«Морський бій» в інформаційній акваторії
Поки українські політики з різних легендарних вулиць столиці криють один одного «похвалами», в Криму наші північні сусіди успішно розгортають чергову базу.
Але вже не військово-морську, а ударно-медійну. Без попереднього обумовлення термінів її дислокації. Як мовиться, під місцевим прикриттям.
Як повідомили джерела з Сімферополя, інформаційне агентство «Е-Крым» вже встигло розрекламувати на своєму сайті нове друковане видання під скромною назвою «Головний проспект», яке вперше вийшло в світ 9 квітня цього року на 16 шпальтах формату А3.
А ось і перші відомості про новонароджену: «Газета покликана інформувати жителів кримської столиці про головні події, що відбуваються в місті, а також надавати корисну інформацію, що допомагає приймати життєво важливі рішення. Засновник газети — видавництво «Крымские Вести» ставить за мету максимально полегшити доступ сімферопольців до якісної інформації. З цієї причини «Головний проспект» розповсюджуватиметься безкоштовно. Жителі кримської столиці зможуть вільно брати газету з фірмових стійок у торгових центрах, супермаркетах, а також в магазинах, банківських установах і підприємствах сфери обслуговування Сімферополя».
Звичайно, поява нової «газетки» в Криму явно залишилася непоміченою в «центрі». І на перший погляд, ніяк не пов'язана з російсько-українськими відносинами. Тим більше що саме час радіти - з'явилася гучна заява МЗС про те, що «Україна передала Росії Меморандум щодо етапів і порядку виведення до 28 травня 2017 року військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації з місць його тимчасової дислокації на території України». Мовляв, ось, панове присяжні засідателі, лід рушив! І цей самий Меморандум передав, мовляв, сам міністр закордонних справ України Володимир Огризко своєму російському колезі Сергію Лаврову під час свого візиту в Москву 15 квітня. Українців запевнили, що Меморандум має вивчити і проаналізувати російська сторона, і у разі згоди сторони підпишуть його. Передбачається, що з 1 червня 2008 року повинні початися консультації щодо порядку та етапів виведення військових формувань ЧФ РФ з території України.
Тепер можна уявити, як був зіпсований апетит наших братів-слов'ян, коли їм принесли дайджест новин іноземних ЗМІ з таким повідомленням переможного характеру. Та видно ложки, вилки й ножі відразу були відкинуті убік, бо відповідь Україні намалювали практично миттєво.
«Твердження про початок в червні поточного року консультацій з питань виведення Чорноморського флоту Російської Федерації з території України не відповідають дійсності», - відповів у свою чергу Департамент інформації і преси МЗС Росії. І з властивою язвинкою додав: «15 квітня в ході зустрічі міністрів закордонних справ Росії і України українська сторона передала російській стороні проект меморандуму про етапи і порядок виведення військових формувань Чорноморського флоту Російської Федерації з території України. Українській стороні було сказано, що в Москві розглянуть даний документ, проте обговорення цієї теми не є для нас актуальним. Позицію української сторони з питання про терміни перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України ми взяли до відома, і її враховуватимуть під час вибудовування всього комплексу відносин між двома державами».
А у відповідь – державна тиша. Лише два українські політики відкоментувалися журналістам. «Якщо Росія продовжуватиме робити провокаційні антиукраїнські заяви, то Україна може вимагати дострокового виведення Чорноморського флоту РФ з Криму», - заявив народний депутат з фракції НУНС Борис Тарасюк. Він навіть не виключив, що особисто в такій ситуації ініціюватиме питання про дострокове виведення Чорноморського флоту. І нагадав, що Росія узяла на себе зобов'язання вивести флот не після, а до 2017 року!
Цікаво, але в унісон зі своїм політичним опонентом висловився і депутат від Партії регіонів Олександр Кузьмук, міністр оборони в «тіньовому» уряді Віктора Януковича: «Росія вже сьогодні повинна була вивести з Криму 50% військових формувань Чорноморського флоту, щоб встигнути звільнити півострів до 2017 року. Існують домовленості, які передбачають виведення флоту до 2017 року. І ми їх повинні виконувати. Чорноморський флот – це украй складна структура. І якраз тому, для того, щоб її вивести, було відведено 20 років. Сьогодні вже має бути зроблено 50% необхідного у підготовці інфраструктури скорочення складу флоту і вирішення соціальних питань», – сказав Кузьмук і одразу ж запропонував зробити ревізію того, що виконано.
Як розгортатимуться події далі – поки що невідомо. Але інформаційно Москва упевнено випереджає Київ, де не поспішають реагувати на випади Кремля. Хоча, як вважає голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко, «Російська Федерація – це держава, в якій просто так заяви не роблять, і там проводиться серйозна інформаційна політика». Щоправда, він, перебуваючи міністром оборони, намагався дати офіційний «відлуп» росіянам, після того, як 12 березня 2006 року на телеканалі «РТР-планета» російський журналіст Аркадій Мамонтов поширив інформацію про розміщення на території України таємних в'язниць Центрального розвідувального управління США. Тоді Гриценко відразу ж організував виїзд журналістів і політиків на місця нібито в'язниць ЦРУ і потім подав до суду на телеканал. Хоча мало хто чекав, що ця затія виграшна, але 24 липня 2007 року Голосіївський суд Києва задовольнив в повному обсязі позов Міноборони і визнав поширену інформацію про розміщення на території України таємних в'язниць ЦРУ недостовірною і зобов'язав телеканал і журналіста Мамонтова спростувати недостовірну інформацію за допомогою трансляції в ефірі повного тексту рішення Голосіївського районного суду Києва. Не погодившись із рішенням Голосіївського суду від 24 липня, телерадіокомпанія і журналіст подали до Апеляційного суду міста Києва скаргу. 28 листопада суд цю скаргу відхилив, а рішення Голосіївського районного суду міста Києва залишив без змін.
Такої поразки на інформаційному фронті Москва ніколи не пробачить Києву. Обов'язково буде продовження. Хоча, чому буде? «Головний проспект» у столиці Криму вже з'явився і починає свій бурхливий розвиток, уміло користуючись внутрішньополітичним галасом у центрі.
За інформацією джерел - газета повнокольорова, друкується в недешевому запорізькому видавництві, зарплати співробітників на порядок вищі, ніж у колег з інших видань, і стартанула вона з тиражу в 20 тисяч примірників. І хоча вона позиціонується як міська, але вже в другому числі на розвороті розповіла про конфлікт, пов'язаний із Тузлою. Також є інформація, що газета не зупиниться на щотижневому форматі і поступово переросте у щоденну. Говорять і про перспективи розвитку в медіа-холдинг. Тобто «Головний проспект» став звичайним плацдармом для розвитку російського інформаційного наступу.
Що буде далі з медіа-простором України, припустити вже легко, тому що на носі - вибори президента України. Медіа-простір перетвориться на медіа-толоку. І розібратися «маленькому українцеві» в цьому потоці інформації буде вже вельми непросто. Втім, і для «великого росіянина» Україна теж має свої медіа-пропозиції – чом би не налагодити розповсюдження газети «Голос України» на Арбаті та не запустити в кабельні мережі Москви телеканал «Рада»? За відсутністю коштів для нового національного ЗМІ-продукту.
Василь Годований, для «Главреда»
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Василь Годований, для «Главреда»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ