Самоцензура - як головний мотив до протистояння насильству над журналістами
Як зазначив керівник відділу фірми СОЦІС Олександр Стегній, кількість судових позовів вітчизняних видань зросла на 5%. Цікавим виглядає той факт, що 2/3 загальної кількості позовів припадає на видання, які мають у своєму штаті юриста. Медіаюрист IREX Pro-Media Наталя Петрова висловила думку, що якраз ті газети, які вже мають судові позови, і користуються послугами юрисконсультантів. У ході опитування було виявлено, що значна кількість позовів (від 10 і більше) припадає на газети приватних власників (окремі підприємці, компанії, недержавні організіції, партії). Тоді як два роки тому найчастіше позивалися державні видання. Серед позивачів перші позиції займають посадові особи та приватні підприємства, найменш “активні” – державні органи влади та місцевого самоврядування. Причинами судових позовів найчастіше ставали критичні публікації або журналістські розслідування, а також висвітлення політичних події чи кримінальної хроніки. Половина опитаних представників друкованих видань визнають факти замовчування інформації. Це уникання висвітлення політичних подій (показники зросли вдвічі), корупції, криманільних справ, зловживання владою. Серед причин свідомого замовчування достовірної інформації - нестача достатніх доказів для доведення в суді (44%), бажання уникнути клопоту нових судових процесів (16%). За словами Наталі Петрової, саме низький рівень правової поінформованості вплинув на невпевненість журналістів у спромозі довести власну правоту в суді.
Серед чинників, що обмежують об’єктивність друкованих ЗМІ респонденти назвали власників ЗМІ, страх, фінансову залежність і некомпетентність. Зважаючи на попередні чинники, парадоксальною видається висока оцінка журналістами їх професійної підготовки та соціальної затребуваності інформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ