Мирослава Ґонґадзе: «Нехай не сподіваються, що ми залишимо в спокої справу Ґонґадзе»
12 вересня 2007 року було обнародувано третю частину звіту в цій справі, зробленого міжнародними журналістськими організаціями, зокрема Міжнародною федерацією журналістів, Інститутом масової інформації, профспілкою журналістів Великої Британії та Ірландії, Фундацією Ґонґадзе. У прес-конференції взяли участь Мирослава Ґонґадзе, адвокат Валентина Теличенко, нещодавно обраний президент Міжнародної федерації журналістів (МФЖ) Джим Бумела, Саймон Пірані (МФЖ), Вікторія Сюмар (ІМІ).
Джим Бумела детально зупинився на звіті у справі Ґонґадзе, який має назву «Службове перешкоджання винагороджено». Він, зокрема, сказав, що журналістів у світі, на жаль, гине немало: їх убивають за правду, вони гинуть, висвітлюючи воєнні події. Але вбивство Георгія Ґонґадзе журналістська міжнародна спільнота вважає особливим через те, що до нього причетні представники найвищої державної влади. Вони пильно стежать за тим, як просувається розслідування справи, пов’язуючи цей процес із утвердженням демократії в Україні. Якщо раніше вони бачили, що бракує політичної волі лідерів держави, то тепер бачать, що можновладці прикривають один одного, відстоюючи «честь мундиру». «Сейчас мы говорим про более серьезное политическое противодействие», – зазначив Саймон Пірані.
Чотири організації, які брали участь у складанні звіту №3 – Міжнародна федерація журналістів, Інститут масової інформації, Національна спілка журналістів Сполученого Королівства та Ірландії, Фундація Ґонґадзе, – зробили заяву до Президента та уряду України. Вони закликають владу спонукати генпрокурора активніше забезпечувати розслідування щодо замовників та організаторів убивства, а також активніше розслідувати діяльність усіх, хто на міністерському рівні перешкоджав розслідуванню справи, порушити відповідні кримінальні справи. У заявах підкреслюється також необхідність наказати МВС вжити заходів заохочення працівників розповідати про випадки злочинної діяльності та зловживання службовим становищем, пов’язані зі справами Олексія Подольського та Георгія Ґонґадзе. Крім того, висловлюється заклик позбавити колишнього генпрокурора Михайла Потебенька наданої йому почесної державної нагороди та просити нинішнього генпрокурора розслідувати дії Потебенька та Геннадія Васильєва у справі Ґонґадзе, з перспективою порушення кримінальної справи.
Серед рекомендацій Генеральному прокурору України є наступні:
– порушити кримінальні справи проти тих, хто перешкоджав розслідуванню справи Ґонґадзе на попередніх стадіях;
– публічно роз’яснити, яких заходів було вжито, аби залучити майора Мельниченка як свідка до судового процесу та отримати для суду оригінали записів та апаратуру, за допомогою якої ці записи було зроблено.
Міжнародні журналісти також рекомендували Раді Європи висловити уряду України стурбованість через перешкоджання слідству, виявлені як на рівні генпрокурора, так і на політичному рівні, а також і надалі здійснювати моніторинг цього розслідування.
Джим Бумела просив усіх журналістів та представників громадських організацій відстежувати хід розслідування та інформувати про нього, чинити тиск на органи влади України, щоби припинити перешкоджання розслідуванню.
Аналізуючи, як просунулося розкриття вбивства протягом останнього року, Мирослава Ґонґадзе сказала, що фактично жодної деталі не було розкрито. Єдине досягнення – те, що були притягнуті до відповідальності виконавці викрадення Олексія Подольського.
«Обидва злочини здійснені за одним сценарієм і тими ж людьми, тому мій адвокат Валентина Теличенко тепер представляє інтереси й Олесія Подольського», – сказала пані Мирослава.
Як вона зазначила, у судовому розгляді – перерва до жовтня, оскільки триває медична експертиза підсудних, які скаржаться на здоров’я. Результатів розслідувань щодо організаторів злочину немає. Мирослава Ґонґадзе підкреслила, що не розуміє, чому постійно змінюються слідчі по справі. Зокрема, останній протягом року нічого не розслідував, а тільки вивчав справу. «Я не розумію, чому усунуто від справи слідчих, які найглибше просунулися і були дуже близькі до розкриття замовників. Рік ми не можемо домогтися активної співпраці Миколи Мельниченка та Генпрокуратури. Ми вже домовилися з Радою Європи та ФБР про проведення експертиз плівок, справа за Мельниченком. Мені його поведінка, чесно кажучи, не зовсім зрозуміла», – зазначила Мирослава Ґонґадзе.
Про імітацію розслідування справи Ґонґадзе говорила й адвокат Валентина Теличенко, додавши, що суддя Марія Принюк, з легкої руки котрої уник покарання генерал Олексій Пукач, пішла на підвищення.
Відповідаючи на запитання журналістів, Мирослава Ґонґадзе сказала, що не може однозначно відповісти, чи вірить вона в розкриття вбивства Георгія. Вона не проти поховання тіла, яке декілька років знаходиться в морзі, бо впевнена, що воно належало Георгію. Але проти поховання мати журналіста. Що ж до свого повернення в Україну, то Мирослава остаточно ще не визначилася.
Підсумовуючи сказане, Мирослава Ґонґадзе просила журналістів не залишати поза увагою розслідування вбивства її чоловіка Георгія.
Світлана Остапа, «Детектор медіа»
