У Луганську відбувся тренінг для журналістів з права на доступ до інформації
В Українсько-канадському центрі «Відродження» Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка 15 грудня відбувся одноденний семінар-тренінг для журналістів «Теоретичні та практичні аспекти права на доступ до інформації».
Організатором семінару, що проводився в рамках проекту «Міський монітор» (який реалізується за сприяння Національного фонду підтримки демократії) виступила Луганська обласна громадська організація «Східноукраїнський центр громадських ініціатив «Тотальна акція на підтримку прав людини та демократії».
Як відзначила координатор проведення тренінгу Юлія Ращупкіна у запрошенні до участі в ньому: «Ми разом з вами зацікавлені у підвищенні фахового рівня та вдосконалення професійних навичок майбутніх представників четвертої гілки влади».
Провідним експертом тренінгу виступив Юрій Чумак – заступник головного редактора бюлетеня «Права людини» Харківської правозахисної групи, в якій він відповідає за напрямок роботи по праву на доступ до інформації та свободу вираження поглядів.
У рамках заняття розглядалися такі питання: право на доступ до офіційної інформації; вітчизняні та міжнародні нормативно-правові акти, що регулюють доступ журналістів до інформації, стандарти; ЗМІ як ключовий компонент реалізації права на свободу висловлювань; механізми реалізації права на доступ до інформації в українських умовах тощо.
У семінарі взяли участь студенти ЛНПУ імені Тараса Шевченка, що навчаються за спеціальністю «Журналістика» та викладачі кафедри журналістики і видавничої справи, журналісти-практики, редактори газет, викладачі та студенти Східноукраїнського національного університету імені В. Даля.
Майбутні журналісти мали змогу проаналізувати законодавчі документи, які забезпечують право на інформацію; докладно ознайомитися з новаціями Закону України «Про інформацію»; поспілкуватися й перейняти досвід у журналістів-практиків; ознайомитися з механізмом подання запитів щодо отримання інформації.
Як зазначив у своєму виступі Юрій Чумак, «основний аргумент на користь свободи інформації полягає в тому, що інформація належить не уряду, а народу як цілому.
Чиновникам усіх рівнів легше працювати в умовах непрозорості. Задача журналістів та правозахисників – примусити чиновників приймати рішення прозоро, надавати громадськості повну та відкриту інформацію про діяльність органів влади та місцевого самоврядування».
Як це робити і якими, законом встановленими механізмами, при цьому керуватись – цьому й було присвячено програму тренінгу.