У центрі уваги центральних ЗМІ – президент, регіональних – Ющенко та Янукович

7 Квітня 2004
0
614
7 Квітня 2004
15:17

У центрі уваги центральних ЗМІ – президент, регіональних – Ющенко та Янукович

0
614
У центрі уваги центральних ЗМІ – президент, регіональних – Ющенко та Янукович
7 квітня у приміщенні Медіа-центру “Кандидат” МГО “Інтерньюз-Україна” відбулась чергова прес-конференція, присвячена підсумкам контент-аналізу новинних програм провідних каналів українського телебачення за березень 2004 року, який здійснюється Академією української преси в рамках проекту “Моніторинг контенту теленовин центральних телекомпаній” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Моніторинг проводився у 24 регіонах України за вибіркою 93 регіональних телерадіокомпаній та 126 газет. У Києві досліджувались матеріали 14 інформаційних телепрограм та 10 газет.

За повідомленням керівника проекту – доктора соціологічних наук, провідного наукового співробітника Інституту соціології НАН України Наталії Костенко, безперечним лідером у політичних новинах залишається Президент. Відповідно до попереднього аналізу, частота його появи в новинах навіть зросла – з кожного шостого повідомлення в лютому до кожного п’ятого в березні (19% повідомлень потоку). Увага до будь-якої іншої події не перевищує 5% новинного потоку (в лютому – до 9%). Приблизно такі пропорції у подачі новин спостерігаються на всіх головних каналах. Загалом “великі” канали віддають перевагу висвітленню діяльності В.Януковича, “малі” – подіям навколо заяв та документів генерала СБУ В.Кравченка.

Загальний контекст новин – діяльність Президента і політична реформа. Політична реформа складає конвент 2-7% повідомлень на всіх каналах.

У новинах переважає однобічність подачі подій та стверджувальний контекст. Кількість повідомлень із кількома точками зору практично не змінилась у порівнянні з лютим (10% у лютому, 12% - у березні), але помітно розширений іронічний контекст новин (26% у лютому, 34% - у березні).

Однозначність подачі новин характерна для більшості каналів. Діапазон відмінностей у представленні точок зору на внутрішні політичні події визначається позиціями каналу УТ-1 (96% однозначних новин у березні) та СТБ (57%). На інших каналах однозначно інтерпретуються 77-83% політичних новин.

Суттєва відмінність (і відхилення від рекомендацій темників), як зазначив президент Академії української преси, професор, доктор філологічних наук Валерій Іванов, спостерігалось у висвітленні перебування в Україні Джорджа Сороса: “великі” канали дотримувались рекомендацій, “малі” – ні.

Зберігається підвищений інтерес до політичних інститутів (73%), який значно перевищує інтерес до політичних персон (43%) та політичних партій (16%).

Зменшилась увага до політичних коаліцій, причому – як до провладної більшості (майже удвічі), так і до опозиції в цілому – у п’ять разів. Водночас наполовину підвищилась увага до КПУ і фракції “Наша Україна”, вдвічі більше було приділено уваги СДПУ(о), але у півтора рази знизився інтерес до БЮТ. Увага до решти партій не змінилась.

Політична гра змістилась у поле опозиції, де основними політичними опонентами в новинах виступають “Наша Україна” (оцінка її дій якнайкритичніша) та КПУ – як позитивний лідер, яка очолює політичних гравців у складі СДПУ(о), СПУ та більшості в цілому.

Взагалі дещо підвищилась увага до деяких представників опозиції, за винятком БЮТ: до КПУ, СПУ – у зв’язку з Законом про пропорційні вибори, до “Нашої України” – у зв’язку зі справою Рибкіна.

Стратегія розподілу синхрону майже не змінилась: чверть синхрону надається опозиції, три чверті – представникам більшості та чиновникам держапарату.

Результати моніторингу провідних новинних програм українського телебачення за цей період підтверджують сталість тенденцій на домінування у політичному мовленні точок зору правлячих еліт.

Ситуація у регіональних ЗМІ суттєво відрізняється від загальнонаціональних – там, можна сказати, вже розпочалася передвиборча кампанія. Регіональні медіа значно активніше представляли потенційних кандидатів на посаду Президента, ніж у попередні періоди. Це випливає з результатів моніторингу, проведеного експертами Асоціації “Спільний простір” та комітету “Рівність можливостей”. Як заявив голова громадського комітету “Рівність можливостей”, заступник директора Інституту журналістики Олександр Чекмишев, діяльність Президента висвітлюється “за інерцією”. Натомість лідерами виборчих перегонів у ЗМІ більшості областей є прем’єр-міністр Віктор Янукович та лідер блоку “Наша Україна” Віктор Ющенко. "Регіональні медіа, схоже, визначились зі своїми симпатіями і все більш активно висвітлюють діяльність Януковича та Ющенка", - зазначиа О.Чекмишев.

Така редакційна політика може означати, що саме ці потенційні кандидати розглядаються як найбільш вірогідні претенденти на президентську посаду.

Результати моніторингу, зазначив О.Чекмишев, демонструють стабильний "відрив за активністю" в ЗМІ В.Ющенка та В.Януковича у більшості регіонів, але особливо це помітно на Волині, у Львівській та Донецькій областях. При цьому, у східних областях переважало негативне представлення лідера “Нашої України” Віктора Ющенка, а в західних – прем’єр-міністра Віктора Януковича.

Інф. "Детектор медіа"

Читайте також:

7 квітня відбудеться чергова прес-конференція за підсумками контент-аналізу програм новин провідних українських телеканалів

Моніторинг політичних новин
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
614
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду