У І півріччі 2005 року майже в 1,6 рази збільшилася кількість звернень до Президента України

12 Липня 2005
496
12 Липня 2005
09:37

У І півріччі 2005 року майже в 1,6 рази збільшилася кількість звернень до Президента України

496
У І півріччі 2005 року майже в 1,6 рази збільшилася кількість звернень до Президента України
У першому півріччі 2005 року порівняно з аналогічним періодом минулого року майже в 1,6 рази збільшилася кількість звернень громадян до Президента України Віктора Ющенка. При цьому 98,5% цього росту припадає на ІІ квартал, повідомляє офіційне інтернет-представництво Президента України.

Загалом за півроку до громадської приймальні Глави держави надійшло понад 97300 звернень, що майже на 36 тисяч більше, ніж за аналогічний період 2004 року. Майже 10% звернень були отримані особисто Президентом. Слід зазначити, що в порівнянні з минулим роком на особистому прийомі у Президента побувало майже в два рази більше громадян. Також збільшилася кількість колективних листів до Глави держави.

Найбільша кількість звернень громадян у першому півріччі 2005 року надійшла з Києва (10,5%), Донецької (7,2%), Дніпропетровської (6,8%), Одеської (5,1%) та Львівської (4,9%) областей.

Найбільш актуальними для громадян України залишаються питання законності та охорони правопорядку (понад 31 тисяча звернень), соціального захисту (майже 14 тисяч), житлові проблеми (понад 13 тисяч), тема працевлаштування (понад 6,6 тисяч), охорони здоров’я (майже 6,4 тисячі).

Тема забезпечення законності та правопорядку найбільше турбує киян та мешканців Донеччини і Дніпропетровщини. Питання соціального захисту є найактуальнішими для мешканців Львівської, Полтавської та Івано-Франківської областей. Житлові проблеми є гострими для киян та мешканців Львівщини і Дніпропетровщини.

У порівнянні з першим півріччям минулого року спостерігається також суттєве збільшення кількості звернень громадян як відгуків на суспільно-політичні події в державі (зростання в 11 разів), щодо роботи місцевих органів влади та управління (зростання більш, ніж у 8 разів), щодо діяльності партій, профспілок та інших об’єднань (зростання у 6 разів), щодо економічної реформи, підприємництва, політики цін та податків (зростання у 3 рази).

Водночас спостерігається зменшення кількості звернень громадян з приводу проведення в Україні політичної реформи.

Серед авторів звернень переважають найбільш незахищені категорії населення: інваліди, ветерани та пенсіонери (понад 19%), а також учасники війни та бойових дій (понад 7%). В 3,5 рази зросла кількість анонімних звернень.

за інф. офіційного інтернет-представництва Президента України
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
496
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду