Як має змінитися ТБ, щоб вижити


ТВ-канал «112 Україна» розпочав мовлення 2013 року. Уже 2015-го «112», який працює 17 годин на добу у прямому ефірі, вийшов у лідери серед інформаційних каналів країни, обігнавши «5-й канал» і «24». Власник «112 Україна» Андрій Подщипков розповів Forbes, впровадження яких технологій дає змогу його каналу зберігати лідерство в інформаційному сегменті.
Телебаченню давно пророкують смерть на користь ширшого охоплення інтернету та соціальних мереж. Численні опитування показують, що довіри до соціальних мереж у користувачів більше, ніж до традиційних засобів масової інформації. Молоде покоління вже не хоче бути просто «споживачем» новинного продукту, воно хоче активно брати участь у створенні новин. Телебачення ж, у свою чергу, дедалі більше асоціюється зі старшим поколінням і словом «консервативність».
Чи означає це, що ТБ вмирає? На мою думку, звичайно, ні. Це лише означає, що телебачення має змінитися, щоб відповідати новим запитам суспільства.
Усе, що необхідно, – це створити ефективне поєднання ефірного мовлення та інтернету, який вбере в себе переваги старих і нових технологій. Новий формат має відповідати громадському запиту на оперативне отримання якісної та правдивої інформації. Адже люди більше не хочуть чекати, вони хочуть бути активною частиною інформаційного простору й дізнаватися новини відразу – у момент їхнього виникнення.
Каналу «112» вдалося створити такий формат. Більше того, зламати стереотип про дорожнечу телевізійного продукту: ми виробляємо якісний інформаційний ефір за ціною менш як $17 за хвилину. Для цього потрібно було відмовитися від громіздкої телевізійної техніки й почати використовувати нові технології для виробництва новин. І водночас перестати боятися придумувати альтернативні способи застосування вже наявних рішень. Наприклад, ми впровадили трансляції за допомогою планшетів, онлайн-комунікаторів і мобільних передавальних систем. Це своєрідний «рюкзак» за плечима журналіста, завдяки якому можна вести трансляцію з будь-якої точки світу. Мобільні передавальні системи не потребують залучення вузькоспеціалізованих кадрів – настроювання, налагодження тощо можна провести дистанційно з офісу. Як результат: немає труднощів із географією, телеканал перестає залежати від транспорту й ситуації на дорогах.
Змінити довелося й підхід до організації процесів виробництва на користь мобільності журналістів і швидкості видання інформації в ефір. Сьогодні можна монтувати сюжети віддалено без установленого обладнання, використовуючи відеоархів телеканалу. Для цього достатньо зайти у веб-браузер і зробити сюжет, який відразу ж вийде в ефір.
Такий підхід одночасно здешевлює процес, додає маневреності в роботі і збільшує швидкість передавання даних. Тому в нас між виникненням новини й появою її в ефірі минає не більше 3–5 хвилин.
Україна зараз, на жаль, не флагман сучасних технологій – як із погляду їх виробництва, так і впровадження. Але позитивна динаміка в розвитку інтернет-технологій усе-таки є, тому варто використовувати всі можливості для модернізації виробництва новин. Наприклад, впровадження ЕRP-систем на телеканалах дозволяє повністю планувати завантаження телеканалу й уникати накладок завдяки координації роботи всіх структур – від замовлення авто до виходу співробітника на зміну.
Що виходить у сухому залишку? Рейтинги телеканалу як показник його успішності. Якщо повернутися до нашого досвіду, то «112 Україна» менш ніж за два роки роботи вийшов на перше місце серед новинних каналів країни. У нас немає «джинси» й поняття «темників». Ми не представляємо чиїхось інтересів, нас цікавить суто об’єктивне подання новин. І такий підхід себе виправдовує. Тепер ми розвиваємо бізнес-модель «112» на міжнародному рівні, пропонуючи розробку телеканалу «під ключ» на будь-якому ринку світу.
Про автора: Андрій Подщипков, генеральний директор і власник телеканалу «112 Україна»
