Що таке деградація ґрунтів: причини та методи боротьби

27 Грудня 2024
382
27 Грудня 2024
10:00

Що таке деградація ґрунтів: причини та методи боротьби

382
Основні ознаки виснаження земельних ресурсів. ⏩ Причини та наслідки руйнування родючих шарів. ✔️ Методи визначення деградації ґрунту. ⭐ Заходи відновлення земель
Що таке деградація ґрунтів: причини та методи боротьби

Що таке деградація ґрунтів: причини та методи боротьби

Іноді аграрії можуть помічати певні зміни зовнішнього вигляду рослин, які ростуть на їхній ділянці. Зокрема, пожовтіння та осипання листя, затримки розвитку та псування якості плодів. Всі ці явища можуть бути наслідками процесу, який називається «деградація земель», або «виснаження». В такому випадку потрібно точно знати, чи саме це стало причиною, чи все ж наслідки спровокували інші фактори. Для цього варто замовити аналіз грунту, який дає повну інформацію про стан та основні показники. В цій статті дізнаєтеся детальніше про послугу та руйнацію родючих шарів.

Що таке деградація ґрунтів?

Під цим поняттям розуміють процес, який відбувається поступово та призводить до погіршення властивостей ґрунтового покриву. В цілому деградація ґрунту характеризується порушенням нормальних процесів обміну елементів, зміною структури, зменшенням повітропрогникної здатності та іншими негативними явищами. На таких ділянках рослини не отримують повноцінного живлення, тому урожайність суттєво зменшується.

Деградація ґрунтів: причини

Такий стан може провокуватися як природними, так і антропогенними факторами. Зокрема, до виснаження ґрунтів призводить:

  • Засолення. У разі накопичення в ґрунтових шарах солей більша частина культур просто не може нормально рости.
  • Ерозія. Іншими словами, це руйнування родючого покриву під впливом вітру та води. Він змивається та вивітрюється.
  • Підкислення. Надмірний рівень кислот робить поживні речовини недоступними для культур, а ще призводить до загибелі корисних мікроорганізмів.
  • Зменшення вмісту органіки. Саме ці речовини є основою для утворення родючих шарів, тому їхнє зменшення – це автоматична деградація ґрунтів.

Крім цього, виснаження відбувається з причин ущільнення (погіршується водопроникність), а також забруднення шкідливими речовинами.

Види деградації ґрунтів

Руйнування відбувається під впливом різних чинників, тому можна виділити кілька різновидів процесу. Тобто, деградація ґрунтів – це процес, який проявляється наступним чином:

  • ерозія;
  • біологічна;
  • фізична;
  • хімічна.

В першому випадку впливає вода та вітер, в другому збіднюється біорізноманіття, а в третьому ущільнюється структура. Хімічний вид охоплює процеси забруднення, засолення та закислення. У разі поєднання антропогенних та природних факторів всі зміни відбуваються швидше.

Наслідки деградації земель

Якщо в загальному описати наслідки, то це втрата родючості. Деградація земельних ресурсів призводить до значного зменшення показників врожайності, дезиртифікації та погіршення якості води. Рослини не отримують живлення та достатньої кількості вологи, в результаті чого врожай стає гіршим або взагалі втрачається.

Якщо вчасно не виявити зміни, то в подальшому посилюється ерозія, і землі стають непридатними до жодних видів господарської діяльності. Для агробізнесу це означає значні збитки, втрату ресурсів для розвитку, а також великі витрати на відновлення.

Як визначити деградацію ґрунту?

Всіх перерахованих наслідків можна уникнути, якщо вчасно помітити зміни. Деградація сільськогосподарських земель може виявлятися за кількома способами:

  • візуальним;
  • лабораторним;
  • моніторинг.

Суть першого методу полягає в тому, що потрібно звернути увагу на рослини та сам ґрунт. Про виснаження можуть свідчити сповільнення росту, пожовтіння листків, повільне просочування води, утворення твердої кірки, поява білого нальоту солей, а ще формування змитих ділянок.

Проте, лабораторний спосіб є найкращим та найточнішим. Він дозволяє виявити шкідливі речовини, дефіцити мікро- та макроелементів, рівень кислотності, а також вміст органічних речовин. Результати допоможуть підібрати найефективніші методи для відновлення земель.

Методи відновлення деградованих ґрунтів

Якщо в лабораторії була виявлена деградація ґрунтового покриву, тоді варто подумати про заходи, що дозволяють усунути наслідки та відновити баланс. Їх можна розділити на кілька груп:

  • меліоративні (рекультивація, іригація, дренаж);
  • агротехнічні (застосування сидератів, мульчування, сівозміни, контурна обробка і т. д.);
  • біологічні (створення покриву з трав’янистих рослин, використання біопрепаратів).

Крім цього, можуть використовуватися хімічні способи. Йдеться про внесення добрив та вапнування, яке дозволяє нейтралізує кислотність.

Як запобігти деградації земельних ресурсів?

Попередити виснаження земель можна кількома методами. Перший – це розробка ефективної земельної політики. Вона передбачає перелік порад та рекомендацій, які забезпечують раціональне користування землею. Крім цього, експерти рекомендують створювати систему моніторингу для оцінювання стану покриву.

“Джерело: microbiolaba.com” 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
382
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду