«Спецоперація» за планом 330 метрів в день: дайджест пропаганди РФ за 10 серпня

«Спецоперація» за планом 330 метрів в день: дайджест пропаганди РФ за 10 серпня

11 Серпня 2022
546
11 Серпня 2022
18:00

«Спецоперація» за планом 330 метрів в день: дайджест пропаганди РФ за 10 серпня

546
The New York Times знайшов іспаномовне поширення московської брехні, а Пушилін «звільнив» вже половину Донбасу. Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи російської пропаганди за 10 серпня.
«Спецоперація» за планом 330 метрів в день: дайджест пропаганди РФ за 10 серпня
«Спецоперація» за планом 330 метрів в день: дайджест пропаганди РФ за 10 серпня

«Іспанський сором» соцмереж і росЗМІ

Росія регулярно скаржиться на західний наступ на російську «свободу слова». Усе через блокування чергового ресурсу або акаунтів її пропагандистів чи держструктур (фактично це одне й теж) у соцмережах.

Останній випадок трапився з акаунтом МЗС РФ англійською мовою на Twitter – через публікацію витягів з останнього брифінгу начальника військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту ЗС РФ Кириллова про нібито військово-біологічну діяльність США і отруєння екс-президента Венесуели Чавеса.

Офіційний представник МЗС РФ Захарова роздратовано підкреслила, що «такі санкції застосовуються до Росії вперше».

НАСПРАВДІ, з початку повномасштабної війни Росії в Україні Facebook, Twitter та інші соцмережі почали блокувати або обмежувати доступ до акаунтів кремлівської пропагандистської машини на Заході, але в реальності це повноцінно так і не спрацювало.

Видання The New York Times звернуло увагу, що соцмережі ретельно проводять профілактику лише англомовних фейків, а матеріали іншими мовами, зазвичай, залишаються у Facebook, Instagram, Twitter та TikTok поза експертизою.

Таким чином, прокремлівські наративи продовжують поширюватися у Латинській Америці та на Близькому Сході.

У підсумку російська дезінформація вільно поширюється саме в тих частинах світу, де війна в Україні сприймається не так категорично негативно, як у США та Європі.

Таку політику соцмереж розкритикувала група сенаторів США. Вони вважають, це дозволяє РФ посилювати пропаганду за кордоном іспанською мовою, у тому числі для іспаномовної аудиторії у США.

Facebook у відповідь уже заявив, що обмежив доступ до облікових записів RT та Sputnik у ЄС, Великій Британії та Україні після отримання запитів від влади. Також заблокована реклама всіх російських державних ЗМІ. Компанія стверджує, що до облікових записів іншими мовами застосовуються ті ж правила.

Тим не менше, в іспаномовного облікового запису RT у Facebook 18 млн підписників. Це більше, ніж у англомовного сайту медіа чи в іспаномовних каналів CNN. В акаунту арабської служби RT у Facebook взагалі спостерігався 187-відсотковий сплеск активності протягом першого місяця війни.

Відзначимо, роспропаганда обходить заборони й на Заході, знаходячи для цього і інші лазівки поширення дезінформації. Для цього, зокрема, використовуються сайти, які до війни перебували «в режимі сну», а після початку «спецоперації» стали активно поширювати дезінформацію та пропаганду.

«Сакський недопалок» у мільйони доларів

Як і прогнозувалося, «недопалок, викинутий у неналежному місці авіабази ЧФ РФ у Криму», який призвів до її виходу з ладу на невизначений термін, так і не отримав гідного відгуку на головних телеканалах Росії.

Команду «Стоп!», надану із Кремля, «вільні» російські ЗМІ виконали бездоганно.

Новинам про вибухи в Саках у підсумкових вечірніх новинах на федеральних каналах, приділили не більше хвилини. У головному ток-шоу телеканалу «Россия 1» – скабеєєвських «60 хвилинах» – взагалі не обговорювали цю тему.

На «Першому каналі» в підсумковій програмі «Время» «Сакському інциденту» приділили 36 секунд. Головна теза: «Хоча у Києві поспішили видати все за наслідки їхнього удару, нічого, що вказувало б на обстріл чи дії диверсантів, немає».

У новинах на «НТВ» та «России 1» вибуху та пожежі на аеродромі також присвятили не більше хвилини, обмежившись повідомленням офіційної позиції Міноборони РФ. Взагалі залишили без уваги «надзвичайну подію у Криму» і в ток-шоу «Вечір з Володимиром Соловйовим».

Отже, усі старанно дотримуються «режиму тиші», під час якого дозволено казати хіба що про «незначні пошкодження».

НАСПРАВДІ, про обсяги цієї «незначності» промовисто свідчать і перші пляжні відео задимлення та вибухів, і подальші кадри згорілої техніки, і зрештою космознімки досягнень невідомого недопалка.

10 серпня так звана «кримська влада» наважилася озвучити суму збитків від «незначної шкоди». Лише в секторі цивільної інфраструктури вона оцінюється у 3,5 млн доларів (у перерахунку).

Видання «Комерсант» повідомило, що в Новофедорівці пошкоджено 62 багатоповерхових житлових будинки, кілька десятків приватних будинків, 20 комерційних об’єктів, а також кілька десятків автомобілів.

У пунктах тимчасового розміщення перебувають 252 особи. У Новофедорівці відключено газ. Розбір завалів має розпочатися після завершення слідчих дій.

А Повітряні сили ЗСУ замість Конашенкова назвали і приблизні втрати військової техніки на аеродромі. Внаслідок інциденту знищено близько 10 літаків. У тому числі Су-30СМ (коштує близько $ 30 млн), Су-24МР ($ 5 млн), Су-34 ($ 36 млн) та Іл-76 (близько $ 83 млн).

Засновник Bellingcat Еліот Хіґґінс проаналізував космознімки бази, вказавши на значні руйнування, багато спалених літаків і розбитих будівель. 

Він помітив щонайменше три кратери на місцях, які могли використовуватися як склади, і припустив, що підрив літаків і боєприпасів і спричинив масштабну пожежу, яка потім поширилася по всій базі.

«За вибухами, які ми спостерігали у відеоматеріалах, зрозуміло, що уражений склад боєприпасів – склад авіаційного озброєння, тому що була серйозна детонація»,– підтвердив речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Якщо дійсно згоріли ще й склади (і схоже за все не один), загальна вартість «сакського недопалку» вже обійшлась росіянам щонайменше в десятки мільйони доларів.

Математична задача з багатьма невідомими

Замовчування правди про вибухи на кримській авіабазі є складовою частиною приховування реального стану справ на фронті. Так званий голова «ДНР» Пушилін 10 серпня заявив про «звільнення половини території республіки».

НАСПРАВДІ, за останній місяць окупанти, за даними британської розвідки, просунулись під Бахмутом аж на 10 км. На інших ділянках за цей же час не більше ніж на 3 км.

Жодного більш-менш значимого населеного пункту «союзними військами» після Лисичанська (3 липня) не окуповано. До того ж, нагадаємо, Шойгу розчарував Путіна його «взяттям». Тому переможний настрій Пушиліна пояснюється просто. Йому також потрібно приховувати правду і підтримувати ілюзію, що все йде за «планом спецоперації».

Питання: за який час з такими темпами наступу, «демілітаризація» з Лисичанська дістанеться до Києва відстань між якими понад 700 км? Або до «повної денацифікації України» на західних кордонах. Наприклад, Чопу до якого з Лисичанська 1520 км?

Фактично путінські війська в Україні долають близько 330 метрів в день. Але такий темп «спецоперації, що йде за планом», не враховує і подальших багатьох невідомих: річок із мостами з якими в окупантів вже великі проблеми, міст-фортець зі школами та лікарнями, які так не подобаються Amnesty International

До речі, де гнівний звіт «Amnesty Иванушки International» (багато хто в Україні називає цю організацію вже так) про російські війська, які переховуються на території Запорізької АЕС, звідки обстрілюють через Каховське водосховище житлові квартали міст Нікопольського району?

До того ж «союзним військам» (нагадаємо, що «союзниками ЗС РФ» вважаються її ж 1-й і 2-й армійські корпуси в ОРДЛО) у своїх темпах наступу треба врахувати, що просуваючись до польського кордону задля «повної денацифікації», вони все частіше зустрічатимуть крім Сил оборони України «трактористів і комбайнерів зі зброєю із західних воєнторгів». І таких невідомих у цій математичній задачі багато. А скоро буде ще більше.

Щоб забезпечити більш суттєве просування вперед Путіну потрібно більше не артилерії, а боєздатної піхоти. А де її взяти? В бій з Україною вже кинуті: кадрова армія, Росгвардія, ФСБ, мобілізовані з «ЛДНР», «вагнерівці», національно-територіальні батальйони, зеки.

Путіну готові допомогти узбеки

Не цураються приймати допомогу вже й від трудових мігрантів. 10 серпня голова організації «Товариство центральної Азії узбеків Пермського краю» Джахонгір Джалолов натхненно заявив про створення добровольчого батальйону для відправки в Україну. Своє бажання він пояснив тим, що «узбеки мають виправдати хліб, який їдять у Росії».

Главред RT Симоньян натхненно підтримала «хлібну справу» пермських узбеків, заявивши: «усі б діаспори так — і національного питання у нас не було б взагалі». Ось так і проговорилася, що відправкою «інородців» в українську м’ясорубку Росія насправді розв’язує своє національне питання

Але тамерланівського захвату узбека Джалолова не підтримав офіційний Ташкент, нагадавши, що покарання, передбачене за статтею «Найманство», згідно із законами Узбекистану, становить до 10 років колонії.  

НАСПРАВДІ, жаль таких джалолових. Напевно забули вони культовий колись радянський фільм «Біле сонце пустелі», де окупант в романтичному образі червоноармійця Сухова прийшов ставити на коліна чужий йому по духу, традиціям та вірі народ. І саме через те загинуло безліч людей. В тому числі й велика кількість російських «петрух». І все заради «світлого майбутнього разом із Росією», яке так і не настало для мільйонів «джалолових».

Українці зараз роблять усе, щоб жодних «сухових» на їх землі більше ніколи не було. І на узбецький, до речі, також. Бо українське щеплення від путінського неоколоніалізму, сподіваємось, діятиме так, щоб на теренах усієї колишньої російської імперії більше ніколи не сяяло «біле сонце пустелі».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
546
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду