Магія в ефірі
Екстрасенси достроково повертаються на телевізійні екрани.
Українське телебачення демократичніше за всі телебачення світу. Тільки на ньому міг відбутися такий діалог президента і прем'єра, як місяць тому. Пам'ятаєте, Віктор Ющенко в ефірі більшості каналів заявив: «Здійснено політичний переворот, встановлено диктатуру прем'єр-міністра». А вже за п'ять годин по тим-таки каналам Юлія Тимошенко відповіла, спростовуючи це твердження: «Вікторе Андрійовичу, немає в нас із вами ніякої диктатури, крім диктатури безвідповідальності й безладу». Могли б і просто полаятися, десь на дачі, але з екрана – ефект неперевершений! Певна річ, в телепрограмі не анонсувався такий діалог, але в той день програма легко змінилася одним дзвінком згори. Точніше, з огляду на стосунки президента і прем'єра, двома різними дзвінками.
ЗАРЯДЖЕНА ВОДА
Тому, напевне, у сезоні, що розпочався, так багато розважальних програм і значно менше політичних форматів. Коли їм знадобиться, політики і так нас розважать.
Натомість все помітнішою стає інша тенденція. В програмі «Шустер live» 23 вересня пан Алан Чумак заряджав воду, стверджував, що легко перетворює її на інсулін і взагалі на будь-що і лікує всіх від усього. Ведучий Савік Шустер і його помічники розпили цю воду, навіть тости спробували промовити, і … завершили програму. Як подіяла вода, досі невідомо, але рейтинги несуттєво, та підвищились. Це вже не остання «Битва екстрасенсів» на СТБ, де контактери з непізнаним напружувалися, діставали магічні предмети, чаклували і – раз за разом не вгадували, хто саме з шістьох симпатичних жіночок є справжнім вбивцею. Там ще була певна іронія…
Тверезе ставлення до паранормальних явищ змінилося, коли Чумаківську воду було випито. З усього, тепер черга за відновленням масових телесеансів Анатолія Кашпіровського – той до них вже готовий. Більше того, створює собі належну атмосферу для тріумфального повернення. Якщо рік він тому спростував заяву депутата від Партії регіонів Василя Кисельова, що Кашпіровському платить Тимошенко за «зомбування виборців у Криму», то нещодавно акцентував, що впливає «винятково на роботу шлунка, а не мозку». Це з приводу того, що начебто отримав досить велику плату від зацікавлених бізнесменів за те, аби «зняти з Ющенка установку на НАТО». Хоча… Може, і спробував, просто не вийшло.
ЧЕРГОВЕ КОЛО
З огляду на те, що шоу Урі Геллера «Феномен» із гнуттям ложок телеглядачів з екрана тощо, розпочате в цьому сезоні на телеканалі «Росія», бере високі рейтинги, і в Україні також, Кашпіровський з його пам'ятною телеборотьбою з енурезом, напевне, не забариться.
«Мені здається, та хвиля інтересу до екстрасенсів, що ми нині спостерігаємо, є свідченням якоїсь духовної кризи, яку ми переживаємо. Таке в історії трапляється не вперше. Згадаємо хоча б середину ХІХ ст., коли розцвів спіритизм. Або другу половину ХVIII ст., коли придбав популярність «тваринний магнетизм» Месмера... Або, поринаючи вглиб історії, звернемось до початку ХVII ст., коли в Центральній Європі були спалені кілька десятків тисяч тодішніх Джун (їх називали відьмами). Це був період Тридцятирічної війни, Реформації – дуже складний період в історії людства. Щоразу, коли ми переживаємо такі кризові епохи, найточнішим їхнім симптомом є зростання інтересу до подібної містики. І щоразу цей інтерес проявляється в обличчі свого часу. Коли в тому ж таки ХVII ст. відкрили магнітні явища, – виникли й розмови про «тваринний магнетизм». Спірити в ХІХ ст. користувалися поняттям «ефір»: це було наймодніше поняття й у науці. Сьогодні наймоднішим науковим поняттям є «поле», тому ми чуємо розмови про «біополя». Це треба ясно бачити: людська природа влаштована досить стабільно, вона мало змінилася, незважаючи на весь науково-технічний прогрес». Це я цитую академіка Сергія Капицю, його виступ на круглому столі «Дослідники радіотехніки й електроніки вивчають екстрасенсів» в редакції «Літературної газети». Сказав він це 1988 року. Двадцять років тому. Історія, з усього, робить чергове коло.
Здається, сьогодні ще в моді нейролінгвістичне програмування. Кажуть, мало не всі депутати вже пройшли курс НЛП. Аби з максимальною ефективністю використовувати ефірний час телевізійних каналів.
Але хочу попередити: дивитися просто в очі і повторювати ключове слово – це надто просто, шановні майбутні кандидати в народні обранці. Ваш шанс здобути популярність – викликати духів політиків з далекого минулого і запитувати в них, скажімо, чи продовжувати Великий договір з Росією. Бажано, в прямій трансляції. Якщо спіритизм не до вподоби, тоді – практична магія. Правильне приворотне зілля – єдиний шанс сформувати коаліцію з належного числа членів. Та що це я розкидаюся ноу-хау?! Покоління, виховане книжками про Гаррі Поттера, вже кілька років як голосує, і є для провідних телеканалів цільовою аудиторією…
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Марія Старожицька, «Український тиждень»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ