Російські депутати пропонують скасувати кримінальну відповідальність за наклеп та образу
До Державної Думи Росії внесено законопроект, який виключає з Кримінального Кодексу Російської Федерації статті «Наклеп» та «Образа», повідомляє газета «Новые известия».
Автори проекту пропонують карати винних у цих діяннях не ув'язненням, а адміністративними штрафами, розмір яких різнитиметься для пересічних громадян та посадових осіб. Зараз людину, яка образила або оббрехала іншу людину, зганьбила її честь, гідність та ділову репутацію, в Росії можна притягти до відповідальності у порядку карного та цивільного судочинства. За Цивільним кодексом ображений може подати до суду на кривдника та зажадати спростування відомостей, які його ображають, а також компенсації моральної шкоди. Разом із тим наклепника можна притягти й до кримінальної відповідальності - за статтями КК Росії за здійснення таких злочинів передбачено покарання від штрафу до позбавлення волі.
У пояснювальній записці до проекту зазначено, що притягати до кримінальної відповідальності за скоєння будь-яких дій необхідно, лише коли «в цих діях є ознаки суспільної небезпеки». Натомість за простий наклеп депутати хочуть карати в адміністративному порядку штрафом у 2 тисячі рублів (понад 450 грн), посадових осіб - 20 тисяч рублів. Якщо наклеп містився у публічному виступі або публікації у ЗМІ, на наклепника накладуть штраф у 5 тисяч рублів, посадова особа заплатить 50 тисяч, а організація може заплатити до 300 тисяч рублів. За образу штрафуватимуть на 1 тисячу рублів пересічних громадян і на 10 тисяч - посадовців, за публічну образу - 5 тисяч рублів, посадових осіб - 50 тисяч, юридичні особи - 80 тисяч рублів.
За словами віце-спікера Держдуми з інформаційної політика Бориса Резника, мета законопроекту передусім полягає в тому, щоб «декриміналізувати професію журналіста». На думку експертів, ця законодавча ініціатива допоможе журналістам, із якими в Росії часто «розправляються» за допомогою цих статей Кримінального кодексу.