Експерти: Журналісти, які займаються «джинсою», дискредитують свої медіа

18 Жовтня 2007
2
16957
18 Жовтня 2007
19:36

Експерти: Журналісти, які займаються «джинсою», дискредитують свої медіа

2
16957
Експерти: Журналісти, які займаються «джинсою», дискредитують свої медіа
«Джинса» – це системна корупція у ЗМІ, а не просто корпоративна проблема медійників. Про це заявили учасники прес-конференції, яка відбулася 18 жовтня 2007 року в УНІАНі, шеф-редакторка видання «Детектор медіа» Наталія Лигачова, виконавчий директорка Інституту масової інформації Вікторія Сюмар, голова Незалежної медіа-профспілки України Сергій Гузь та керівник проекту «Обережно, “джинса”!» Ігор Чайка.
 
«Джинса» під час дострокових парламентських виборів була масовим явищем не тільки у загальнонаціональних ЗМІ, а й регіональних – зробив висновок Ігор Чайка.
 
Реакція журналістів на «джинсу» також була майже однаковою. З єдиною різницею, що на загальнонаціональних телеканалах деякі з них усе ж відмовлялися робити замовні матеріали, а в регіонах стояли в черзі на замовлення. Журналісти навіть не соромилися підписуватися реальним прізвищем – аби замовники бачили, до кого звертатися.
 
«Сьогодні телебачення не дає об’єктивної інформації, яка важлива для вибору електорату і не допомагає громадянському суспільству і владі вирішувати реальні проблеми», – зазначила Наталія Лигачова. Таким чином телебачення не виконує своєї суспільної функції бути шпигуном суспільства у владі, а перетворилося на підставки для мікрофонів політиків і ретранслятора меседжів представників великого бізнесу і держави.
 
Під час цієї виборчої кампанії «джинса» виросла в розмірах проплат і в кількості замовного матеріалу. «Якщо 2006 року це було 50х50 і в цьому брали участь журналісти та менеджери середньої ланки, то 2007-го організацією джинси” зайнялися безпосередньо власники чи топ-менеджери», – сказала шеф-редакторка «Детектор медіа». Було озвучено й приблизну суму, яку заробили провідні телеканали на останніх виборах «джинсою» – 30-40 мільйонів доларів кожен.
 
Вікторія Сюмар вважає, що ніхто не хоче визнавати це за проблему і боротися з нею, оскільки цей «солодкий пряник» усім подобається. Журналістам та ЗМІ він приносить прибутки, а ті, хто платить за замовні матеріали, впевнені, що про них погано не напишуть. Саме з цим пов’язана обмежена кількість «чорнухи» на цих виборах. Пані Сюмар розповіла про анекдотичну, але показову ситуацію, коли один епатажний політик із блоку імені іншого українського політика влаштував у Чернігові проплачену джинсову прес-конференцію. Поруч із ним сидів прес-секретар із валізою грошей. Після прес-конференції до нього підходили місцеві журналісти і розповідали, яку саме вони дадуть інформацію, у відповідь отримуючи готівку в розмірі, співвідносному масштабам майбутнього матеріалу.
 
Тими, хто робить замовні матеріали, мають займатися тільки правоохоронні органи, переконаний Сергій Гузь. Адже в ситуації, що склалася, не можна боротися за пристойну зарплату для журналістів. Це дискредитує професію. На телеканалі «1+1», каже він, «одні журналісти не брали хабарі, а інші брали». А в результаті дискредитований увесь канал. «Якщо прийдуть правоохоронці арештовувати за корупційні дії, то сядуть не Роднянський і не Хорошковський, а прості журналісти», – сказав голова Незалежної медіа-профспілки України.
 
Що ж робити, коли у країні вся правова і судова системи працюють у форматі політичної доцільності? На думку учасників заходу, потрібно інформувати суспільство про факти корупції та залучати до боротьби з нею органи контролю, до яких би входили журналісти та керівники ЗМІ.
 
До цієї роботи обов’язково треба залучати журналістів, аби вони не боялися про це говорити. А також вести просвітницьку роботу зі студентами-журналістами.
 
Світлана Остапа, «Детектор медіа»
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2
16957
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Тетяна
6416 дн. тому
Панове автори! А можливо, навпаки, ЗМІ дискредитували імена деяких журналістів, які були вимушені займатися джинсою?! До цього ви не додумалися? "Журналісти навіть не соромилися підписуватися реальним прізвищем – аби замовники бачили, до кого звертатися" - цікава ремарочка. Спочатку Телекритика з обуренням пише про те, що деякі журналісти підписуються під сюжетами псевдо, а тепер ось нате - обурюється іншим! Тож, перефразовуючи Наталю Лигачову, можна сказати, що нині не лише телебачення не дає об’єктивної інформації, яка важлива для вибору електорату і не допомагає громадянському суспільству і владі вирішувати реальні проблеми, а й Телекритика. Тоді навіщо існує таке видання?
Козы Сидоров
6416 дн. тому
Уродство везде процветает, потому что наш През подал всем пример нарушать всякие нормы морали, со дня вступления в силу незаконного третьего тура выборов. А теперь удивляемся, охаем и ахаем. Мы вообще живем в незаконном государстве. Кто нами управляет? Да никто. А нет, есть один ох..енный депутат - Вакарчук, только он счас будет занят, у него на днях гастроли за Бугром. Но приедит будет рулить государством. Мама роди меня обратно!
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду