Коли йти до мамолога після ГВ?
Мамолог - лікар, до якого варто йти не лише тоді, коли вже очевидні симптоми хвороби. Консультації цього лікаря мають бути регулярними, тільки так можна уникнути пізнього виявлення патологій на занедбаних стадіях. Проблема у тому, що навіть такі серйозні захворювання, як рак молочної залози, можуть тривалий час ніяк не відчуватися. І лише професійна діагностика здатна вчасно виявити їх.
Вагітність та грудне вигодовування - це особливі періоди життя жінки, коли вона має бути найбільш уважною до свого здоров'я. Але й після завершення лактації не слід забувати про обстеження, зокрема варто відвідати мамолога.
Коли звернутися до мамолога після завершення лактації
Рекомендується відвідати мамолога вже за 3-6 місяців після завершення грудного вигодовування і надалі продовжувати візити щорічно (або за індивідуальним графіком, якщо є показання). Це якщо йдеться про профілактичне обстеження, коли молоду маму не турбують симптоми.
Якщо ж з’явилися ознаки захворювання, йти до лікаря потрібно найближчим часом. Слід звернути увагу на такі симптоми:
-
Виділення молока не припиняється навіть через 2 та більше місяців після повного припинення годування;
-
Груди болять;
-
Відчувається розпирання, дискомфорт в одній або обох молочних залозах;
-
Під час самообстеження у грудях виявлене ущільнення;
-
Шкіра на грудях стала нерівною, більш пігментованою, червоною, набряклою, щільною;
-
Соски змінили форму, втягнулися, з них виділяється рідина світлого чи темного відтінку;
-
З'явилася асиметрія грудей, змінилася їх форма.
У випадку, коли грудне вигодовування доводиться перервати терміново (через хворобу жінки або якщо дитина відмовилася від грудного молока), існує високий ризик розвитку лактостазу. Застій молока за короткий час здатен призвести до запалення - маститу. Тому у ці дні потрібно найбільш пильно слідкувати за станом грудей і при виникненні будь-яких питань чи проблем - відразу звернутися до лікаря по допомогу.
Як обрати день для консультації мамолога?
Якщо симптомів захворювання молочних залоз немає і менструальний цикл ще не відновився після пологів, можна обирати будь-яку зручну дату для запису на прийом. Жінкам, у яких відновився менструальний цикл, профілактичне обстеження проводиться у першій половині циклу, у період з 5 по 9 день. У ці дні найкраще пальпується структура грудей та найлегше виявити новоутворення. Якщо є ознаки хвороби, записатися слід найближчими днями незалежно від наявності чи відсутності менструацій, оскільки деякі патології прогресують швидко (наприклад, мастит).
