«Друга світова – спекулятивна тема»

«Друга світова – спекулятивна тема»

12 Вересня 2015
3784
12 Вересня 2015
17:31

«Друга світова – спекулятивна тема»

3784
На «5 каналі» стартував цикл історичних передач «Останній міф»
«Друга світова – спекулятивна тема»
«Друга світова – спекулятивна тема»
У переддень річниці початку Другої світової війни «5 канал» розпочав показ циклу передач «Останній міф». За задумом авторів, проект складається з 19 серій і розказує глядачам про реальні версії причин та передумов Другої світової, військову доктрину радянської та сучасної Росії і про злочини, які сховані за перемогою народу. Передмовою до кожної серії виступає 10-хвилинний діалог з режисером Володимиром Синельниковим - російським документалістом, який намагається подати альтернативний погляд на історію Другої світової війни.
 

- Ідея програми виникла на початку літа. 1 вересня офіційно вважають датою початку Другої світової війни. Звичний для нас та наших батьків погляд на історію, причини, передумови та наслідки цієї війни раніше мало коли піддавалися сумніву. А критичне мислення - це ключ до розвитку, - говорить «Дню» ведучий проекту Андрій СУСЛЕНКО. - У нашому випадку - розвитку цілого суспільства. Власне, завдяки тому, що ми показуємо альтернативну версію погляду на історію Другої світової, просвітницька мета і є ключовою для нас у цьому проекті.

 

- Головна тема програми - розвінчання міфів Другої світової. Чому, на вашу думку, ця війна й сьогодні залишається головним міфом російської пропаганди?

- Головна мета - просвітницька, показати ще один погляд. А це вже може призвести до того, що людина, яка жила в одній парадигмі, почне рухатися в протилежному напрямку. Війна - надзвичайно спекулятивна тема. Будь-яка війна стає інструментом маніпуляції. Георгіївські стрічки, захист «братських» народів та територій і... «деды воевали» тому доказ.

 

- Наскільки важливо українському глядачеві знати правильну історію, а не нав'язану нам радянсько-російською пропагандою?

- Історію взагалі варто знати. Більшість із тих, хто це читає, народжені до 1991 року. Ми не можемо змінити того, як нас виховували і чого навчали. Ми лише можемо докласти зусиль, аби дізнатися інші факти. Ми ж уже наче дорослі та усвідомлені люди. І хтось із нас готовий до прийняття інформації, яка розбиватиме старі шаблони та історичні звички. Інша справа, що радянсько-російська пропаганда нікуди не дінеться, тому важливо мати для вибору і альтернативний погляд. Схоже, що ми вільні у виборі, от і виберемо, у що вірити.

 

- Як спростовувати міфи, не травмувавши психологічно людей із викривленим уявленням про Другу світову війну?

- Дуже важко сказати, хто ж насправді правий і де правда. І що таке викривлене уявлення? Безболісно змінювати звички не так вже й просто. Уявлення людини, які роками формувалися в одному векторі, змінити, напевно, можна, показавши неточність таких уявлень. Але ж мозок буде пручатися, це ж великий стрес, потрібно вийти за зону комфорту - навіть якась сміливість для цього потрібна. Вже відчутна складність. Іноді простіше вірити у брехню, ніж наважитися повірити у правду. Також варто пам'ятати, що частіше усього міфи спростовують іншими міфами.

 

- Анонсується, що з початку вересня глядачі «5-го каналу» матимуть змогу побачити 19 серій історичного телевізійного циклу «Останній міф». Які основні міфи буде розвінчано? Чи планується продовження програми?

- Класичний міф Другої світової говорить нам про те, що Гітлер, негідник такий, віроломно розпочав війну, а Сталін не був готовий, не мав ні армії достатньої, ні техніки. Ще один - про те, хто ж переміг. Надзвичайно цікаво розкриваються ці та інші питання у циклі. Продовження програми справді планується. Нам цікаві цикли Володимира Синельникова про Чорнобильську трагедію - ще один з радянських міфів. Загалом упродовж року ми хотіли б показати низку таких історично-дослідницьких циклів.

 

- Чи не плануєте взятися за цю ж тему щодо нинішньої війни на сході України?

- Процес міфотворчості навколо подій на сході не зупиняється, його дуже важко об'єктивно аналізувати. Хоча я погоджуюся, що важливо продовжувати інформувати українців, росіян і тих, хто слідкує за конфліктом, про технології створення міфів, які використовують на сході. Можливо, з обох боків. І варто пам'ятати, що історія повторюється. Про це нам часто нагадують грузини, адже їхній конфлікт з РФ має багато деталей, що повторюються в Україні один в один.

 

Вадим Лубчак, «День»
Фото - «День»
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Вадим Лубчак, «День»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
3784
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду