Чекмишев: „Тотальна пропаганда” Януковича на центральних телеканалах матиме протилежний ефект оновлено"Детектор медіа"

7 Вересня 2004
0
584
7 Вересня 2004
13:51

Чекмишев: „Тотальна пропаганда” Януковича на центральних телеканалах матиме протилежний ефект оновлено"Детектор медіа"

0
584
Чекмишев: „Тотальна пропаганда” Януковича на центральних телеканалах матиме протилежний ефект оновлено"Детектор медіа"
7 вересня в приміщенні медіа-центру «Кандидат» відбулася прес-конференція «Виборча кампанія в дзеркалі центральних та регіональних ЗМІ» за підсумками моніторингу українських мас-медіа в серпні, який провели Комітет «Рівність можливостей» та Асоціація «Спільний простір» в рамках проекту «Український монітор за свідомий вибір».

У прес-конференції взяли участь Олександр Чекмишев, голова Комітету «Рівність можливостей», Юрій Нестеряк, президент Асоціації «Спільний простір», Ірина Красько, експерт групи моніторингу загальнонаціонального ТБ, Олександр Боронь, керівник групи моніторингу загальнонаціональної преси.

Олександр Чекмишев навів хронометраж і контекст згадування кандидатів у президенти на телебаченні. У підсумку виявляється, що центральне телебачення ("1+1" та "Інтер") надавало перевагу В.Януковичу (80-90 % позитивної інформації), водночас у цих програмах прозвучало 100 % негативної інформації про Віктора Ющенка. Не було негативної інформації на СТБ, Новому каналі та ICTV, де в основному діяльність кандидатів висвітлювалася через їхні програми. Чекмишев вважає, що останні три канали скоротили сітку мовлення та загальний хронометраж програм з метою уникати політичних тем.

Подібна ситуація і з друкованими виданнями Криму, Дніпропетровської та Кіровоградської областей - там також обмаль інформації про вибори. Загалом регіональна преса надає невелику перевагу Вікторові Януковичу, однаковою мірою критикуючи і його, і Віктора Ющенка.

На думку О. Чекмишева, надмірна подача центральними телеканалами позитивної інформації про Януковича – „тотальна пропаганда” – зіграє протилежний ефект, перевівши протестний електорат на бік його основного конкурента.

Олександр Чекмишев повідомив, що в серпні та на початку вересня висвітлення виборчої кампанії у ЗМІ почало набувати рис тотальної пропаганди.

Водночас журналісти провідних загальнонаціональних телеканалів при висвітленні діяльності Віктора Януковича як кандидата ототожнюють з його діяльністю як прем’єра, що суперечить як вітчизняному законодавству, так і практиці демократичних країн.

Активізація застосування маніпулятивних технологій отримала нове продовження – цього разу газета «2000» вдавалася до паралелі між Віктором Ющенком та Володимиром Леніним.

За період 30 серпня – 5 вересня загальнонаціональні телеканали представляли Віктора Януковича більш ніж учетверо активніше, ніж Віктора Ющенка, у 5 разів активніше Петра Симоненка, у 8 Разів активніше Олександра Мороза та більш ніж в 11 разів активніше Анатолія Кінаха.

При цьому журналісти центральних телеканалів використовують діяльність прем’єр-міністра як інформаційний привід для висвітлення його діяльності як кандидата. Характерними стали вислови на кшталт «штаб прем’єра», „діяльність уряду та його голови коментуються керівниками його штабів” і т.д.

Центральне телебачення надавало переваги Віктору Януковичу. Програми «Події» (ТРК «Україна»), «ТСН» (1+1) та «Подробиці» (Інтер) присвятили йому 80-90% позитивної інформації. Водночас у цих програмах прозвучало 100% негативної інформації про Віктора Ющенка. Не було негативної інформації про кандидатів на СТБ, Новому каналі та на ICTV, де в основному діяльність кандидатів висвітлювалося через їхні програми. Діяльність Олександра Мороза висвітлювалася виключно у нейтральній та переважно позитивній тональності, Найбільше „позитиву” на адресу Петра Симоненка та Анатолія Кінаха прозвучало у програмі «Час» (5 канал). Загалом цього тижня обсяги негативної інформації про кандидатів дещо зменшилися.

Центральна преса також надавала переваги (у позитивній тональності) Віктору Януковичу. Особливо це помітно у виданнях, наближених до СДПУ(о). Так, газета «День» висвітлювала діяльність прем’єра у 9 разів активніше, ніж діяльність Віктора Ющенка. Газети «День», «Киевские ведомости» та «2000» активно висвітлювали відкриття «Російського клубу», в якому брали участь Віктор Янукович та Віктор Медведчук.

Уперше за час моніторингу в пресі з’явилася політична реклама. Її надрукували «Сільські вісті» на адресу Олександра Мороза. Знову активізувалися маніпуляції на адресу Віктора Ющенка у газеті «2000». – цього тижня видання вдавалося до паралелі між Віктором Ющенком та Леніним.

Регіональне телебачення надавало беззаперечної переваги Віктору Януковичу. І лише телеканали західного регіону порівняно активно висвітлювали діяльність усіх кандидатів, причому подавали найбільше „негативу” про прем’єра, що було пов’язане з псуванням його біг-бордів та діяльністю його передвиборчих штабів. На сході Діяльність Віктора Ющенка цього тижня висвітлювалася менш активно і здебільшого в негативній тональності. Лише на заході телебачення подавало значну кількість „позитиву” про лідера «Нашої України» - трохи менше, ніж про Віктора Януковича (27% проти 31%).

Регіональна преса на цьому тлі виглядає більш збалансовано. Надаючи незначної переваги Віктору Януковичу перед Віктором Ющенком, регіональна преса у пропорційному відношенні однаково їх критикує (в середньому по 10%). Вирізняється тільки східна преса, де діяльність Віктора Януковича висвітлюється виключно у нейтральній чи переважно позитивній тональності, а діяльність Віктора Ющенка – здебільшого у негативній. В усіх регіонах, крім східного, висвітлювалася також діяльність Олександра Мороза, Петра Симоненка та Анатолія Кінаха. Однак у значно менших обсягах.

Щоденний моніторинг проводився у 24 регіонах на вибірці 93-х регіональних телепрограм та 126 газет. У Києві досліджувалися матеріали 12 інформаційних телепрограм та 10 газет.

Діяльність за проектом стала можливою завдяки Національному фонду підтримки демократії, Міжнародному фонду „Відродження”, Національному демократичному інституту та Фонду підтримки ЗМІ посольства США.

Інф. "Детектор медіа"
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
584
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду