ТЕТ закликає Президента накласти вето на нову редакцію закону "Про телебачення і радіомовлення"
Телекомпанія ТЕТ звернулася до Президента України Віктора Ющенка з проханням скористатися правом вето щодо нової редакції Закону України «Про телебачення і радіомовлення», ухваленої Верховною Радою України 12 січня 2006 року. Про це йдеться у розповсюдженому сьогодні прес-релізі ТЕТу.
ТЕТ зазначає, що у разі набрання чинності новою редакцією Закону його норми спричинять негативні наслідки для вітчизняної телерадіоіндустрії.
"Нова редакція Закону про телерадіомовлення, - зазначає телекомпанія, - містить очевидні ознаки антиконституційності. Так, згідно з його нормами, телерадіоорганізації зобов’язані здійснювати 100-відсоткове звукове дублювання всіх фільмів і передач українською мовою. Відтепер навіть титрування російськомовного телевізійного продукту українськими субтитрами стає незаконним. Тож виникає запитання, як бути з нормами Конституції, що гарантують усебічний розвиток російської та інших мов національних меншин на території України.
Також викликає здивування невідповідність положень нового Закону поняттям свободи слова. Зокрема, норма, згідно з якою телерадіоорганізації зобов’язані в інформаційних блоках подавати інформацію про офіційно оприлюднену в будь-який спосіб позицію всіх політичних сил, представлених в органах влади, виглядає як відверта цензура.
Нова редакція Закону «Про телебачення і радіомовлення» також є антиринковою за своєю суттю. Зокрема, однією з норм Закону визначено, що з 7.00 до 23.00 не менше 80% програм має бути європейського виробництва, в тому числі не менше 50% – українського. Залишається незрозумілим, що робити в цій ситуації телерадіоорганізаціям, які вже закупили неєвропейський продукт, приміром, індійські чи американські кінофільми та серіали, японські мультфільми, і тепер мають переглянути свої бізнес-плани. Адже про відшкодування матеріальних збитків, яких очевидно зазнають ТРО, у даному разі не йдеться.
Можна припустити, що виконання зазначених норм, замість сприяння розвитку національної телерадіоіндустрії, призведе до падіння популярності вітчизняних мовників. Фактично, новим Законом на них покладається функція створення для українців інформаційної «залізної завіси». Між тим, споживачі все одно отримуватимуть інформацію з альтернативних джерел – інтернету, супутникового телебачення тощо. Недолугі закони не допоможуть відгородити споживачів від інформації. Вони лише можуть призвести до занепаду національних телерадіомовників.
З іншого боку, посилюючи вимоги до телерадіоорганізацій, нова редакція Закону не передбачила механізми забезпечення законності нормативних актів Національної ради з питань телебачення і радіомовлення. Зокрема, так і не встановлено обов’язковість реєстрації актів Нацради в Міністерстві юстиції. Фактично, чиновники Нацради, користуючись правом колективного прийняття рішень, а на ділі, повною безвідповідальністю, зберігають можливість ухвалювати будь-які рішення, у том числі незаконні, обов’язкові до виконання телерадіоорганізаціями.
Згідно з новими нормами, ліцензування ТРО має здійснюватись на підставі Плану розвитку телебачення та радіомовлення, схваленого Нацрадою. Водночас, Законом так і не визначені принципи, за якими має складатися цей План. Тож, можна припустити, що подібна законодавча неврегульованість дасть чиновникам добру нагоду розпоряджатися радіочастотним ресурсом на власний розсуд.
Водночас, нова редакція Закону ускладнює процедуру відставки Нацради. Відтепер відставка можлива лише, якщо є рішення про висловлення Нацраді недовіри з боку Верховної Ради та Президента за підсумками розгляду річного звіту.
Ці та інші положення нової редакції Закону України «Про телебачення та радіомовлення» змушують ТК ТЕТ звернутися до Президента з проханням накласти вето на даний Закон як на такий, що несе загрозу свободі слова, містить ознаки впровадження цензури, є антиконституційним та антиринковим за своєю суттю.
ТЕТ також звертається до Верховної Ради з вимогою знову повернутися до ухваленого Закону та переглянути усі його суперечливі положення.
ТК ТЕТ вважає за доцільне звернутися й до відповідних міжнародних організацій з проханням про допомогу у проведенні експертизи Закону щодо його відповідності принципам свободи слова, свободи підприємництва та європейської конвенції про транскордонне мовлення".
Читайте також:
ЗАКОН УКРАЇНИ “Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення”
