15 вересня збігає термін оприлюднення результатів соцопитувань
Відповідно до Закону України «Про вибори народних депутатів», засоби масової інформації мають право оприлюднювати результати опитувань громадської думки, зокрема соціологічних опитувань. Утім, у чинному законі зберігається норма, яка забороняє протягом останніх п’ятнадцяти днів перед днем виборів поширювати інформацію про результати опитувань громадської думки щодо партій (блоків) – суб’єктів виборчого процесу. Це означає, що з 0 годин 15 вересня 2007 року і до 0 годин 1 жовтня 2007 року засоби масової інформації не мають права оприлюднювати результатів жодних опитувань.
Зважаючи на той факт, що до закінчення строку оприлюднення результатів соціологічних опитувань лишилося менше двох днів, Інститут Медіа Права нагадує про обов’язкові вимоги до оприлюднення результатів опитувань.
Під час оприлюднення засіб масової інформації має вказати:
1) організацію, що проводила опитування,
2) час проведення,
3) кількість опитаних,
4) метод збору інформації,
5) точне формулювання питання,
6) статистичну оцінку можливої похибки.
Не секрет, що протягом передвиборних кампаній з’являється маса сумнівних, а почасти і замовних соцопитувань, тому Інститут Медіа Права рекомендує засобам масової інформації вживати бодай мінімальні кроки щодо перевірки таких даних.
Насамперед, варто поцікавитися, чи існує, і як довго, юридична особа, що провела соціологічне опитування. Слід пам’ятати, що чим довше така особа працює на ринку, тим більше вона турбуватиметься про свою репутацію, тим менше ризик отримати замовне опитування. Зробити це можна кількома способами. Найпростіший із них – пошукати в мережі Інтернет відомості про цю особу: чи є в неї власний веб-сайт, чи є про неї згадки на сайтах інформаційних агенцій та інтернет-ЗМІ, чи поширювалися нею результати опитувань на виборах 2006-го та 2004 років. Крім того, журналіст може зателефонувати безпосередньо до особи, від імені якої поширюються результати опитування, і поцікавитись, чи розповсюджували вони ці результати.
У разі сумнівів щодо результатів опитування Інститут Медіа Права рекомендує журналістам щонайменше порівняти результати опитувань, що поширювалися цією особою на минулорічних виборах, із результатами самих виборів.
Окрім того, Інститут Медіа Права в цілому рекомендує додати до Редакційного статуту положення, в якому визначити виключний перелік організацій, що здійснюють соціологічне опитування, і зазначити, що цей засіб масової інформації використовуватиме в майбутньому виключно їхні результати досліджень.
Інститут Медіа Права

