Помаранчева революція як урок для керівників організацій
Отже, за словами Павла Шеремети, будь-яка організація складається з ідеї, цінностей, ритуалів, героїв та символів.
Перша складова – ідея – є тією основою, що найбільше приваблює людей. „Люди працюють на ідею, гроші приваблюють, але не втримують людей. Що й показала помаранчева революція”, – зазначає Шеремета. По-перше, ідея революції приваблювала своєю історичною драматичністю. Люди почували себе творцями історії, учасниками унікального дійства. По-друге, запорукою успіху, на думку декана, є усвідомлення існування конкретного конкурента, у даному випадку влади. І нарешті, по-третє, ідея революції була надзвичайно стисло виражена: „Ми проти фальсифікацій”.
„Друга складова – диференційовані цінності. Будь-яка організація перебирає на себе цінності керівника. Як ми бачили на прикладі революцї, настрій лідера мав велике значення”, – повідомив Шеремета. – „Революція набрала рис мирності, певної компромісності, дружності (постійні звертання „Друзі”) і у той же час деякої дезорганізованості (жодна акція не відбувалася вчасно) і повільності, які притаманні її лідеру”.
Корпоративні ритуали виражалися у щоденних мітингах, виступах із трибуни. Велике значення мало й спілкування. „І хоча на Майдані говорилося одне й те саме, але у час змін недоспілкування гірше ніж переспілкування. У багатьох інших організаціях ситуація протилежна – у час змін керівники просто зникають із поля зору, їм страшно виходити до людей, бо їм нічого сказати. Але відсутність лідерів викликає депресивний ефект. Коли Ющенко не з’явився на Майдан, люди почали додумувати багато негативного ”, - переконаний декан.
І нарешті, герої та символи. Помаранчева революція мала своїх яскравих героїв. Як зазначив Шеремета: „Керівники – це герої за посадою, а будь-яка організація наслідує своїх героїв. Тому керівникам варто подумати, хто є вашими корпоративними героями і яким чином можна їх визнати і похвалити”. Це ж може бути вважливою мотивацією для всіх учасників. А на символи революція була багата, хоча б тому, що вона „помаранчева”.
На запитання журналістів щодо бізнес-невдач революції Павло Шеремета зауважив: „Тримати організацію в такій напрузі можна два тижні. Однак будь-яка організація працює значно довше. А люди рано втомлюються. Тому керівникам, що захочуть врахувати досвід революці, доведеться шукати вирішення цієї проблеми”.
Наталя Данькова, студентка Інституту журналістики, для "Детектор медіа"
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ