Міжнародна федерація журналістів засуджує політику цензорів Китаю щодо інформагенств
Міжнародна федерація журналістів засуджує спроби «Сіньхуа», офіційного інформагентства Китаю, примусити міжнародні новинні організації цензурувати новини та інформацію. На вихідних китайське агентство оголосило заборону іноземним агентствам поширювати інформацію, яка «шкодить честі національної безпеки Китаю» чи «порушує економічний чи соціальний устрій Китаю».
Це відповідає недавнім крокам Пекіну, спрямованим на поглиблення медіа-цензури. Нові правила надають інформагентству «Сіньхуа» право обмежувати потік новин із Китаю чи скасовувати ліцензії на діяльність інформаційних служб у країні.
«Це рішення – частина скоординованої атаки на свободу висловлювань, яка потенційно шкодить економічному розвиткові Китаю», – заявив Айдан Вайт, генеральний секретар Міжнародної федерації журналістів.
Організація заявляє, що цензура, запроваджена комуністичними лідерами Китаю, яка перешкоджає інформації досягти 1,3 мільйона людей, зросла за минулий рік. Минулого місяця керівництво держави заявило, що воно планує дозволити тільки визначеним сайтам транслювати відео у прямому ефірі. Таким чином запровадивши правило, яке змушує іноземних провайдерів контролювати Інтернет-сайти. Політично зорієнтовані веб-сайти забороняють.
Закордонні газети і супутникові телеканали доступні лише у міжнародних готелях. Цензори іноді вирізають сторінки з іноземних газет, коли їх зміст ображає честь країни. Журналісти та інші особи, які порушують закон, піддаються судовому переслідуванню.
За останній місяць, федерація журналістів і борці за свободу преси в усьому світі засудили ув’язнення Чіна Чона, гонконгського кореспондента Сінгапурської газети.
Міжнародна федерація заявляє, що останнє впровадження цензури може перешкодити китайським банкам і фінансовим установам у доступі до важливих економічних новин. «Сіньхуа» планує заборонити повідомлення, які підривають китайську економіку і соціальний устрій, «підмивають» соціальну стабільність або «загрожують національній єдності, суверенності і територіальній цілісності».
«Сіньхуа» очікувало на значний тиск як з боку місцевих, так і закордонних новинних агентств. Вони критикували подвійну роль «Сіньхуа» як регулювальника і сильного учасника у новинній та фінансовій інформаційній індустрії. Деякі оглядачі заявляють, що головна причина цих нових законів – зміцнення «комерційної руки» «Сіньхуа».
Десять років тому попередня спроба «Сіньхуа» обмежити діяльність іноземних новинних агентств була заборонена у результаті торгових договорів із західними країнами.
«Сіньхуа», засноване у 1931 році як новинне агентство червоного Китаю, намагається побудувати фінансову службу новин і використати те, що Пекін проводитиме Олімпійські ігри 2008 року, як рекламний важіль для своїх спортивних журналістів та фотографів.
«Ця політика – удар для тих, хто вітав обмежений прогрес для більшої відвертості у Китаї, зіткнувшись із фактом економічної експансії, – сказав Вайт. – Це свідчення того, що такої сильної ворожості до свободи преси у країні не було ніколи».
Теклекритика за повідомленням Прес-служби Медіа-профспілки
