Як зробити інформаційну політику безпечною

6 Червня 2008
9187
6 Червня 2008
13:16

Як зробити інформаційну політику безпечною

9187
Держава кинулася формувати інформаційну політику. Держкомтелерадіо пише проект Концепції національної інформаційної політики, а РНБОУ – Доктрину інформаційної безпеки. Обидві структури закликали громадськість допомогти їм у цьому. Те, з яким поспіхом це робиться, дещо насторожує.
Як зробити інформаційну політику безпечною

Доктрина інформаційної безпеки України

 

Днями прес-служба РНБОУ поширила інформацію про те, що Рада нацбезпеки почала роботу над створенням проекту Доктрини інформаційної безпеки України.

 

Документ, йдеться у повідомленні, має визначити засади цієї самої безпеки, а також «окреслити системно-концептуальні підходи до сутності, форм і способів вирішення проблем захисту в інформаційній сфері всіх об'єктів національної безпеки:

людини і громадянина- їхніх конституційних прав і свобод;

суспільства - його духовних, морально-етичних, культурних, історичних, інтелектуальних та матеріальних цінностей, інформаційне і навколишнє природне середовище і природні ресурси;

держави - її конституційного ладу, суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності».

 

У РНБОУ просять громадськість долучитися до розробки цього документу. Пропозиції можна надсилати до 12 червня (небагато часу виділили в Раді на осмислення такого важливого у сучасному світі питання) на електронну (depin@rainbow.gov.ua) або поштову (01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, Апарат РНБО України, департамент інформаційної безпеки) адреси.

 

Концепція національної інформаційної політики

 

Над цим документом розпочали роботу в Держкомтелерадіо.

 

Концепція, як повідомляє прес-служба Держкомтелерадіо, має визначати:

- основні напрями, засади і принципи національної політики та механізми її реалізації, а також пріоритети розвитку інформаційної сфери;

- спрямованість на створення умов для побудови в Україні розвинутого інформаційного суспільства;

- забезпечення пріоритетного розвитку інформаційних ресурсів та інфраструктури, впровадження новітніх інформаційних технологій, захист національних моральних і культурних цінностей;

- забезпечення конституційних прав людини і громадянина на свободу слова та вільний доступ до інформації.

 

У Держкомтелерадіо також визначають порядок основних тем, які прописуватимуться в документі. Йдеться зокрема про «загальну державну політику в інформаційній сфері, телебачення і радіомовлення, розбудову системи Суспільного мовлення, розвиток цифрового мовлення, телекомунікаційних систем, сфери друкованих ЗМІ, книговидавничої справи та книгорозповсюдження».

 

І цей державний орган просить громадськість допомогти. Тут часу відводиться трохи більше, бо пропозиції прийматимуться до 1 серпня 2008 року за адресою: 01001, м. Київ, вул. Прорізна, 2, Держкомтелерадіо, департамент інформаційної політики; Е-mail: anatoliy@comin.gov.ua

 

Деякі зауваги

 

Те, з яким рвінням ці держструктури кинулися виконувати указ Президента (за рішенням РНБОУ від 21 березня 2008 року, «Про невідкладні заходи щодо забезпечення інформаційної безпеки України»; «ПІК України» писав про це у статті «Чудеса словесної еквілібристики від РНБОУ») дещо вражає і насторожує. Бо у попередні роки президентства Віктора Ющенка держава цій темі майже не приділяла уваги.

 

Візьмімо хоча б такі документи як експертні доповіді, на базі яких готується президентське послання до Верховної Ради. Їх готує Національний інститут стратегічних досліджень. Доповідь за 2005 рік дуже мало уваги приділяє інформаційній сфері – трошки більше сторіночки тексту. Розділ І називається «Свобода слова в Україні». Проблеми окреслені дуже узагальнено. А деякі з них взагалі є вузькофаховими журналістськими , як то сприяння корпоративній самоорганізації журналістського середовища – навряд чи це має робити держава (вона має хіба не перешкоджати створенню медіа профспілок). Лише в кінці декількома реченнями згадується побіжно про необхідність системної реформи національного інформаційного простору, вироблення інформаційної політики – про інформаційну безпеку взагалі не йдеться.

 

У експертній доповіді за 2006 рік уже більше уваги приділялося проблемам ЗМІ, проте інформаційна безпека знову не розглядалася. У Розділі «Реформування сектору безпеки» про це жодним словом не обмовилися.

 

Чому так? Можливо, спрацьовував стереотип – раз темників позбулися, все інше якось само розсмокчеться. Але це була велика помилка, бо сьогодні саме через несформовану державну інформаційну політику Україна серйозно програє в інформаційному полі Росії. Остання усіма способами нав’язує українському населенню свої смисли – і в історичних питаннях, і в питаннях зовнішньої політики України (взяти хоча б тему НАТО), і в багатьох інших.

 

Дуже добре, що є бажання залучити громадськість (зокрема громадські організації, журналістів та експертів у медіа сфері). Але наскільки щире це бажання? Бо досвід показує, що, обговорюючи якість стратегічні для країни питання, збирають експертів, ставлять галочку, що проведено «круглий стіл», а далі все як завжди. Всі одразу забувають, то про що ж ті експерти говорили, може справді є якесь раціональне зерно у їхніх, нехай навіть критичних, зауваженнях.

 

Окрім того, часто декларації, які прописуються у подібних документах, розходяться із справжніми справами. Взяти хоча б тему книгодрукування: спочатку декларується підтримка, а потім вводиться ПДВ (про що вже писав «ПІК України» в новині «В Україні перестануть видавати книжки»). І це лише один приклад...

 

«ПІК України» відслідковуватиме тему державної інформаційної політики. Усім бажаючим ми готові надати можливість висловитися з цього приводу.

 

 

Вікторія Гасса, «ПІК України»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Вікторія Гасса, «ПІК України»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
9187
Читайте також
22.08.2008 15:16
Отар Довженко
28 754
07.08.2008 11:17
Андрій Кокотюха
, для «Детектор медіа»
26 592
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду