"5 каналу" заборонили транслювати прес-конференцію прем’єра (оновлено)
Прес-служба "5 каналу" повідомляє, що 10 серпня 2006 року знімальній групі "5 каналу" було заборонено організацію прямої трансляції прес-конференції Прем’єр-міністра України Віктора Януковича, що є у порушенням Законів "Про інформацію" та "Про телебачення і радіомовлення".
У телефонній розмові з генеральним продюсером "5 каналу" Юрієм Стецем речник Прем’єр-міністра України Денис Іванеско зазначив: "Ексклюзивне право на пряму трансляцію прес-конференції керівника уряду має інший телевізійний канал".
"Мені не зрозуміла така логіка пояснень, - стверджує Ю.Стець, - яка вочевидь суперечить не лише основним принципам демократичного суспільства - прозорості та гласності органів державної влади, до яких належить і керівник українського уряду, а взагалі ставить під сумнів принципи щодо прозорої та публічної діяльності, які постійно декларуються командою нового Прем’єра".
Як зазначив шеф-редактор новин "5 каналу" Михайло Кукін: "Домовленості про трансляцію з НТКУ були досягнуті ще напередодні, однак за декілька годин до самої події НТКУ їх скасувала. "5 канал" був технічно готовий вести пряму трансляцію власними силами, у чому намагався переконати речника Прем’єра майже до самого початку прес-конференції. Але дозволу на це так і не отримав". У заяві "5 каналу" сказано:
"Ми звертаємося до керівника прес-служби Дениса Іванеско з проханням пояснити цей прикрий інцидент і внести ясність - на підставі яких нормативних актів чи інших документів телевізійному каналу "5 канал" було відмовлено у прямій трансляції. Також, ми просимо пояснити, за яким принципом і на якій підставі взагалі телевізійним каналам надається право на пряму трансляцію.
Ми також хочемо наголосити на тому, що перший інформаційний телевізійний канал, яким є "5 канал" - "канал чесних новин" - занепокоєний тим, що цією відмовою прес-служби Прем'єр-міністра України поставлено під сумнів право наших громадян на суспільно важливу інформацію.
Ми готові надати ефірний час для пояснень і коментарів щодо цього прикрого інциденту.
Віримо, що новий уряд на чолі з Віктором Януковичем є виразником позиції, у якій все ж таки залишається місце для справжньої свободи слова, а такі поняття, як "політична цензура" та "комерційні замовні матеріали" чи "ексклюзивне право на трансляцію" не мають нічого спільного з діяльністю прес-служби керівника українського уряду і остаточно відійшли в минуле ще у 2004 році.
Хочеться вірити, що інцидент з побиттям знімальної групи телеканалу СТБ з боку народного депутата від фракції Партії регіонів О.Калашникова та недопущення "5 каналу" до прес-конференції Прем’єр-міністра України не є цілеспрямованою політикою нового уряду, яка направлена на утиск свободи слова в Україні, а лише прикрий збіг.
Запевняємо вас, що й надалі, уважно, неупереджено і чесно стежитимемо і висвітлюватимемо діяльність Кабінету Міністрів України, оскільки це є наш професійний обов’язок".
Інтернет-видання "Українська правда" повідомляє, що трансляцію прес-конференції вів Перший національний канал, на якому до останнього часу працював Іванеско.
Під час прес-конференції питання прем’єру змогли поставити лише п’ять журналістів, хоча бажаючих було значно більше.
При цьому журналісти, що стояли попереду в черзі до мікрофона заявляли, що вони вже внесені в список на запитання.
Сам прем’єр заявив, що він не знає нічого про проблеми "5 каналу" з трансляцією і попросив з'ясовувати ситуацію з його прес-секретарем. Він також пообіцяв журналістам регулярно з ними спілкуватися, але не вказав періодичність.
