОУ 91.12.0 21708654 001 2002
micka
5702 дн. тому
і кого ви цитуєте? ФОМ-Україна? а що це таке? є єдині європейські стандарти маркетингових досліджень ESOMAR. Від України напряму входять в асоціацію ЕСОМАР лише 12 компаній: http://directory.esomar.org/results.php?countries=183 Крім того, Національним представником ЕСОМАР в Україні є Українська Асоціація Маркетингу, члени якої опосередковано (через договір) також виконують стандарти ЕСОМАР. Ось їх список: http://www.uam.in.ua/ukr/content/nashi_chleni/kolekt_chleni.php Це два ВИЧЕРПНИХ переліки дослідницьких компаній, які проводять дослідження за єдиними стандартами (інших стандартів немає, а ці стандарти зареєстровані навіть у Держстандарті України за відсутності українського законодавства на цю тему). Всі інші компанії проводять свої дослідження невідомо за якими стандартами (причому жодні інші стандарти в Україні офіційно не зареєстровані у Держстандарті). ФОМу немає ні в першому, ні в другому списку. Робіть висновки, якщо ви журналісти. І, якщо ви журналісти, то у вас має бути ПРИНАЙМНІ ТРИ ДЖЕРЕЛА, навіть, якщо ці джерела з першого списку.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду