Життя за кілька кілометрів від фронту

Життя за кілька кілометрів від фронту

20 Грудня 2023
895
20 Грудня 2023
12:30

Життя за кілька кілометрів від фронту

895
Життя за кілька кілометрів від фронту
Життя за кілька кілометрів від фронту

Стурбованість спеціалістів з інформаційної війни розділенням між фронтом і тилом має серйозні підстави. В медійному просторі часто виникають меседжі на кшталт:

  • у тилу забули про війну;
  • українці втомились допомагати ЗСУ;
  • люди в тилу – не вдячні фронтовикам за їхній подвиг тощо.

Зрозуміло, що суцільний потік подібного бруду йде з боку російських інформаційних спецслужб. Але ж подібні меседжі підхоплює і поширює наша аудиторія. Що змушує людей це робити?

«На наш погляд, — каже відома в Україні режисерка-документалістка Марія Яремчук, — головна проблема — це недолік правдивої інформації. Не просто повідомлень у новинних стрічках, — так це не працює. Я маю на увазі такі емоційні історії людей, які б зачіпали за живе, не залишаючи байдужим нікого».

Кілька місяців поспіль команда Марії — фронтовий продакшен «Сектор правди» і ГО «Рушійна сила» — працювала саме над таким проєктом — телевізійною документальною дилогією «Прифронтове життя». Дилогію представлено для широкого глядача на платформі Київстар ТБ та на каналі «Шануймося» на ютубі.

Географією зйомок стали територіальні громади Запоріжжя: Кушугумська, Комишуваська, Широківська. У місті Запоріжжі знімальна група поспілкувалася з місцевими волонтерами та представниками і представницями Чернігівської та Федорівської громад, які зараз окуповані ворогом.

«Прифронтове життя» — це цикл історій звичайних людей, розказаних ними самими. У стрічках глядач бачить і представників місцевої влади, тих, хто залишився на місцях у надзвичайно складних обставинах, і сільських жителів, які просто не встигли виїхати або не мали куди, і пенсіонерів, і місцеву інтелігенцію. За задумом режисерки, проєкт охоплює всі верстви населення прифронтових громад. Картина їхнього життя, розповіді людей про пережите становлять цілісне епічне полотно. В обох серіях циклу показано основні проблеми регіону, пов’язані з війною: руйнування, гуманітарну кризу, тимчасову окупацію. А також розповідається, як люди долають труднощі постійних обстрілів, роботи з ВПО, збільшення чисельності населення. І ще при цьому розвивають волонтерство різних напрямків — від приготування їжі фронтовикам до збору коштів і матеріальної допомоги фронту й людям, які втратили на війні все. І роблять вони це попри те, що зовсім поряд ведуться бойові дії, і всі, хто проживає тут, перебувають на війні, хоч вони й цивільні.

  • Як живеться цивільним на війні?
  • Що вони переживають, думають, відчувають?
  • Як вони виживають? Що дає їм сили, відвагу, віру в перемогу?

Відповіді на ці питання у «Прифронтовому житті» звучать щиро й на диво одностайно.

Слоган проєкту — «Історії української єдності» — творча команда сформулювала в процесі роботи над численними інтерв’ю, записаними на місцях. Єдність людей перед обличчям страшної біди — той лейтмотив, який найкраще ілюструє головну ідею циклу «Прифронтове життя».

«Всі герої і героїні, із якими ми працювали в кадрі та поза кадром, незважаючи на те, що самі перебували у складних життєвих обставинах, не складали рук, а продовжували працювати, діяти, робили все, щоб допомогти іншим, — і це якнайкраще характеризує українців як націю, — ділиться Марія Яремчук. — Те, що ми побачили у прифронтових громадах, кардинально розходиться з тією картинкою "втомленого від війни тилу", яку нам намагаються створити ворожі інформаційні спецслужби».

Творча група фільму переконана, що занурення глядача в задокументовані історії мешканців прифронтових територій значно підвищить рівень знань та уявлень про Запорізький регіон, про те, як громади області жили до війни і живуть в умовах війни, через емоційний дотик до реального життя звичайних людей. А також дозволить краще розуміти мешканців грмад, які проживають на межі фронту і тилу, їх проблеми та емоції. І зберегти це розуміння на той випадок, коли знову доведеться стикнутися з ворожою пропагандою, що намагається розділити суспільство на фронт і тил, на тих, хто на війні й тих, хто про неї буцімто забули.

Телевізійна прем’єра дилогії «Прифронтове життя» пройшла на Тернопільському обласному каналі ТВ-4 в листопаді цього року, а на початку грудня фільм показала Чернівецька телерадікомпанія «ТВА».

Ті ж глядачі, які не змогли потрапити на офлайн-покази, можуть подивитись документальну двосерійну стрічку «Прифронтове життя» на стримінговій платформі «Київстар ТБ»  безкоштовно.

 

(кадр із фільму «Прифронтове життя»)

Прем’єрні офлайн-покази фільмів проєкту «Прифронтове життя» відбулися також у Тернополі, Вишнівці, Львові та в Запоріжжі. Загалом їх відвідали більше 290 глядачів: молодь, люди старшого віку, внутрішньо переміщені особи, місцеві мешканці.

Люди в залах не приховували сліз. Після показу вони підходили до команди, ділилися своїми враженнями, ставили питання, розповідали про свій — далеко не простий — досвід війни.

Фільм об’єднав людей у розумінні: попри різне пережите, в нас усіх — одна історія, одна доля. І має бути одна на всіх перемога. Це було те саме єднання, яке головнокомандувач Валерій Залужний назвав нашою найбільшою цінністю і найкращою зброєю.

Дилогія «Прифронтове життя» не тільки показала цю єдність на екрані, а й спонукала до неї глядачів. І в цьому — головна перемога проєкту та його авторів.

Кадр із фільму «Прифронтове життя»

 

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
895
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду