Замість Дніпропетровського Державного – «Рідновір TV»

22 Серпня 2008
16048
22 Серпня 2008
16:10

Замість Дніпропетровського Державного – «Рідновір TV»

16048
Замість Дніпропетровського Державного – «Рідновір TV»

20.08.2008, я – Олексій Мазур – автор листа-скарги стосовно перетворення на логотип Дніпропетровської ОДТРК релігійного символу язичницької громади «Рідна Православна Віра», отримав листа від Нацради – вихідний N 15/332 від 15.08.2008 – за підписом Ю. Плаксюка.

Взагалі, дуже прикро і гірко відчувати, коли тебе хтось має за не вповні адекватну людину, тим більше, коли це не заслужено, а надто – якщо йдеться про відповідь від шановної установи, в даному випадку Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, надану на підставі моніторингу, здійсненого її місцевим представником - Володимиром Величком.

Посадовець продемонстрував «зразково-показовий» приклад формального підходу до справи і тепер всю ту локшину, яку на його вуха розвісила Шилова, роздає далі по інстанціях - спочатку Нацраді, а потім безпосередньому адресатові -скаржникові .

Звіт безвідповідального телечиновника засвідчує, що той нічого не моніторив, а лишень задовольнився поверховими поясненнями В. Шилової, які й надає в якості відповіді на питання, поставлене автором листа-претензії.

«Національна рада розглянула Вашого листа з наріканнями на те, що Дніпропетровська ОДТРК використовує восьмипелюсткову хрестоподібну зірку як логотип, що суперечить умовам ліцензії, - йдеться в листі за підписом заступника голови Нацради Ю. Плаксюка. - З метою ґрунтовного з'ясування ситуації представник Національної ради в Дніпропетровській області здійснив моніторинг програмного наповнення цієї телерадіоорганізації та звернувся до її керівництва з відповідними поясненнями.

Як свідчать результати моніторингу, під час телемовлення компанії в правому верхньому куті екрану постійно розміщується логотип «Д», що відповідає ліцензійним умовам. Під час окремих програм при оформленні студії та годинника, справді використовується зображення восьмипелюсткової зірки. Як правило, це програми, присвячені висвітленню заходів, спрямованих на збереження та відродження національно-культурної спадщини, зокрема святкування визначних історичних подій українського козацтва.

До речі, зазначене зображення, що є одним із найстаріших елементів української символіки, наявне на сучасному гербі Дніпропетровської області.

Водночас генеральний директор Дніпропетровської ОДТРК у своїх поясненнях зазначила, що з метою уникнення непорозумінь, коли оформлення може сприйматися як видозмінений логотип надалі зірку буде розміщено так, щоб вона не співпадала з логотипом компанії.»

Слова про те, що зображення восьмипелюсткової зірки використовується лише «під час окремих програм при оформленні студії та годинника» - сприймаються дуже весело. Цей «алатир» здобув постійну прописку на студійних стендах, телезаставках, перебивках, взагалі на екрані незалежно від тематики програм.

Більше того, до недавнього часу він постійно (!) був на логотипі ДОДТРК, та ще й так, що та маленька літера «D» майже повністю поглиналася і була ледь помітною на фоні великого знака - восьмипелюсткової зірки «алатир» - релігійного символу язичницької громади «Рідна Православна Віра» (Стара Віра або Відичне Православ'я).

Ось на підтвердження – знімок (дивіться тут: http://spetskor.dp.ua/art_845.php) . До речі, в цей час йшла не яка-небудь передача, як Величкові написала Шилова, про «відродження національно-культурної спадщини, зокрема святкування визначних історичних подій українського козацтва», а найзвичайнісінькі поточні новини. Зокрема, люди в сюжеті скаржилися на труднощі при перетинанні проїзної частини вулиці за відсутності там світлофорів або ж зебр та нереагуванні водіїв навіть на чітко розмічені пішоходні переходи.

Одного разу я зробив фото з екрану, де Шилова - на фоні намальованого нею на стенді «алатира» - під час передачі, в якій мова йшла про підготовку міста до Євро-2012.

А тепер щодо гербу. Почнемо з того, що візуально зображення «алатира» і зірок на гербі різняться. Схожість полягає в тім, що всі ці зірки восьмикутні, але розташування кутів в них - різне.

Якщо в колі, що є геометричною основою зірок провести вертикальну і горизонтальну вісі з перетином в його центрі, то вершини зірок з герба будуть розташовані саме на цих вісях. В «алатирі» ж, кути зірки не збігаються з вісями, навпаки - кожна пара кутів розташована симетрично по обидва боки від вісі. Цей принцип побудови чітко окреслений допоміжними лініями, які неодмінно присутні на «алатирах» різних розмірів - і великих, і маленьких.

На гербі Дніпропетровщині кількість зірок символізує структуру Січі з певного числа Паланок. І в жодному разі не є символом прославляння «рідновірства». Шилова використовує саме зірку «алатир» і саме в зв'язку з пропагандою симпатичного їй релігійного культу, що її стараннями регулярно відбувається в державному ефірі

В.Шиловський «алатир» повністю й у всіх графічних нюансах та елементах ідентичний тому, який використовує як свій релігійний символ язичницька громада «Рідна Православна Віра», очолювана подружжям Куровських - Верховним волхвом Володимиром та Відаючою матір'ю Ладою.

В привнесеному на ДОДТРК Шиловою «лейблі» побачили аналогію саме релігійну, а не гербову і її ж співробітники по телерадіокомпанії, про що серед низки інших претензій, написали в статті «Юбилей без юбиляров», розміщеній на сайті «Дніпропетровський акцент»:

«Шилова не воспринимает и национальные духовные ценности /.../ И весьма симптоматично, что фактически вторым логотипом государственной телекомпании стала восьмиконечная звезда «родоверцев». Она присутствует в оформлении всех студийных площадок, заставок и перебивок программ, включая новости и шиловскую вышиванку, в которой она выходит в эфир. В ее кабинете висят лики языческих богов и божков /.../ В рабочее время за закрытыми дверьми Шилова постоянно проводит «сеансы» со всевозможными провидцами и гадалками, одну из которых даже ввела в штат телекомпании на должность ст. редактора.»

Особиста прихильність В.Шилової до Відичного Православ'я підтверджується й регулярними запрошеннями представників цього культу до державного ефіру: «рідновіри» - часті гості Шиловських передач.

Отже не герб Дніпропетровщини пропагує цим «алатирем» Шилова, а саме агресивно-вороже цілому Християнському світу «рідновірство». Невже така полум'яна язичниця Шилова у відповіді Величкові і словом не обмовилась про уподобану нею релігійну антихристиянську течію? Ти дивись, яка кмітлива: це, бачте, вона так герб пошановує!.. Ані Христа в серці не має, ані совісті!

А от як пояснюють значення «алатира» самі «рідновіри». Матеріал взято з офіційного сайту РПВ, який так і називається: alatyr.org.ua:

«Відайте Вкраїнці-русичі! Рід Всевишній подарував дітям своїм велику Святість Знань Віри і Веди Право-Славної, у Покон уложеної і у Вічному Камені викарбуваної на віки вічні. Той камінь усім каменям камінь, бо той камінь - Алатир. Знають його люди під іменами різними, рекучи його по-різному, бо він єдиний і багатоіменний. Алатир - це престол Роду Великого і сам Рід Трисвітлий, початок та кінець сущого і не сущого, вістря і виток Прави, найвища вершина її. Ціле складається з двох протилежностей, кожна протилежність має у собі два стани, два кінці. Тому з одного стає два, з двох - чотири, з чотирьох - вісім і так до безкінечності. З двох хрестів рівнораменних складаючись, він зірку восьмикутню формує. Хрест твориться від поєднання чоловічого і жіночого, вертикалі та горизонталі і має чотири кінці. Все живе має чотири періоди розвитку - народження, юність, зрілість, старість. Сонце-Дажбог з чотирьох сутей складається, як і Місяць Ясний. Рік Божий чотири пори має. У людей чотири групи крові є. Зрештою, чотири прояви Рода Всевишнього - вогонь, вода, повітря, земля - в основі Всесвіту лежать. Отже, Хрест є знаком триєдності і четвертинності, парного і непарного, чоловічого і жіночого, білого і чорного, які суть одн е. Алатир складається з двох Хрестів - Сварг, косого та прямого, які, поєднуючись, восьмипроменеву зірку творять. Подвійні восьмикутні хрести-зірки (дві четвірки) - то суть образ Зародка Творення усього сущого, першокристал, точка, з якої розпочалося творення світу і сам світ загалом. У той же час це і стани, які проходить душа під час розвитку свого, будучи прахом камінним, рослиною, твариною і людиною. Людиною будучи, вона теж чотири випробування має: бути темним і непосвяченим, далі бути господарем, Воїном і Волхвом. Загалом, вісімка - це священне число, символ вічності, нескінченості руху, восьми сторін світу, навіть октава має вісім нот. У Колі Сварожому є вісім головних свят, у житті православного рідновіра є вісім головних вікових посвят, від якісного проходження яких залежить висота розвитку духу його у житті теперішнім. Поєднання восьми точок творять дев'яту в середині, а дев'ять - це число Рода Всевишнього, який суть Див і скупа Богів Рідних»

Подібне трактування «алатира» робить неможливим сприймання саме цього зображення восьмипелюсткової зірки як позбавленого певного релігійного забарвлення. Такий «алатир» є символом РПВ і ніякі паралелі з гербовими зірками тут жодним чином не проглядаються.

І ще. Припустимо, що всі вище висловлені, так би мовити, графічні аргументи відносно невідповідності восьмипелюсткової зірки В.Шилової тим зіркам, що на гербі - некоректні. Сприймемо їх ідентичними. Але тоді нехай Шилова змінить кут нахилу своєї зірки відносно вісі кола, надавши їй такий саме вигляд, як на гербі. Тільки в такому випадку цей символ можна буде вважати спорідненим гербовим зіркам.

Підкреслюю, та восьмипелюсткова зірка, що привнесена на ДОДТРК язичницею В.Шиловою - повністю, у всіх найменших графічних нюансах і особливостях ідентична рідновірському «алатиреві». Його використання в такому вигляді на студійних стендах, в телезаставках, рекламних роликах, комп'ютерному дизайні телепрограм, постійне його перебування на очах глядачів під час перегляду продукції ДОДТРК є кричущим порушенням Конституції, яка регламентує відокремленість церкви й релігійних організацій від держави.

Жодних питань не могло б бути, якби замість цього «алатира» на ДОДТРК була присутня одна з гербових зірок, виконана точно так, якою вона є на гербі Дніпропетровщини. Не викликало б найменших нарікань й використання всього гербу, а не окремих його елементів. Чому б саме в такий спосіб обласному державному телебаченню не популяризувати Дніпропетровську символіку?

«Водночас генеральний директор Дніпропетровської ОДТРК у своїх поясненнях зазначила, що з метою уникнення непорозумінь, коли оформлення може сприйматися як видозмінений логотип надалі зірку буде розміщено так, щоб вона не співпадала з логотипом компанії.» - пише мені у відповідь Нацрада. Та не «з метою уникнення непорозумінь», а на дотримання Закону, ліцензійних умов, з легкістю неймовірною, брутально порушених самою ж Шиловою. А в цій репліці про виправлення неподобства йдеться ніби як про «добру волю» гендиректорки.

У відповіді Нацради попри всю її поверховість та й невідповідність суті того, що відбувається, є один дуже позитивний для автора факт. Адже цей лист засвідчує, що «алатир» захитався й відпав від логотипу ДОДТРК саме завдяки його зусиллям: публікаціям на сайті та зверненням у відповідні інстанції листами й телефоном. Отже обласній студії повернуто її ліцензійний логотип, принаймні його звільнено з «алатирського» полону. Це невеличка, але перша перемога.

Про це детальніше, а також численні фотоматеріали на підтвердження правоти автора листа-претензії - в статті «В.Шиловська локшина – в Нацраді дуже раді», розміщеній на сайті «СПЕЦКОР».

***

Того ж дня, 20.08.2008, отримав листа - вихідний N 4587/17/3 від 13.08.2008 - за підписом т.в.о. голови Держкомтелерадіо Анатолія Мураховського в якому той серед іншого пишете:

«Керівництво ДОДТРК з повагою ставиться до конструктивних пропозицій та критичних по суті зауважень телеглядачів та радіослухачів. За поясненнями, наданими Держкомтелерадіо, зважаючи на Вашу активну громадянську позицію і той факт, що Ви з 1998 по 1999 рік працювали позаштатним кореспондентом, а з січня 1999 р. по квітень 2000 р. – редактором Дніпропетровського обласного радіо Вас неодноразово запрошували для зустрічей з працівниками та керівництвом телерадіокомпанії. Однак, від запропонованих зустрічей під час яких можна було б внести пропозиції щодо вдосконалення програмної політики мовлення обласного телебачення і радіо, Ви відмовилися.»

«Неодноразово запрошували?» Хто? Де? Коли? Слова про ніби-то неодноразові пропозиції від ДОДТРК щодо зустрічі зі мною – нахабна брехня. Від керівництва телерадіокомпанії до мене ніколи не надходило жодних запрошень ані в письмовому, ані в усному вигляді: ані електронною, ані звичайною поштою, ані телефонним дзвінком. А відтак не міг я і відмовитись від зустрічі, як про це сказано (цікаво з чиїх слів? Звідки така нісенітниця?) у Вашому в листі.

Натомість, пропозиція проведення спеціального круглого столу за участю представників Держкомтелерадіо, Нацради з питань телерадіомовлення, профільних комісій та управлінь облради й облдержадміністрації, НСЖУ, медіа-експертів, юристів, правників та всіх зацікавлених сторін (в тому числі самої Шилової, а також її прихильників й опонентів з числа як теперішніх, так і вже колишніх співробітників ДОДТРК) була неодноразово висловлена мною в листах-зверненнях до відповідних Установ, в телефонних розмовах з їхніми посадовцями та в публікаціях на моєму персональному сайті – Дніпропетровському інформаційно-аналітичному Інтернет-виданні «СПЕЦКОР».

«В Держкомнацрелігій порадили звернутися до правоохоронних органів, аби ті розслідували діяльність керівництва Дніпропетровської ОДТРК»

«Гендиректорку ДОДТРК В.Шилову очікує перевірка»

«Нацрада з питань телебачення і радіомовлення подякувала СПЕЦКОРУ за «непересічний інтерес» до Шилової»

«ЯНУЧАРА У ВИШИВАНЦІ»

На проведенні подібного заходу продовжую рішуче наполягати й нині.

А в розмові з заступником директора департамента Державного телебачення і радіомовлення Тетяної Григорівною Нікітіною я цікавився можлив і ст ю висловити претензії безпосередньо Шиловій в присутності перевіряючих осіб від Комітету, які мають прибути в Дніпропетровськ, та взяти участь в наступному за цим обміні думками , Тетяна Григорівна, сказала, що коментувати таку пропозицію - не її компетенція.

Ще одна цитата: «Держкомтелерадіо вважає своїм обов'язком підкреслити, що під час розгляду кадрових питань Комітет не бере до уваги політичну приналежність претендентів на керівні посади, а керується винятково професійними якостями».

Правильно, а чому ж тоді ніхто не зважив на позицію Національної спілки журналістів України та її обласної організації, звідки В.Шилову було з ганьбою виключено, а також творчого коллективу телерадіокомпанії , який категорично не сприйняв її призначення гендиректоркою ДОДТРК? Свою різко негативну думку стосовно Шилової як журналіста і депутата одностайно висловила й звітно-виборна конференція ДОО НСЖУ. Як з цим тоді бути? Це таким чином Держкомтелерадіо зважає на позицію професійних журналістів чи у Держкомтелерадіо інші критерії професійної оцінки, ніж у Спілки?

До речі, в своєму зверненні я запитував не про критерії професійного відбору кадрів, а чому Держкомтелерадіо проігнорувало позицію місцевого журналістського активу. Те, що Комітет має оцінювати виключно професійні, а не політичні, релігійні, фінансові, зовнішні, соціальні чи сексуальні дані претендентів (претенденток) на вищі посади, мені здавалося само собою зрозумілим. Тим більше запитань виникає у зв'язку з цим стосовно Шилової. Чим саме вона «взяла» Держкомітет, якщо в області у своїх колег отримала виключно негативні як професійні, так і морально-етичні характеристики? Хто може дати компетентну відповідь на це питання?

«Перевірку фактів, викладених у Ваших зверненнях, - також йдеться у Вашому листі, - буде здійснено з виїздом спеціалістів Комітету на місце. Відповідно до наказу Держкомтелерадіо, стан інформаційного простору Дніпропетровської області, зокрема діяльність Дніпропетровської ОДТРК, буде проаналізовано на засіданні колегії Комітету у вересні цього року. За результатами буде прийнято відповідне рішення.»

 
Мазур Олексій
вул. Героїв Сталінграда 138/41
Дніпропетровськ,
Україна
49033.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Мазур Олексій
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
16048
Читайте також
12.11.2008 19:10
Наталья Беловицкая, «24»
5 577
Коментарі
4
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Андрій
5819 дн. тому
Питання взагалі требаставити не про символ (або не тільки про символ) телеканалу, але про деякі програми Дніпропетровського державного телеканалу, що пропагують нехристиянські цінності. Їх взагалі треба заборонити, як такі, що порушують принципи суспільної моралі та являють наругу над почуттями віруючих-християн. Згоден з О.Мазуром. Такі діячі, як Шилова, руйнують справжні українскі цінності більше, ніж навіть москалі.
Егор Веревкин
5910 дн. тому
Да этого маразматика из Днепра (О. Мазур), уже вся Украина знает! Не обращайте внимания на его {CENSORED} машинку. Обидно только, что такое впрочем-то неплохое издание как "Телекритика" печатает этот отстой. Я понимаю, перевелись журналисты в Днепре.
А да, всех телевизионщиков с праздником! Здоровья, счастья!
и поменьше Мазуров :-(
Днепр
5950 дн. тому
Нудно. И зачем?
Зритель
5991 дн. тому
Даже не читал. Увидел фамилию автора в начале письма, и сразу понятно, о чем оно. "Шиловофобия" у некоторых товарищей в Днепропетровске доходит до маразма. Корень конфликта - кресло гендиректора ДГТРК, которое очень хотел бы заполучить кое-кто. Лучше бы все эти истерички от журналистики в Днепре занимались своим делом. PS На мой взгляд, с приходом Шиловой 51 канал значительно прибавил.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду