Гуцульське частування: топ-5 локальних страв Карпат

2 Липня 2025
0
2983
2 Липня 2025
18:30

Гуцульське частування: топ-5 локальних страв Карпат

0
2983
Гуцульське частування: топ-5 локальних страв Карпат
Фантастична локальна кухня, неймовірні спеціалітети, справжній крафт: так описують подорож до Карпат справжні гурмани. Неможливо описати словами аромат юшки з капелюшків білих грибів, смак річкової форелі та ніжну текстуру будза Чи плануєте відпочинок у Карпатах влітку 2025? Включіть у план подорожі знайомство з локальною кухнею Карпат: ці страви реально скуштувати лише у місцевих ресторанах й на фермах.

Гуцульська бринза

2022 року гуцульську бриндзю внесли до списку нематеріальної спадщини України та визнали першим географічним брендом України. Гуцульський спеціалітет – це сушений овечій сир, що створений безпосередньо на карпатських полонинах.

Як роблять справжню гуцульську бринзу (бриндзю). Висота пасовищ – не менше ніж 700 метрів над рівнем моря (альпійські луки). Свіже овече молоко проціджують через марлю та запашні гілки смереки. Потім до підігрітого молока додають кляг - фермент, який відокремлює сироватку від грудочок молочного білка.

Як не переплутати види гуцульського сиру:

  1. Будз. Свіжий продукт із сирної маси без жентиці (сироватки). М'який сир із ніжним смаком. Будз підвішують для просушування на горищі з постійною вентиляцією.
  2. Бриндзя. Дозрілий будз змішують із сіллю, подрібнюють й зберігають у бочках-бербеницях. Бриндзя – найкраща приправа для баноша, кулеші, картопляних палюшок, кремзликів та мачанки.
  3. Вурда. Карпатський аналог італійської рикотти, м'який сир із сироватки.

Карпатська полонина Борсучина розташована на висоті 1200 метрів над рівнем моря. Саме тут туристів пригощають автентичною гуцульською бринзою із овечого молока. Помилуватися видами Чорногірського Хребта з найвищими горами Карпат та побачити процес приготування культового гуцульського частування можуть учасники тижневих турів мережі туристичних комплексів «Відпочинок 365». Ціна путівки включає трансфер від вокзалу до готелю, харчування в ресторані, вечірню анімацію, щоденні екскурсії та проживання у комфортабельних номерах туристичного комплексу «Ворохта 365».

Унікальний чай «Червений Шаркань» 

Єдина в Україні чайна плантація розташована на гірському схилі біля Мукачева на Закарпатті. Чайні кущі були посаджені 1949 року; збереглося 330 рослин, які успішно виживають під снігом. Ендемік гори Жорнина – унікальний сорт чаю однієї з трьох найпівнічніших плантацій світу; молоде листя збирають вручну. Дегустації улуна «Червений Шаркань» (чай із суворим характером назвали на легендарного карпатського дракона) іноді проводять у Закарпатті та Києві. Це справжнє свято для гурманів.

Гурка гуцульська та закарпатська

Свіжу гурку в Карпатах готують одразу після забою свині. Для начинки соковитих гуцульських ковбасок використовують м'ясні субпродукти, шкварки, смажену цибулю, кукурудзяну крупу або пшоно. Основа закарпатської кров'яної гурки – попередньо відварена свиняча кров. Для святкового столу гурку підсмажують та подають гарячою.

Карпатський пструг

Саме так називають місцеві жителі річкову форель. Якщо пощастить, можна спіймати дику форель під час прогулянки вздовж річки Прут чи після рафтингу на Чорному Черемоші. Гарантовано зловити на вудку пструга простіше у будь-якому з форелевих господарств Карпат. Спійману форель одразу приготують на відкритому вогні чи грилі. Запашна страва особливо смачна в оточенні заповідного карпатського лісу.

Грибова юшка

Для мешканців Карпат усі лісові гриби поділяються на два види: білі та всі інші (тобто дріб’язок, що не вартий уваги). Для приготування карпатської грибної юшки використовують тонко нарізані капелюшки білих грибів - це найзапашніша та найсмачніша частина лісового золота Карпат. У карпатській грибній юшці жодної картоплини – тільки білі гриби (варити мінімум годину), цибуля, морква та лавровий лист. У класичному рецепті на основі грибного бульйону та підсмаженого борошна додатково готують сметанний соус.

Банош з кукурудзяної крупи, бограч з кількох видів м'яса, ситний боб-гуляш з пасулею (місцевий сорт великої та смачної квасолі), кремзлики та цмунда з тертої картоплі, сливовий леквар (джем варять дві доби без цукру), гомбовці з картоплі з вишнями… Смачно? Звісно. Плануйте відпочинок у Карпатах цього літа обов’язково з елементами гастротуризму. Для учасників літніх турів мережі туристичних комплексів «Відпочинок 365» екскурсії з власних готелів Ворохти та Трускавця з відвідуванням крафтових сироварень, форелевих господарств та сувенірних ринків включені у ціну путівок.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
2983
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду