Моніторинговий комітет ПАРЄ заслухав Ханне Северинсен та Ренате Вольвенд, жахнувся й ухвалив заявуIMI
Інформація ж щодо нинішнього передвиборчого середовища викликає величезне занепокоєння, сказано в документі.
Заява була ухвалена за результатами засідання комітету, на якому його члени заслуховували доповідачів по Україні Анне Северинсен та Ренате Вольвенд, які побували в Україні з 26 травня по 3 червня. „„Вибори, які відбудуться 31 жовтня, є нагодою для України продемонструвати цілковиту повагу до принципів плюралістичної демократії, прав людини та верховенства права, - йдеться в документі. – Демократичні вибори, що заслуговують на довіру, могли б змінити існуючі політичні тенденції в країні на протилежні й дати їй шанс міцніше закріпитися у сім’ї європейських демократій”.
Окремим абзацем згадав Моніторинговий комітет конституційну реформу. „Комітет впевнений, що триваюча конституційна реформа повинна бути перенесена до завершення президентських виборів, і вже тоді проведена у демократичний та прозорий спосіб, у чіткій відповідності з чинною Конституцією та беручи до уваги поради Венеціанської Комісії, - йдеться в заяві. – Моніторинговий комітет вітатиме висновок Венеціанської комісії щодо того, чи процес внесення змін до Конституції України відповідає резолюціям Асамблеї 1346 (2003) та 1364 (2004). Він закликає українське керівництво провести виборчий процес з цілковитим незаангажованістю і з повагою до стандартів Ради Європи, щоб дозволити кандидатам діяти на рівних і чесних умовах”.
У заяві йдеться й про проблеми в українському медіапросторі. „Нещодавно схвалений з поправками закон щодо державної таємниці, суперечливі положення Цивільного кодексу, адміністративна практика, що обмежує свободу інформації, а також цензура повинні бути негайно скасовані, - вважає Моніторинговий комітет ПАРЄ. – Перетворення державного телебачення на справді незалежного громадського мовника повинно бути прискорено. Організація в прямому ефірі теледебатів між кандидадами в Президенти на державних та приватних каналах могла б допомогти зробити виборчий процес чесним та справедливим”.
Комітет у своїй заяві торкнувся також подій в Мукачевому, відзначивши відсутність належної офіційної реакції та закликавши до такого розслідування подій, яке б заслуговувало на довіру, й недопущення подібного в майбутньому. У заяві зроблено також низку інших зауважень щодо майбутньої президентської кампанії в Україні: на потребі чіткішого визначення та покращення статусу спостерігачів, перегляду списку виборців, надання можливості проголосувати тим громадянам України, що проживають за кордоном. Комітет також повторив заклик про призначення спеціального представника Генерального секретаря Ради Європи з допомоги українському керівництву у підготовці виборів, що містився у січневій резолюції ПАРЄ щодо України.
Доповідачі Моніторингового комітету також розповсюдили інформаційний меморандум, який містить інформацію, зібрану ними під час минулого візиту в Україну. У цьому 24-сторінковому документі ( який буде надіслано для ознайомлення й відповіді українському керівництву), виписані висновки й рекомендації, частина яких, у більш загальному вигляді, й була відображена в ухваленій Моніторинговим комітетом заяві. Про зміст меморандуму свідчать назви його розділів і підроздірлів: „Виклики й небезпеки для демократичних виборів в Україні”, „Конституційні зміни в передвиборчому процесі”„Вибори мера в Мукачевому – урок має бути засвоєний”, „ Парламентські довибори в окрузі номер 136, Одеса, 30 травня”, „Підготовка до президентських виборів”, Потреба покращення законодавства”, „Необхідні негайні організаційні покращення”, „Свобода висловлювань та доступ до медіа в ході виборчого процесу”.
А ось деякі витримки з цього документу: „Українське керівництво регулярно висловлювало свою рішучість дотримуватися європейських сатндартів і критеріїв, які є основою справжньої демократії. Однак за 9 років після вступу (до РЄ- авт) і напередодні нових президентських виборів, країна не наблизилася до демократичних стандартів, незважаючи на помітне покращення законодавства”; „На жаль, передвиборчий період в Україні був затьмарений низкою подій, які засвідчили значні відхилення від будь-яких норм демократичних принципів та підтвердили зростаючу тривогу, що її висловлювали місцеві спостерігачі та міжнародне співтовариство. Мається на увазі подальші спроби проштовхнути конституційну реформу з ігноруванням положень Конституції, перешкода вільним зборам і чесній політичній в кампанії, очевидні підтасовки результатів вибоорів, як це було недавно в Мукачевому, збільшення контролю й маніпулювання медіа та спроби керівництва обмежити доступ міжнародних мовників”; „Кримінальне втручання для політичного залякування повинно бути негайно припинене. Якщо тенденція до використання тиску з боку кримінальних структур в політичному процесі не буде подолана до президентських виборів, це унеможливить проведення нормальної й демократичної передвиборчої кампанії. Це може створити серйозну небезпеку проведенню чесних і демократичних виборів в Україні”. „Останній термін зняття кандидата повинен бути визначений як не менш ніж за три дні до дня виборів”; „Українське керівництво повинно докласти всіх зусиль, щоб полегшити участь у виборах українських громадян, які тимчасово проживають за кордоном шляхом залучення якомога більшої кількості українських посольств, консульств, культурних центрів і школ для виболрчих цілей”.
В принципі, наведене вище гарно ілюструє зміст і тон меморандуму. В розмові з журналістами Анне Северинсен заявила, що українське питання може бути розглянуте і на вересневій сесії ПАРЄ. Рішення щодо цього може бути ухвалене на засіданні Постійного комітету Асамблеї, яке відбудеться 7 вересня.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ