Українські студенти: чому перевага у самоосвіті, а не у ВНЗ?


Автор: Семен Соха
Посада-статус: СЕО Clever Study
95% студентів обирають самоосвіту: чому так?
Вас вітає Семен Соха! Нещодавно наткнувся на опитування студентів про їх ставлення до освіти від Genesis Academy. Як власнику компанії в інформаційно-консультаційних послугах, результати мені видались дуже цікавими. 95% респондентів самостійно покращують свої навички за допомогою відкритих платформ — стежать за цікавими каналами, проходять курси.
Відгуки Clever Study підтверджують, що така тенденція здебільшого викликана проблемою з якістю навчання в університетах і доступом до нього. Тому українські студенти шукають альтернативи.
Чому українські студенти обирають онлайн-програми?
Онлайн-програми — це свобода. Можна вчитися за власним темпом, а не гнатися за дедлайнами і формальними вимогами викладачів до структури або оформлення. Розглянемо все послідовно.
Хард-скіли
Genesis Academy виявили, що з університету українські студенти беруть лише основні софт-скіли: знання англійської, тайм-менеджмент, критичне мислення тощо. Але практику там не надають, тому доводиться її шукати в додаткових джерелах. Те саме ми бачимо, коли читаємо відгуки в Clever Study. Студенти вказують там, що на додаткових курсах вони отримують більше користі, тому делегують завдання з університету іншим.
Онлайн програми складаються з лекцій, які підкріплюються практикою. Куратори можуть перевіряти завдання і надавати коментарі про помилки або поради для прокачки знань. В результаті, українські студенти отримують якісну базу, з якою можуть починати працювати.
Економія
Через ситуацію з економікою в країні, деякі українські студенти не можуть оплачувати університет, або вважають це нераціональним. Вони вступають будь-куди, аби на бюджет; обирають спеціальність заради «галочки» або йдуть на заочну форму, щоб отримати диплом. Відгуки Clever Study показують, що у більшості студентів в пріоритеті робота і самоосвіта, а не навчання в університеті.
На ринку є багато пропозицій курсів під різний бюджет і сфери: від шиття до ІТ. А якісні платформи можуть забезпечити подальше працевлаштування в їх компаніях або у партнерів. Це посилює мотивацію до самостійного навчання.
Визначеність
ВНЗ заохочують абітурієнтів яскравими назвами і додають до класичних програм слова «медіа», «комунікації», «ІТ», «дизайн» тощо. Але, почавши навчання, лекції виявляються сухими і нецікавими, а сучасні теми висвітлюються викладачами з радянськими наративами.
З самоосвітою такого немає, бо можна обрати підхід і формат під себе. Платформи виставляють різні напрями з точним планом навчання, видами завдань і лекторами. Так українські студенти концентруються на вузькій сфері і стають спеціалістами в ній, а не вивчають усе підряд.
Експертність
Українські студенти вимушені слухати викладачів ВНЗ, які також є заручниками «системи» і програми. Можливо, їм самим не цікаві ці теми, плани, перевірка знань і завдання, але вони вимушені. Серед наших авторів є викладачі, і вони також залишають в Clever Study відгуки, де підтверджують подібні думки.
Лектори на спеціальних платформах — це експерти у своїх сфері. Вони кожен день працюють і віддаються, отримують нові кейси і розвивають свої навички. Такі викладачі володіють потужною базою знань і діляться нею з учнями.
Якість
Не всі університети можуть запропонувати якісне викладання в офлайн форматі, а деякі викладачі не готові йти на поступки через моральний стан студента або вимушені обставини. Онлайн-програми вже адаптовані під дистанційне навчання. Здобувачі освіти отримують персонального коуча, можуть відстежувати свою успішність, робити домашнє і спокійно вивчати матеріали у зручний час.
Що далі?
Genesis Academy запитали респондентів «Чи плануєш працювати за спеціальністю?», на що 67% відповіли «Так». Але лише 2/10 освітян працюють у своїй сфері, бо новачкам важко знайти роботу. Тоді логічне запитання: як отримати перший досвід, коли потрібні фахівці вже з ним?
Вищі навчальні заклади можуть залучати бізнеси до співпраці, щоб усунути недоліки сучасної освіти. 78% освітян підтримують таку ідею. З цим відкриються нові можливості.
Ініціатива від молодих кандидатів завжди є. Коли українські студенти залишають відгуки Clever Study, багато хто хоче приєднатися до роботи у нас — бути автором, менеджером, SMM-спеціалістом тощо.
Так бізнеси можуть залучати нових фахівців або проводити програми навчання, тим самим давати практичні навички молодим кандидатам і розвивати свою компанію. Університети б покращили систему освіти і випускали вже готових спеціалістів. Деякі ВНЗ вже впроваджують подібні програми, але таких пропозицій не багато. Тоді що робити студентам сьогодні?
Ми бачимо вихід у правильних пріоритетах. Хочете продовжувати наукову діяльність? Докладайте зусилля в університеті. Плануєте побудувати кар'єру за спеціальністю? Подумайте, де можете отримати досвід і практику вже сьогодні. Навчання взагалі не виправдало ваші очікування? Шукайте альтернативи в інших сферах, як самоосвіта або програми стажування.















