
Український бізнес під час війни: які тенденції поведінки в медіапросторі?


Автор: Семен Соха
Посада-статус: СЕО Matis&Mary і Clever Study
Споживачі та доступність: як змінилася поведінка українського бізнесу в медіапросторі
Вітаю всіх, хто в пошуку корисного! Перехід брендів на українську мову, оголошення зборів на ЗСУ, інформація для безпеки споживачів, волонтерство — такі зміни у медіа зрозумілі. Але якщо глянути глибше, як змінився український бізнес? На чому зараз акцентують маркетингові послуги? Я, Семен Соха, пропоную разом розібратися в цій темі і отримати корисний досвід.
Антикрихкість
На початку повномасштабного вторгнення переконався, що усі компанії пройшли перевірку на антикрихкість. Перевірив це на власному досвіді, бо веду бізнес в різних нішах (освітні і бізнес-маркетингові послуги), і тоді наша команда випробувала свою стійкість і готовність до кризи.
Український бізнес, який продовжує функціонувати, зміг налаштувати менеджмент, забезпечити умови, закріпити свої позиції на ринку і утримати команду. Ми маємо потужний організм, що пройшов внутрішню адаптацію до кризи, став антикрихким і гнучким. Це вплинуло на SMM просування, покращило комунікацію і сервіс в медіа. Бачимо тенденції, які позитивно впливають на зв'язок зі споживачем:
-
акценти не на кількості контенту, а якості;
-
альтернативи в продукті для утримання на ринку (за характеристиками, розмірами, різновидами тощо);
-
варіативність оформлення замовлення;
-
вдосконалення обслуговування і консультацій.
Клієнтоорієнтованість
Український бізнес знає, що немає нічого ціннішого, ніж люди. Це проявляється у внутрішній діяльності, і у клієнтоорієнтованості. За дослідженням Київстар.Бізнес більшість компаній ставлять собі за пріоритет — пошук нових клієнтів. Маркетингові послуги також дотримуються таких тенденцій.
-
Більше рекламних кампаній на залучення споживача;
-
Контент не «про себе», а «для клієнта»;
-
Застосування омніканального-маркетингу для покращення клієнтського досвіду.
Не всі споживачі зараз потребують наявність офісу або офлайн-магазину. Компаніям достатньо замовити хороші маркетингові послуги для просування в інтернеті і розуміти потреби аудиторії. Все більше брендів обирають кілька каналів комунікації для просування, щоб охопити всю ЦА: сайт, соцмережі, маркетплейси, email-розсилки, пошукові системи тощо.
Доступність
Український бізнес став зручніше для споживачів. Через кризову ситуацію і неможливість утримувати фізичні офіси/підприємства, багато компаній прийняли рішення перейти в дистанційну роботу. Звідси виникла потреба в онлайн доступі і зручному функціоналі.
На досвіді власної агенції помітив, що у брендів з'явився запит на детальний опис процесів замовлення. Значна увага приділяється консультаціям в чаті або просто на сторінці соцмереж. Контрагенти роблять запити на детальні характеристики продукту, створення ботів для обробки замовлень, залучення ШІ, SMM просування. Більше ресурсів вкладають в налаштування зручного лендінгу або багатосторінкового сайту — усе для комфорту споживача.
Річ у тім, що самі клієнти вимагають цього. Люди були вимушені виїхати за кордон або в безпечне місто, при цьому продовжують користуватися тими ж послугами або товарами. Український бізнес адаптувався і став доступним в онлайні, щоб не втрачати своїх споживачів.
Соціальна відповідальність
Компанії стали більше уваги приділяти своїй позиції в медіа. Ми з командою Matis&Mary помітили, що змінились і маркетингові послуги. Прикладом є рекламні кампанії, які акцентують на суспільних проблемах, закликають до волонтерства або проводять благодійні заходи.
Ще один прояв соціальної відповідальності — зміна в подачі продукту. Український бізнес у своїх повідомленнях акцентує на його безпеці, довготривалості, зручності, впливі на споживача. Маркетингові послуги ставлять за ціль задоволеність клієнтів, з'являється менше клікбейтної реклами і більший ухил на правдивість і користь.
Вважаю, це позитивною тенденцією для індустрії, яка формує репутацію брендів, полегшує вихід на зовнішні ринки і впливає на прибутковість. А споживачі набувають корисних звичок і долучаються до розв'язання соціально-значущих питань.
Ситуативки
Маркетингові послуги мають різні направленості та інструменти, один з них активно використовує український бізнес. Ситуативний маркетинг — 100% тренд в соцмережах і в рекламі.
Ситуативки б'ють в болі «тут і зараз», залучають споживачів до комунікації і поширення контенту, підіймають активність, стають трендами. Та і самі по собі є ефективним інструментом для SMM просування. Ми переконались в цьому на власному досвіді Clever Study, коли створювали рекламні кампанії і контент з ситуативками.
Резюмуючи, скажу, що український бізнес став потужним механізмом за час кризи. І маркетингові послуги, і самі бренди орієнтуються на поліпшення клієнтського досвіду. Більшість наших компаній за всіма аспектами можуть скласти конкуренцію гравцям міжнародного ринку. Рухаємось далі і розвиваємо індустрію!













