Як насправді розпочиналася російсько-грузинська війна

19 Серпня 2008
20187
19 Серпня 2008
17:06

Як насправді розпочиналася російсько-грузинська війна

20187
Де взялися загиблі, про які почали повідомляти російські ЗМІ?.. «На територію штабу російських миротворців потрапив снаряд з установки "Град", пошкоджено ряд будівель...» Відтворення подій.
Як насправді розпочиналася російсько-грузинська війна

Про своє бачення причин та наслідків війни на Кавказі, я писав у статті «Російсько-грузинська війна: причини та наслідки», але не менш важливо зрозуміти, що ж насправді там відбувалося і в якій послідовності, особливо щодо нападу на російських миротворців. Для цього я вирішив відтворити хронологію подій 7 та 8 серпня на основі повідомлень ЗМІ та свідчень журналіста телеканалу «Інтер» Руслана Ярмолюка та його ж репортажу з міста подій для телеканалу «Інтер».

До речі, його репортаж наробив багато галасу. Для когось він став чимось на кшталт прапора – додатковим підтвердженням злочинних дій грузинської влади, для інших – дезінформацією, яку поширюють в Україні російські спецслужби через куплених журналістів. Хоча, як на мене, усе це не так. У мене, принаймні, немає причин недовіряти авторові. Його свідчення, насправді, є цікавим додатковим джерелом інформації, яке дає змогу перевірити достовірність тих чи інших даних, що поширювалися в ЗМІ про цхінвальські події 7 й 8 серпня...

Хочу зразу відзначати, що використовуватиму я лише ту інформацію тележурналіста, у якій він є безпосереднім свідком подій. І не прийматиму до уваги дані, про які він повідомляє, переказуючи слова інших...

Пам’ятаєте, був такий фільм «Блокада», де актор Михайло Ульянов грає роль Жукова. У цьому фільмі є момент, коли в штаб, де присутній Жуков, забігає військовий з повідомленням про те, що в Ленінграді танки. Обурений Жуков запитує його: «Ви бачили ці танки особисто? Ні, то, може, там взагалі були не танки, а танкетки, і може, не в місті, а в передмістях?» І зі словами «панікер» Жуков виганяє цього військового зі штабу.

Під час війни досить часто реальна інформація, багато разів переказана різними людьми, обростає найнеймовірнішими подробицями, які починають жити своїм окремим життям. При цьому багато хто абсолютно щиро починає в неї вірити, якщо вона підтверджує уявлення... Це психологічна реакція звичайних людей, що опиняються на війні, яку розпочинають політики, а під кулями та бомбами гинути доводиться саме їм.

Тож я не приймаю інформацію журналіста про грузинських танкістів, які начебто розстріляли «Жигулі» з малими дітьми. Не тому що цього не могло бути в принципі, а тому що сам репортер цього не бачив. До речі, у суді ніколи не приймають до уваги інформацію свідка, яку він переказує зі слів інших осіб...

Отже з записок телевізійного журналіста та повідомлень ЗМІ можна зробити висновок, що на початку серпня різко загострилася ситуація в Південній Осетії. 7 серпня вже було розгорнуто бойові дії по всій бунтівній території. Тобто різко зросла інтенсивність обстрілів з обох сторін, кількість загиблих та поранених теж різко зросла. Були поранені й серед грузинських миротворців.

В той же день Саакашвілі звертається до південно-осетинської сторони з пропозицією про припинення бойових дій. Але, мабуть, рубікон уже було перейдено, і насправді Саакашвілі вирішив розпочати силовий варіант розв’язання конфлікту. Близько одинадцятої вечора розпочинається артилерійська підготовка до наступу на Цхінвалі. Так, за даними Ярмолюка, після першого залпу один зі снарядів з «Граду» падає на територію частини, де розміщуються збройні сили з підтримки миру.

Потім, як зазначає журналіст, на територію миротворчої частини падають ще снаряди. За його словами, «другий і третій залпи перетворили територію містечка на руїни». Сказано так, начебто увесь залп був спрямований на це містечко. Я не ставлю в цьому випадку під сумнів слова Ярмолюка, хоча тут є певні питання щодо коректності формулювання. Бо з ранішньої (наступного дня, 8 серпня) інформації російських ЗМІ (одне повідомлення; друге повідомлення) ми дізнаємося, «що на територію штабу російських миротворців потрапив снаряд з установки залпового вогню «Град» (як бачимо один). Пошкоджено ряд будівель». Але ще важливіше в цій інформації те, що «загиблих або поранених серед російських миротворців немає». Крім того, Ярмолюк не ставить під сумнів, що це саме грузинські військові обстрілюють територію миротворчої частини. Але на озброєні південно-осетинських військових, за даними російських ЗМІ, теж є установки залпового вогню «Град», і де та яким чином вони в той час використовувались, невідомо (grani.ru; gazeta.ru).

Більш того, об’єктивно грузинські військові не були зацікавлені в нападі та загибелі російських миротворців, бо це чудовий привід для прямого втручання Росії в бойові дії, виграти війну в якої у Грузії шансів не було. Саме про загрозу провокацій з боку південно-осетинських військових ідеться в повідомленнях ЗМІ (наприклад оцих: одне повідомлення; друге повідомлення; третє повідомлення).

Водночас ближче до другої ночі, за даними агенції REGNUM, російська військова техніка рушила в бік Південної Осетії через Рокський тунель. Тобто насправді – ще до появи будь-яких фактів про загибель російських миротворців. Хоча, за іншими даними, такий наказ був відданий о четвертій ранку.

Як повідомляє далі журналіст, о 4.30 ранку він з іншими журналістами вирішив переміститися з готелю на територію миротворчої частини, і там він потрапляє в псевдобункер, у якому, як виявилось, вже давно сидять усі солдати-миротворці.

О 10 ранку настає п’ятихвилинне затишшя. Журналісти та мирні жителі вибираються на поверхню і йдуть до КПЗ. Після того знову починається обстріл. Чи йде обстріл безпосередньо по частині, чи десь за її межами, не зовсім зрозуміло зі слів Ярмолюка. Враховуючи, що вони в КПЗ лежать на підлозі й лише чують вибухи, це може бути десь поруч на вулиці. Після двохгодинного обстрілу, тобто близько 12-ї дня, поруч опиняються грузинські танки, один з яких чомусь заїжджає на територію військової частини й починає стріляти по вцілілих будівлях...

А ось тут виникають питання... По-перше, підбиті ці танки були точно за межами військової частини. Це відображено в телевізійному репортажі Ярмолюка. По-друге, танки не стріляють від нічого робити по будь-яких будинках, бо так ніяких снарядів не вистачить, – якщо тільки, безперечно, танкіст не психічно хворий. Танк стріляє в той бік звідки ведеться обстріл. Тобто цей танк міг бути обстріляний з цих будівель, але точно це були не миротворці...

Таким чином Ярмолюком відображено всі події, які відбувалися на території військової частини з миротворцями. І зверніть увагу, жодного слова про загиблих та поранених миротворців. Немає згадки про них не тільки в матеріалі, а й у телерепортажі названого автора. І це при тому, що якби такі загиблі та поранені миротворці були, він не міг не повідомити про них, бо це мало б відбуватися прямо на його очах.

Тоді де ж взялися загиблі, про які почали повідомляти російські ЗМІ? Так, наприклад, о 10.53 «Правда.Ру» дає повідомлення, що «серед миротворців у Південній Осетії є вбиті». При цьому посилається на дані командування миротворців. Але коли перейти на вебсторінку, на якій мала б бути інформація про загиблих миротворців, можна побачити лише повідомлення про поранених. Причому поранених не на території штабу військової частини, а на якихось не вказаних постах.

Ту ж саму інформацію про загиблих та ранених повідомляє об 11.04 «Газета.Ру». При цьому саме в результаті попадання снарядів у казарми. Без жодної конкретики про чисельність загиблих та поранених.

Але далі – більше. Наступне повідомлення про загибель більш як 10 миротворців з’являється лише о 16.53 з посиланням на «Интерфакс». Так, повідомляється, що «в результаті обстрілу грузинськими силовиками розташування російських миротворців (підкреслено мною Б.К.) понад 10 наших військовослужбовців загинули, близько 30 поранених». Тобто не в іншому місці, де теоретично могли б бути вбиті миротворці. Але про події поблизу та на території розташування миротворців усе розповів наш живий свідок, і про поранених та вбитих він не повідомив. Бажання розповідати якусь неправду, до того ж зразу після трагічних подій, у нього не було.

Слід відзначити, що вже після 12-ї години дня на територію Південної Осетії ввійшли регулярні частини збройних сил Росії та почалися збройні зіткнення з грузинськими військовими (наприклад, таке повідомлення), і серед російських військових таки справді з’явилися загиблі та поранені. Схоже, саме вони перетворилися в тих «миротворців», про які почали потім розповідати представники командування збройних сил Росії.

Таким чином, на підставі великого обсягу повідомлень ЗМІ, які в мене є, можна з досить великою ймовірністю стверджувати, що інформація російських ЗМІ про миротворців, яких цілеспрямовано вбивали та добивали грузинські військові, є цинічною брехнею, яка мала б виправдати вторгнення російських військ на територію Грузії.

Окремо слід було б зупинитися також на аналізі реальних втрат у цій війні, особливо серед місцевого населення, бо вони були другим приводом для дій Росії, але дослідження цього питання має бути не менш прискіпливим, тому є предметом іншої статті. Та вже зараз видно, що і в цьому питанні ми маємо справу з відвертою дезінформацією російської влади.

 
Борис Кушнірук, УНІАН
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Борис Кушнірук, УНІАН
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
20187
Коментарі
7
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
димко
5994 дн. тому
2 Руслан Ярмолюк Ваш текст производит впечатление субъективного и тенденциозного. Вам стоит не оправдываться, а провести ревизию своего текста, чтобы Ваши предубеждения не мешали Вам передавать читателям фактаж. У нас тут не вагон достоверной информации, чтобы еще Ваш "висновок навіть не аналітику" читать.
otar
5999 дн. тому
Руслане, це не стаття для "Телекритики". Джерело матеріалу зазначене в матеріалі, який опублікований у рубриці "Дайджест".
Руслан Ярмолюк
5999 дн. тому
Продовження. Про імовірність того, що грузини не будуть обстрілювати частину миротворців у це свято вірив і командир і солдатики а коли почали валити був тільки ...страх. Ви даєте оцінку про провокацї росіян й шанси грузин. Шановний експерт я не давав оцінки аналітичної, але з усього викладеного з каналів телевізійних, можна зробити висновок навіть не аналітику. Міхо прорахувався. Він почав але закінчити не зміг. Бо вірив що росіяни не увійдуть а американці допоможуть.А коли росіяни втрутилися й почали гасити вогневі позиції під Горі, він підняв ручки й закричав на весь світ - Грузію окуповують! Так це ж війна, що він хотів. Сподіваюсь, що ви служили в армії і знаєте як мають діяти війська котрі переходять у наступ з оборони. Від того часу до нині майже нічого не змінилося. Тільки росіяни не оборонялися а одразу з кордону пішли у наступ. Коли вогневі точки були ліквідовані, тоді почали бомбити бази і склади. І тепер вони тобіш російські війська по всій Грузії а Міхо не знає як їх попросити звідти. Це все. Більше до цього повертатися не буду. Бо це виглядає як лай однієї собаки на іншу. З повагою Руслан Ярмолюк
Руслан Ярмолюк
5999 дн. тому
Мій батько колись сказав? краще вмерти стоячи чим все життя прожити на колінах. Я не ставав на коліна навіть тоді коли падали ракети. І не стану. Що ви хочете довести? Як аналітик ви берете подію, потім висуваєте гіпотезу, потім нанизуєте факти, а потім або спростовуєте гіпотезу або доводите. Що ви хочете довести, що там нас з оператором не було? Не виходить, ніби знімали передавали на Київ своє відео і ділилися з Ройтерсом і це відео потім йшло на весь світ. Ви хочете довести що у страху великі очі? великі але не на стільки.Бігали по місту й знімали без бронежилетів й касок. Чим зовсім спантеличили російських колег. Ви хочете довести що емоційно писана стаття трохи спотворює інформацію. Мовляв не так багато стріляли грузини по Осетії і зовсім не відомо чи це були узагалі грузинські Гради і артилерія. Я не рахував кількість залпів. Вибачте просто не здогадався вийти на вулицю й підняти голову у небо й лічити пролітаючі ракети над головою. Більше того у Осетин я не бачив Граду і не чув щоб з боку Цхинвалю били по горам де стояли грузинські війська Гради. Крім десятки БМП і стрілецької зброї не помітив. Ви як експерт мали б перевірити цю інформацію з джерел а не з сайтів які там і не працювали. Ви хочете сказати що якісь журналісти бачили ці установки у Осетин. Не Вам як не експерту не знати якщо б вони були б тоді перебіг бою і обстрілу міста був би інший. Про жертви серед миротворців - вони справді були, 13 людей але тіл я їх не бачив бо всі загиблі - загинули на позиціях біля міста. Але якщо вас дуже цікавить чи так довго обстріювали місто зайдіть до інтернету й подивіться сайти Ленти, інтерфаксу й Ройтерсу. Там точно вказано час першого обстрілу бази й заява командуючого об"єднаним миротворчим контингентом про початок війни. А далі наступні повідомленні з"явилися вже майже через добу коли змогли піднятися на поверхню. й увімкнути телефони. Можете взяти також роздруківку моїх звінків з Києвстару там видно коли був зв"язок а коли його не було. Щодо танків підбитих на вулиці. Очевидно ви як експерт малим б знати що на території військової частини нехай і російської нехай і миротворчої є пункти зв"язку це такі пересувні 131 зіли. Так ось танк який в"їх
Скептик
5999 дн. тому
Щодо постмодерну - а ви помітили, що банкрутує головний принцип, за яким можна було хоч якось визначати, хто винен: шукай, кому вигідно. Вигідно - всім! "А давай пограємо, ти будеш страшним сірим вовком, а я беззахисною Червоною Шапочкою". І ламаймо голови тепер, хто почав: Росія, що бореться за сфери впливу, Штати, що борються за те саме, осетини чи грузини, що під "битву титанів" сподіваються вирішити свої проблеми, чи так само собою вийшло? Будь-яка версія, навіть про те, що осетини відкрили вогонь з "градів", нічим не гірша (чи не краща) за будь-яку іншу. Усі використовують ситуацію по повній програмі, спроби розібратися, що ж було насправді, нагадують паранойю. Якщо так піде далі, то усе "диссидентское отродье" саме з'їде з глузду.
Скептик
5999 дн. тому
"Але на озброєні південно-осетинських військових, за даними російських ЗМІ, теж є установки залпового вогню «Град», і де та яким чином вони в той час використовувались, невідомо" Ох не люблю я ці "може, він сам застрелився, а потім встав і закрив двері зсередини"... CSI би туди. Визначили б за ДНК снаряда чия зброя :)
конченный постмодерн демократов будет последним в "государственности" от свидомых
5999 дн. тому
В стране действует военное положение, правительство действует, армия хоть и отступила, но не капитулировала. По сути Родину топчет нога оккупанта, а эти клоуны призывного возраста машут флагами и чего-то скандируют !!! Охренеть до чего постмодерн доводит: война - информационная, патриотизм - виртуальный, сопротивление - бархатное, лозунги - на иностранном языке, чтобы зрители в сша понимали. Ну ладно русские, а если бы к ним марсиане, иранцы и китайцы без сантиментов припожаловали? Так бы и сопротивлялись - многоглосгым пением? Такой "нации" место на помойке!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду