Українці однаково довіряють церкві і ЗМІ
Фонд «Демократичні ініціативи» спільно з компанією Ukrainian Sociology Service зазначають: 25% опитаних формують своє ставлення до політичних сил завдяки теледебатам.
Загальноукраїнське опитування, яке провів Фонд «Демократичні ініціативи» спільно з компанією Ukrainian Sociology Service, показало, що головним джерелом отримання інформації щодо виборів є виступи представників партій та блоків у телевізійних програмах (37%), 29% обрали для себе головним джерелом газетні публікації, і тільки 12% слухають виступи представників партій (блоків) по радіо.
Велика частина громадян, а саме 25%, формують своє ставлення до політичних сил завдяки теледебатам. Цікавими є також дані соціологів стосовно того, як розподіляються симпатії телеглядачів щодо телеканалів, на яких вони дивляться ці дебати. Виявилося, що найбільший відсоток глядачів надає перевагу теледебатам на «Інтері» – 47%, 40% телевізійним дебатам на «1+1», на ICTV – 29%, 5 канал – 21%, Перший національний – 14,2%, майже однакові показники у СТБ й телеканалу Україна – 6,7% и 6,5% відповідно, у Нового каналу – 5,9% глядачів теледебатів, 5,1% у місцевих телеканалів, у НТН – 2,1%, у ТОНІСа – 1,6%.
На запитання «ТК», як соціологи коментують той факт, що опитувані називають серед своїх симпатиків канали, які реально ніколи не транслювали теледебати, Ірина Бекешкіна, науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи», відповіла:
«Любые споры между политиками в телепередачах люди воспринимают как теледебаты. Много ведь разных передач, в которые приглашают политиков, а для зрителя не суть важно как называется программа, если там есть политики и они спорят – значит теледебаты. Безусловно, мы это понимали, когда формулировали вопрос. Но мы решили, что тут важно то, как люди вообще воспринимают политиков на телевидении».
Близько 20-ти відсотків населення теледебати (або телесуперечки між політиками) взагалі не дивляться. Водночас, задоволення від дебатів відчувають лише 15% телеглядачів, а найбільш поширене відчуття серед глядачів – розчарування (37%). Найбільше негативні емоції викликають у глядача відволікання на дрібниці та зведення політиками рахунків між собою – 46% опитаних визначили саме це головною причиною їх незадоволення дебатами. Ще 37% головною причиною визначили невміння політиків дебатувати та вислуховувати іншу сторону і 24% відзначили неконкретність пропозиції, незрозумілі пояснення політиків, як вони планують втілювати у життя запропоновані програми. Також глядачі відзначили некваліфіковану роботу ведучих теледебатів (5,1%).
Взагалі, напередодні виборів-2007 виявився надзвичайно високий рівень недовіри до їх чесності: 35% населення припускає, що результати можуть бути перекручені, а 20% і поготів у цьому переконані. Щодо головних заходів, які слід здійснити для того, щоби вибори були справді демократичними, – це чітко фіксувати dсі обіцянки, що їх публічно дають партії, аби потім домагатися їх виконання, так вважають 44% населення.
Також виявилося, що в Україні немає жодного політика, якому довіряють більше ніж не довіряють. Серед запропонованих респондентам кандидатур найменше довіри у них до Олександра Мороза (баланс довіри і недовіри становить -47%). Далі за рівнем негативу йдуть: Юрій Луценко (-32%), Володимир Литвин (-23%), Юлія Тимошенко (-15%), Віктор Янукович (-11%).
Що стосується соціальних інститутів, яким народ довіряє, однаковий процент (13,6%) здобули церква та засоби масової інформації. Переважна кількість населення найбільш довіряє Конституційному суду України (21,2%), за ним Прокуратура (20,9%), далі Служба безпеки України (20%), 18,1% населення в Україні довіряє суду, 15,1% збройним силам, 14,2% міліції, 13% місцевій владі, 11,2% уряду України, 10,6% Верховній Раді і тільки 9,5% Президентові Віктору Ющенку.
Олена Шандра, «Детектор медіа»
