Українські телеканали почали вчитися тому, як відбивати атаки інформаційних спецоперацій. Моніторинг теленовин за 1 грудня 2005 року – 15 січня 2006 року
Моніторинг проводився 1 грудня 2005 року – 15 січня 2006 року Комітетом «Рівність можливостей» та Асоціацією «Спільний простір» за методами контент-аналізу, експертного аналізу змісту телепрограм, а також методом порівняння тексту ведучого, закадрового тексту та „картинки”.
Як наголосив Олександр Чекмишев, однією з найпоширеніших маніпуляцій стала опосередкована критика політичних сил – негативне ставлення до НСНУ плекалося через критику дій президента та уряду, БЮТ – згадуючи прорахунки уряду Тимошенко, Партії Регіонів – через помилки під час президентської кампанії.
У інформаційних повідомленнях практично перестала існувати межа між урядовцями-чиновниками і урядовцями-політиками – це стало однією з визначальних тенденцій першого післяноворічного тижня. Зокрема позицію Прем’єр-міністра Юрія Єханурова здебільшого пов’язували з партійною позицією. Канали, які симпатизують опозиції використовували факт участі прем’єра у виборчій кампанії проти «Нашої України». У програмах, що підтримують позицію влади, це явище виглядало природнім і невід’ємним від політичної реальності.
Головну подію наступного післяноворічного тижня – відставку уряду – «Репортер» (Новий канал) висвітлював об’єктивно, хоча і спостерігався різкий дисбаланс у часі, наданому політичним партіям. Найбільше уваги приділялось БЮТ та Партії Регіонів, удвічі менше НСНУ. Приблизно у п’ять разів менше, ніж БЮТ і Партії Регіонів, було приділено часу СПУ та Блоку Литвина. Водночас на цьому телеканалі негативної тональності другого післяноворічного тижня було найбільше від початку дослідження.
У програмі «Події» на ТРК «Україна» досить виразно відчувається симпатія каналу до лідера Партії Регіонів (Віктор Янукович майже у кожному випуску коментує події) і антипатія до провладних сил. Наприклад, 10 січня ведуча оголосила про урядову кризу. У випуску було зазначено: «Так чи інакше експерти вже назвали сьогоднішню подію найбільшою поразкою Президента України після розколу його команди у вересні 2005 року».
Випуск новин 12 січня розпочався анонсом: «Ющенко захищає уряд». Однак після анонсу першим сюжетом був репортаж із Донецька, де на шахті сталася аварія (шахтарів було врятовано). Наступний сюжет вже стосувався уряду.
Відставка уряду Юрія Єханурова стала ключовою темою майже всіх інформаційних випусків на Першому національному. Політика каналу цього тижня відрізнялася від зазвичай поміркованої манери викладу. У ефірі часто звучали повідомлення про неправомірність та безпідставність рішення Верховної Ради.
Опозицію канал критикував упродовж усього тижня. Майже щовипуску згадувалися комуністи (переважно в негативному контексті). Варто відзначити, що досі з початку грудня Комуністична партія жодного разу не була об’єктом уваги Першого національного.
Після новорічних канікул інформаційна програма “Вчасно. Підсумки” на каналі НТН змінила формат. Підсумковий випуск новин “Вчасно. Про головне” тепер виходить о 19.00, а не о 22.00.
Канал подавав інформацію дещо об’єктивніше, ніж у грудні. Свої думки у прямому ефірі програми висловлювали Олександр Мороз (СПУ), Сергій Головатий (блок «Наша Україна»), Інна Богословська («Віче»), Віктор Янукович («Партія Регіонів»).
Однак, як і до цього програма допускала оціночні судження та використовувала маніпуляційні технологій для створення негативного ставлення до провладних сил. Увагу привернула низка маніпуляційних прийомів телеканалу. Зокрема у день відставки уряду та упродовж решти днів виступи міністрів титровано так:
“Юрій Луценко, міністр внутрішніх справ?”, “Віктор Пинзеник, міністр фінансів?”, або “?? Олександр Баранівський, міністр агропромислової політики”.
Програма „Вікна” на телеканалі СТБ за тиждень порівняно небагато уваги приділяла передвиборчим перегонам. Тему відставки уряду СТБ подавав порівняно збалансовано. Ефірний час розподілили між НСНУ, БЮТ та Партією Регіонів. КПУ не фігурувала в інформаційних сюжетах. В цілому інформацію програми „Вікна” можна назвати об’єктивною, вона подавалася здебільшого у нейтральній тональності. Деяка іронія присутня у більшості сюжетів про діяльність усіх без винятків рейтингових партій та блоків.
На телеканалі Інтер у програмі “Подробиці” порівняно збалансовано представляли позиції різних політичних сил. Найактивніше у нейтральній і у негативній тональностях – НСНУ, Партії Регіонів та блоку Юлії Тимошенко. Порівняно збалансовано подавалася інформація і про інші політичні партії (блок Литвина, СПУ та КПУ). Канал не виявляв явних симпатій; були представлені різні точки зору; інформація не приховувалася і не ділилася на вигідну і не вигідну. Інтер критикував і провладні, і опозиційні парламентські сили. Однак у деяких сюжетах відчувалося критичне ставлення до провладних партій, зокрема НСНУ. В сюжетах допускалися оціночні судження та простежувалися приховані маніпулятивні технології.
У програмі “Факти” на каналі ICTV найбільше уваги приділяли НСНУ та Партії Регіонів. Практично однакову кількість ефірного часу було присвячено Народному Блоку Литвина, СПУ та КПУ (в межах 26 секунд). Інформація про відставку уряду подавалася об’єктивно, виключно в інформаційному ключі, без використання відвертих маніпулятивних технологій та оціночних суджень. Варто відзначити, що програма толерантно підходить до висвітлення подій і не зловживає негативною інформацією.
Програма „ТСН” (1+1) досить пасивно, порівняно з іншими каналами, висвітлювала передвиборчі перегони. Інформацію подавала в цілому без зловживань, порівняно збалансовано, емоційно зважено, не надаючи відвертої переваги якійсь одній політичній силі. Програма не висловлювала оціночних суджень і помірковано подавала інформацію про відставку уряду. Канал надавав слово різним політичним силам. Однак дещо помітна (за візуальним спостереженням) симпатія каналу до БЮТ. Так 10 січня у „ТСН” було подано коментар представника БЮТ серед інших політиків, а окремо – заяву Юлії Тимошенко. 13 січня перший політичний коментар теж належав Андрію Шкілю з БЮТ. Однак загалом за підсумками тижня, найбільше ефірного часу було надано НСНУ (у нейтральній тональності), найменше - КПУ. Найбільше критики прозвучало про Партію Регіонів.
Програма „Час” на 5 каналі дуже активно висвітлювала політичні події. Чи не половину сумарного часу на аналізованих каналах, який був присвячений діяльності політичних сил – належав саме 5-му каналу. Фактично в кожній двохгодинній підсумковій програмі „Час” значну, якщо не більшу частину випусків, присвячували відставці уряду. Найбільше уваги канал приділив блоку „Наша Україна” та БЮТ – при цьому практично однакову кількість секунд у нейтральній тональності. Щоправда на адресу БЮТ прозвучало майже тричі більше негативу.
Цього тижня у студії 5 каналу висловлювали думки різні політики: НСНУ, БЮТ, блок „Не так!”, Партія Регіонів, блок Костенка-Плюща. Ведучі програми не зловживали маніпуляціями і утримувалися від оціночних суджень на адресу політиків. Однак ставлення каналу до політичних сил можна охарактеризувати як прихильне до проурядових партій. Зокрема, у кожній програмі „Час” з понеділка по неділю свої думки висловлювали представники блоку „Наша Україна”. Смисловим акцентом програми можна вважати і участь у розмові (під час дискусій про легітимність уряду) чотирьох урядовців, які висловлювали свою позицію і розповідали про результати роботи у своїй сфері – Прем’єр-міністр Юрій Єхануров, віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко, міністр юстиції Сергій Головатий, міністр транспорту Віктор Бондар.
Російські телеканали
І для російських каналів найактуальнішою темою останнього тижня стала відставка уряду Юрія Єханурова. Всі російські програми намагалися порівняно об’єктивно подавати інформацію про ці події.
Програма “Сегодня” на каналі НТВ-світ досить об’єктивно і збалансовано у кількісному відношенні подавала думки лідерів та членів українських партій, однак віддаючи найбільше ефірного часу лідеру БЮТ Юлії Тимошенко. Втім оціночні судження журналістів надавали сюжетам саркастичного контексту.
“А распустить распустившихся народных избранников до новых выборов невозможно, всеобъемлющий политический хаос» (“Сегодня”, НТВ-світ, 11.01.06);
«Пришел, увидел, победил. Кажется, все вопросы заранее решены, когда президент отчитывает украинскую оппозицию за то, что слишком доигралась» (“Сегодня”, НТВ-світ, 12.01.06.)
Повідомлення про голосування у Верховній Раді про відставку спікера Володимира Литвина мало ознаки маніпуляційної технології, спрямованої на плекання симпатії до блоку Литвина. Розповідь про ці події закінчувався відеорядом: Дід Мороз (такі, як агітують за Блок Литвина “Ми”) у зеленій шубі фотографується на фоні Верховної Ради з дітьми (“Сегодня”, НТВ-світ, 12.01.06).
Канал РТР-планета у програмі “Вести” найбільше часу приділяв відставці уряду Єханурова, голосуванню про відставку Литвина та про захоплення українськими співробітниками Ялтинського маяка. За кількісними показниками інформація подавалась збалансовано, різнопланово. Вперше на російських каналах можна було почути коментар лідера СПУ Олександра Мороза.
Однак “Вести” теж не втрималися від журналістських іронічних суджень:
“Оранжевые пытались выкинуть Литвина с насиженного места, сославшись на его некомпетентность. Но поддержали отставку спикера всего 67 депутатов, показав тем самым реальное соотношение пропрезидентских и оппозиционных сил в парламенте». («Вести», РТР-планета, 12.01.06);
Програма "Вести" продовжує асоціювати і представляти президента України Віктора Ющенка як лідера НСНУ:
“Главный вопрос в другом, сумеет ли Блок Ющенко, в котором Ехануров первый номер, оправиться от такой пощечины от Рады?» («Вести», РТР-планета, 10.01.06);
«Мощный предвыборный удар по Блоку Ющенко очевиден. А для кого эта партия станет выигрышной, станет очевидно в конце марта» («Вести», РТР-планета, 11.01.06).
ОРТ-міжнародне у програмі «Время» в цілому подавав інформацію порівняно об’єктивно, представляючи позицію різних сторін конфлікту, збалансовано у кількісному відношенні, проте виявляючи явну симпатію до блоку Юлії Тимошенко та Партії Регіонів:
інф. Комітету "Рівність можливостей" та Асоціації "Спільний простір"
