Вплив технологічної революції на ринок праці України – Jooble
Технологічна революція в Україні: Jooble про вплив новітніх розробок на ринок праці
Технології ШІ, блокчейну, хмарних сервісів, VR та ін. проникають в усі сфери нашого життя. Під впливом стрімкого розвитку IT компанії намагаються зрозуміти, як вдало інтегрувати ці інструменти у свою діяльність. Відповідно й трансформується ринок праці: автоматизуються рутинні процеси, з‘являються нові професії та послуги. Наприклад, на Jooble робота в Києві поповнюється новими вакансіями щодня. У цій статті ми розповімо про основні технологічні розробки та те, як вони змінюють підходи до працевлаштування.
Штучний інтелект
Штучний інтелект сьогодні дозволяє майже повністю автоматизувати процеси ведення та обробки даних. У зв‘язку з цим експерти очікують стрімке зниження попиту на таких спеціалістів, як перекладачі, касири, спеціалісти служби підтримки, віртуальні помічники, журналісти, коректори та турагенти. Проте, очікується, що AI допоможе IT-експертам знайти роботу у галузях робототехніки, розробки ПЗ та навчання штучного інтелекту.
Новими професіями на ринку праці стануть:
- AI Prompt Engineer – спеціалісти, які перефразують та формулюють людські запити таким чином, щоб вони були максимально зрозумілими та деталізованими для ШІ. Вони допомагатимуть у навчанні ШІ та оптимізації його відповідей.
- Тренер AI – фахівці, які вже зараз використовують різні техніки навчання та вдосконалення моделей штучного інтелекту для забезпечення їх більшої точності й відповідності запитам.
- AI Ethicist – експерти займатимуться питаннями етики використання ШІ. Їхніми задачами буде розробка стандартів та нормативних документів для розробників та користувачів, оцінка потенційних наслідків роботи з ШІ.
- Спеціаліст з безпеки AI – фахівці займатимуться захистом систем компаній від зовнішніх загроз, створених на основі ШІ (зловмисного ПО, фішингових атак тощо).
- AI Personality Designer – спеціалісти працюватимуть над наданням сервісам ШІ індивідуальності та емоцій. Вони навчатимуть AI негласних особливостей комунікації – гумору, сарказму, сленгу, деяким культурним відсилкам.
До речі, якщо зараз ви шукаєте вакансії в IT та Tech-сегментах, на сайті Jooble можна знайти їх за будь-яким запитом, наприклад, «оператор БПЛА». Користувачі можуть відгукуватися на оголошення в один клік та зв‘язуватися з роботодавцями для уточнення деталей.
Хмарні технології
Хмарні технології дають спеціалістам змогу працювати з будь-якого місця, маючи лише доступ до необхідних сервісів зберігання даних. Завдяки цьому компанії можуть залучати до своїх проектів професіоналів з будь-яких країн. Фахівці, своєю чергою, можуть вибрати вакансію за кордоном та збільшити рівні доходів. Для ефективної співпраці у ремоут-режимі використовуються сервіси Google Workspace, Microsoft 365, Slack, Trello та інші.
Використання хмарних технологій відкриває такі переваги:
- Безпечне зберігання даних – сучасні методи криптографії дозволяють створити високий рівень шифрування та захисту інформації компаній та співробітників.
- Віддалений доступ – необмежена кількість людей в команді можуть одночасно працювати з певним будь-якими файлами, достатньо лише зайти у свій обліковий запис.
- Швидка обробка даних – програмне забезпечення постійно оновлюється, зберігаючи нові внесені правки на серверах компанії.
З появою та розвитком хмарних технологій на ринку IT зріс попит на спеціалістів для їх обслуговування. Найближчим часом затребуваними фахівцями залишатимуться архітектори хмарних систем, інженери хмарної інфраструктури, експерти з кібербезпеки тощо.
Робототехніка
Для виконання рутинних, а також небезпечних для людського життя завдань, в Україні все частіше залучаються роботизовані системи. Наприклад, компанія «Нова Пошта» для сортування відправлень вагою до 30 кг почала використовувати роботів від Deus Robots. А у Міністерстві цифрової трансформації продемонстрували нового промислового робота, який евакуюватиме поранених з поля бою.
На думку вчених, роботизовано системи зможуть повністю або частково замінити таких фахівців:
- консультанти;
- оператори кол-центрів;
- фермери;
- касири;
- кур‘єри;
- офіціанти;
- фармацевти.
Роботи також активно залучаються зараз в медицині для проведення складних хірургічних втручань, які не можна довірити людині. Вони демонструють більшу швидкість та точність під час маніпуляцій, проте, все ж таки вимагають людського керування.
Блокчейн
Популяризація блокчейн-технологій може змінити попит на спеціалістів фінансової сфери. Для обробки та підтвердження платежів банки потребують залучення десятків менеджерів. У випадку з блокчейном збереження інформації про транзакції та їхня перевірка відбуваються автоматично, завдяки чому нема потреби тримати цілий штат працівників.
За останнє десятиліття блокчейн-індустрія створила ряд нових професій та тисячі робочих місць. Серед популярних спеціальностей можна виділити розробників криптовалют, криптоброкерів, майнерів, блокчейн-маркетологів, аналітиків та фахівців з кібербезпеки.
Віртуальна та доповнена реальність
Технології VR/AR сьогодні використовуються для інтерактивної освіти. Це є більш безпечною та прогнозованою альтернативою для навчання пілотів, пожежників, лікарів та військових. Також існують VR-програми, спрямовані на розвиток софт-скілів: вивчення іноземних мов, практика публічних виступів тощо. Залучення VR/AR у навчальному процесі допомагає краще відпрацьовувати практичні навички та засвоювати теоретичний матеріал в умовах, що імітують реальні ситуації.