Рада Європи ухвалила новий звіт про Українуimi
“Панівною рисою поточного політичного становища в Україні є перспектива близьких президентських виборів, внаслідок яких тутешній політичний ландшафт може відчутно змінитися. Різноманітні пропозиції щодо конституційної реформи здатні докорінним чином змінити інституційний баланс між виконавчою, законодавчою та судовою владою”, - зазначається в резюме.
Документ наголошує, що будь-які зміни до законів та до Конституції Україна, як член Ради Європи, мусить узгоджувати з Венеціанською Комісією. Над усе це стосується організації виборчого процесу та його висвітлення в мас-медіа. Звіт підкреслює, що реформа Прокуратури так і не відбулася вчасно, що про незалежність судової влади рано говорити і що про боротьба з корупцією не ведеться ефективно.
“Все ще вимагає пильної уваги неналежний вплив держави на ЗМІ і її втручання – як пряме, так і опосередковане – в здійснення ними своїх свобод. Треба вжити заходів для того, щоб ті, хто чинить насильницькі дії проти журналістів та творчих працівників ЗМІ, потрапили в руки правосуддя. Так само треба діяти і з метою забезпечити виконання рішень національних судових органів,” - сказано в документі за номером SG/Inf(2004)12.
Експерти Ради Європи визначають як негативний фактор “присутність олігархічних чинників” та “відсутність демократичної ініціативи на низовому рівні”. Звіт зазначає: “До відома Делегації Секретаріату було доведено з різних джерел надійну інформацію щодо «вказівок» Адміністрації Президента всім керівникам областей («губернаторам») України. Метою цих вказівок було підірвати довіру до опозиції в зв’язку з наближенням президентських виборів. Найближчими місяцями для забезпечення справедливого процесу виборів слід приділяти особливу увагу дотриманню принципів нейтральності і невтручання з боку державного апарату”.
У документі висловлено сподівання на те, що Закон про теледебати таки буде ухвалено, і що не лише державні, але й приватні мас-медіа забезпечать доступ різних кандидатів до своєї аудиторії, аби вибори відбулися чесно.
Щодо підготовки до наступних президентських виборів, звіт радить особливу увагу приділити:
- неупередженості Центральної виборчої комісії протягом всього виборчого процесу, включаючи розгляд скарг на порушення виборчого законодавства;
- нейтральності і безсторонності державних інституцій, які б мали утримуватися від будь-якого втручання чи «вказівок» та забезпечувати умови для чесної конкуренції;
- вільному і справедливому доступові під час передвиборної кампанії всіх політичних сил до ЗМІ;
- спостереженню з боку національних і міжнародних спостерігачів (включно зі спостерігачами від Ради Європи) за перебігом усього виборчого процесу, зокрема моніторингові ролі державного апарату та доступу до засобів масової інформації.
imi
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ