Інтернет та інформаційні технології на службі охорони мешканців Чорного та Азовського морів...
Вчені „Лабораторії Брема” (Біотехнологічні розробки в екології, медицині, аквакультурі”), виконавці програми Мінекоресурсів України "Дельфін", Карадагского дельфінарію, Лівадійського дельфінарію, НП "Біологічна станція", ТОВ ЛДЦ "Назарет" презентували в Сімферополі підсумки багаторічної роботи кримських біологів по захисту мешканців Чорного та Азовського морів, які зараз зосереджені на спеціальному Інтернет-сайті та СД-диску. Присутнім вченим та журналістам, представникам Кримської Верховної Ради та Раді міністрів автономії був презентований в електронному вигляді вже третій випуск Регулярної інформаційної бази "Дельфіни Чорного моря" (Black Sea Cetaceans), підготовлений за концепцією Олексія Біркуна-молодшого, Сергія Кривохіжина та інших. На 600 мегабайтах диска зосереджена практично вся історія кілька вікової популяції дельфінів в Чорному та Азовському морях.
На презентації, тема якої зібрала багато вчених не тільки з Криму, але й з Одеси та інших приморських міст, з основною доповіддю виступив кандидат медичних наук Олексій Біркун-молодший -- експерт по морських ссавцях Мінекоресурсів України, Комісії безсмертя видів Міжнародного союзу охорони природи (ІUCN/SSC), Міжнародної комісії з наукових досліджень Середземного моря (CІESM), Комісії з захисту Чорного моря від забруднення (BSC), член Наукового комітету ACCOBAMS і Європейського китового товариства (ECS).
У Чорному морі популяції дельфінів, чи малих зубатих китів тепер підірвані надмірним промислом, що продовжувався до 1983 р. За підрахунками вчених в ХХ столітті в Чорному та Азовському морях всіма причорноморськими країнами було знищено від 5 до 5,5 мільйонів дельфінів. Наприклад, тільки в СРСР в 1938 році було добуто 148 тисяч цих тварин, в 1954-ому – понад 130 тисяч. Вилов дельфінів Туреччиною, яка припинила цей варварський промисел лише в 1983 році, становив приблизно по 100-180 тисяч особин за рік. Незважаючи на вжиті заходи, дельфіни продовжують масово гинути й одержувати ушкодження в рибальських мережах, а також унаслідок хвороб від антропогенного забруднення моря. Усі три види чорноморських китоподібних занесені в національні Червоні книги (у т.ч., Червону книгу України), Червону книгу Чорного моря, Міжнародну Червону книгу МСОП, охороняються Боннської, Бернської, Вашингтонської (CІTES) конвенціями й Угодою по збереженню китоподібних Чорного моря, Середземного моря і сполученої акваторії Атлантичного океану (ACCOBAMS).
Регулярна електронна база даних, розроблена вченими, містить докладний опис російською та англійською мовами Програми "Дельфін" і проекту МОРЕКИТ, анотації двадцяти здійснених проектів, документи і бібліографію по Програмі, повні копії 82 наукових публікацій і звітів (серпень 1999 р. - січень 2003 р.), анотований покажчик 23 конференцій, нарад і зустрічей, на яких були представлені результати Програми і родинних проектів, список фахівців з 17 країн світу, з якими співробітничають виконавці Програми, зведення про національні і міжнародні організації, що використовує результати Програми у своїй діяльності. Учасники Програми "Дельфін" дуже сподіваються, що електронна баз даних принесе користь справі збереження чорноморських дельфінів, а знайомство з нею виявиться потрібним і цікавим заняттям для фахівців, студентів і аматорів природи.
На думку вченого Сергія Кривохіжина, охорона дельфінів потребує не тільки технологічних та організаційних зусиль, але й дальшого удосконалення інформаційних мереж, методик зв’язку між вченими країн причорноморського регіону. Саме Інтернет та інформаційні технології допомагають їм спілкуватися та обмінюватися інформацією між собою, будучи розділеними десятками кордонів. І новий сайт та СД-диск, що поширений серед широкого кола вчених в Україні, будуть надійно цьому допомагати...
Микола СЕМЕНА, для „Детектор медіа”, Сімферополь.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ