Передвісники аутоімунного тиреоїдиту
Аутоімунний тиреоїдит — наслідок руйнування щитоподібної залози власною імунною системою, через що формується нестача тиреоїдних гормонів. Це широко поширене захворювання, особливо серед жінок. Досі не відомі причини, за якими імунна система починає вороже реагувати на клітини щитоподібної залози, тому профілактика аутоімунного тиреоїдиту утруднена. Зате можливо своєчасно виявити його перші ознаки й запобігти пошкодженню організму, призначив синтетичні гормони (гормонозамісна терапія).
Антитіла до тиреопероксидази та аутоімунний тиреоїдит
Тиреопероксидаза — фермент щитоподібної залози, який бере участь в процесі утворення основних її гормонів: Т3 (трийодтироніну) і Т4 (тироксину). Вона приєднує молекули йоду до білка тиреоглобуліну.
Антитіла до тиреопероксидази (АТ ТПО) — імуноглобуліни, речовини білкової природи, що виробляються імунною системою. Вони специфічні до тиреопероксидази, тобто діють прицільно проти цього ферменту, руйнуючи його. Внаслідок дефіциту тиреопероксидази зменшується синтез гормонів щитоподібної залози. На це організм реагує підвищенням рівня тиреотропного гормону (ТТГ) гіпофізу — він стимулює синтез Т3 і Т4, якийсь час компенсуючи дію АТ ТПО.
Цікаво, що такий стан може тривати нескінченно довго, у деяких людей навіть довічно, без розвитку захворювання. В інших випадках поступово механізм компенсації виснажується, підвищений ТТГ більше не призводить до вироблення потрібної кількості тиреоїдних гормонів. Розвивається гіпотиреоз — стан, коли організм страждає від недостатності щитоподібної залози. Це і є аутоімунний тиреоїдит.
Ознаки аутоімунного тиреоїдиту
Є два головних діагностичних критерії аутоімунного тиреоїдиту:
- Гіпотиреоз.
- Зміна структури щитоподібної залози на УЗД.
Чи є виявлення антитіл до тиреопероксидази ознакою аутоімунного тиреоїдиту? Як бачимо, ні. Їхня поява в крові, хоча й не належить до норми, але не означає, що неодмінно порушиться синтез гормонів щитоподібної залози. Більш того, навіть збільшення показника цих антитіл не завжди призводить до збільшення швидкості розвитку тиреоїдиту. Проте це завжди означає підвищення ризику в порівнянні з тими, у кого АТ ТПО в крові відсутні. Це дає підставу розглядати антитіла до тиреопероксидази як провісники аутоімунного тиреоїдиту.
Виявлено антитіла до тиреопероксидази — що робити?
Виявлення АТ ТПО без ознак гіпотиреозу означає, що у пацієнта є ризик розвитку аутоімунного тиреоїдиту. Лікування цей стан не вимагає, потрібен лише періодичний контроль, щоб не пропустити можливий гіпотиреоз. Для цього пацієнтові рекомендують один раз на рік проходити обстеження щитоподібної залози: УЗД + аналізи на гормони. Якщо розвинеться гіпотиреоз, лікар призначить гормонозамісну терапію.
Аналіз на АТ ТПО може бути включений в комплекс діагностики при підготовці до вагітності. Якщо у жінки виявляються ці антитіла, визначають рівень ТТГ у період підготовки та кілька разів під час вагітності. Якщо на тлі наявності АТ ТПО виявляється підвищений ТТГ, лікар розглядає питання про призначення гормонозамісної терапії.