Онлайн-форуми: демократична комунікація під наглядом тролів

3 Вересня 2004
0
1107
3 Вересня 2004
17:55

Онлайн-форуми: демократична комунікація під наглядом тролів

0
1107
Часто форуми використовуються службами, які прагнуть нав`язати суспільству потрібну владі думку. Форум на сайті - один з найкращих інструментів для того, щоб підтримувати зв"язок з відвідувачами та для того, щоб створювати спільноту навколо теми сайту. Однак неправильно використаний форум може стати справжнім смітником - але і це ще не найгірший варіант. Часто форуми використовуються службами, які прагнуть нав"язати суспільству потрібну владі думку.
Онлайн-форуми: демократична комунікація під наглядом тролів
Інтернет форуми є частиною того, що найбільш за все приваблює людей в Інтернеті, а саме можливістю не тільки споживати інформацію, але й створювати її. Говорячи простіше - не тільки читати, але й писати.

Серед іншого, така можливість призводить до того, що виникає спілкування, до того ж, спілкування (майже) без посередників. Але на відміну від звичайного спілкування, на форумах не обмежено (теоретично) майже нічим - ні кількістю учасників, ні відстанню між ними, ні часом.

Спілкування, цілком природньо, призводить до горизонтальних зв"язків між учасниками, і в самих цікавих випадках, до утворення груп та спільнот з людей, які один одного до того ніколи не бачили.

Історія та види форумів

Онлайнові форуми виникли як продовження та розвиток таких інструментів для спілкування епохи раннього інтернету, як списки e-mail розсилки, електронних дошок оголошень (BBS) - до яких потрібно було додзвонюватись за допомогою модема, та груп дискусій в Usenet. (Перші та останні з цих способів досі мають дуже велику цінність як середовища, де спілкуються люди. Так, одне з найкращих місць для пошуку спеціалізованих знань та порад, це пошук за допомогою Google в дискусійних групах )

Навіть спроба поверхневого перерахування особливостей та типів форумів може показати їх різноманітність. Так, за способом організації дискусій вони бувають лінійні (коли ми бачимо дискусію у вигляді ковдри з повідомлень, що просто йдуть зверху до низу один за одним), гілкові (коли обговорення представлено у вигляді розгалуженої системи відповідей, з гілковою структурою ).

Форуми відрізняються величиною порогу, який потрібно подолати щоб на них щось написати. Так, є модеровані (повідомлення, перед тим як прийматися, переглядаються та схвалюються модератором) та немодеровані форуми. В свою чергу, немодеровані бувають з обов"язковою реєстрацією, або відкриті - коли писати може хто завгодно - однак це не означає, що ваше повідомлення протримається довго і не буде витерто адміністрацією. Форум з абсолютною свободою дописів швидко перетворюється на помийку.

Рольові ігри

Крім людей, що приходять просто поспілкуватись (або почитати чуже спілкування), є багато інших учасників. Там де виникає спілкування, що потенційно може дійти до середньої або великої аудиторії, з"являються люди які хочуть такий доступ до аудиторії використати. Це або спамери, що постять одноразові рекламні оголошення, або люди які займаються просуванням товарів або ідей (напр. політичних меседжів), і роблять це використовуючи не зовсім, м"яко кажучи, чесні методи.

Кількість типажів рольових ігор - досягає сотень. І це може бути предметом окремої, дуже великої розмови.

Бригади тролів

Троль - термін що прийшов з Usenet, зараз використовується в достатньо широкому сенсі, для того щоб визначити людей, що намагаються за допомогою різних спрособів маніпулювати реакціями та емоціями відвідувачів форумів.

Говорять, що починаючи з перших виборів В. Путіна, контора Павловського (ФЕП) вже використовувала "бригади" дописувачів на форумах, для того щоб спрямовувати обговорення в потрібному напрямку, практикувалась робота команд з 3-4 чоловік, крос-постинги на багато форумів та інше.

Важко перевірити ці твердження, але щодо українського інтернету можна сказати, що спроби зацікавлених осіб, наближених до владних структур, по формуванні в ньому потрібної суспільної думки в більшості своїй неефективні.

Можливо, саме це є однією з причин, чому держава намагається увести більш щільний контроль за змістом того, що друкується в Інтернеті, технічними методами.

Поки що роботою з форумами, судячи з усього, займаються люди з структур Погребинського та управління по інформполітиці АП. У цьому зв"язку можна згадати абсолютно анекдотичний персонаж з ніком "ktyrf" ("лена" на латинській клавіатурі), за яким, можемо припустити, ховається така собі Єлена Маркосян з управління С. Васильєва. Один час улюбленою забавкою відвідувачів форумів було "поганяти" цей нік, тим більше що стиль та характер поведінки "ktyrf" дозволяв це робити легко.

В стратегічному плані діяльність "служивих" тролів на форумах можна звести до двох напрямків:

1. насаджувати меседжі типу ""вони", тобто опозиція - такі ж погані як і влада" та "будь які зміни будуть лише на гірше, або ні до чого не призведуть"

2. розвалювати існуючу конструктивну комунікацію.

В тактичному плані, це як правило

1. відсутність командної роботи: я рідко коли спостерігав роботу більше ніж 3-х "служивих" на форумі одночасно. Тому досить часто практикуються "шизофренічні" розмови самих з собою - щоби створити ілюзію "всенародної підтримки". IP адреса, проте, залишається красномовно однаковою.

2. достатньо прямолінійні та грубі методи - як правило це спроби "проїхатись" по самим важким емоціям, персональні образи та звинувачення, погрози та провокації.

3. робота "нахрапом", не заглиблюючись - без довгої підготовки, без входження в образ та в середовище

Якщо не заглиблюватись, то тактика наших тролів набагато більш примітивна та не може йти ні в яке порівняння з тією, що напрацьована та використовується, наприклад, в Usenet вже десятки років. Це легко пояснюється - в відносно невеликих дискусійних групах Usenet люди приймають участь місяцями, а, інколи, роками. В той час, як наші тролі ставлять за мету якнайширше та якнайшвидше охоплення максимуму онлайн- форумів.

Технічна грамотність тролів як правило, не на самому високому рівні, - максимум технологічного арсеналу, це використання анонімних проксі.

На форуми часто викидається "чорна" інформація. При цьому, говорити про якусь легалізацію не можна, тому що перевірити її, як правило, важко. Однак, на форумах, де спільнота вже стала, і напрацьована онлайн-репутація персонажів, можна з великою ступінню ймовірності говорити чи варта інформація уваги, чи ні.

Взагалі, мистецтву (саме мистецтву) підтримувати "екологію" форумів (модерація, залучення та виховання конструктивних персонажів і т.д ) можна присвятити цілу книгу - це складна та дуже цікава тема. Для прикладу наведу декілька тверджень :

1. для кращої роботи форуму для входження в нього повинен існувати хоч маленький, але працюючий поріг, що потрібно подолати.

2. ніколи не плутайте ніки на форумах з реальними людьми. Навіть добре знайома вам людина, онлайн буде зовсім іншою.

Приклад форуму "Майдану"

В свій час в силу різних причин (не в останню чергу, через відсутність ресурсів) було вирішено залучати читачів сайту у якості його авторів. Ця тенденція з часом тільки підсилюється. Більше того, зараз відвідувачі форуму допомагають робити так звану "соціальну фільтрацію" змісту дописів. Завдяки системі рейтингів, які можуть ставити зареєстровані учасники з позитивною історією (зараз це близько ста чоловік), форум досить надійно фільтрує тролів, спамерів та ін. подібних персонажів своїми власними силами (тобто силами відвідувачів, а не адміністраторів).
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Деврандіч, для ІМІ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
1107
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду