
Роман Вибрановський: «Наш народ на голову вищий від тих, хто представляє його у владі»


Вам не здається, що в ефірі українських телеканалів вже забагато різноманітних ток-шоу, які набридли глядачеві? Чим "Дебати PRO" вирізнятимуться з-поміж інших подібних проектів?
Те, що ток-шоу набридли – це не зовсім правда. Кожна програма індивідуальна й унікальна, і їх не можна порівнювати між собою – вони всі дуже різні. Наприклад, неможливо скопіювати програму Шустера, яку він ще з Росії привіз. У неї є своє завдання, своє бачення. Взагалі кожна програма ставить свої завдання і вирізняється на тлі інших.
А яким Ви бачите завдання "Дебатів PRO"?
Почати розмову про складні речі, про проблеми, які стоять перед нами. Ми розпочинаємо з простих гасел – ви "за" чи "проти". Але зазвичай питання, з якими ми стикаємося – дуже складні для розуміння, і за простими гаслами та поверховими судженнями необхідно побачити суть проблеми, її корінь. Експерти переконуватимуть людей у тому, яка зі сторін має рацію, а люди будуть думати, що з цим усім робити. Бо всі прекрасно розуміють, що простих рішень не існує. Немає чорного і білого. Нам усім потрібно шукати компроміс, бо досить уже сваритися. І так ми змінюватимемо ставлення самих політиків, які мусять зрозуміти, що не треба говорити з людьми гаслами – необхідно говорити чесно, вказуючи, що справа дуже складна. Це така спроба перейти від популізму до пояснення того, що насправді відбувається. І часто люди розуміють усе краще, ніж експерти й політики. У нас є відчуття, що публічна дискусія занадто спрощена, занадто категорична. Ми хочемо брати ті теми, які дуже емоційно обговорюються у суспільстві, і розглянути їх в інший спосіб – більш компетентний, зрозумілий, компромісний. Якщо нам вдасться, я вважаю, що це буде успіх.
Але зазвичай, якщо людина упевнена у своїй правоті, то її майже неможливо переконати змінити думку…
Якщо ставити вибір "за" або "проти", то я погоджуюся, що людину неможливо переконати змінити думку. Але якщо спробувати виявити точки дотику, показати, що насправді все не настільки просто й однозначно – з'являється можливість вибудувати діалог, який дозволить знайти компроміс. Наша основна мета – дати людям можливість думати. І на телебаченні зокрема. Тому що на кухнях, на роботі, у розмовах і дискусіях вони думають значно більше, ніж це показують по телевізору. Ми не вчимо людей, ми даємо їм можливість висловитися. Насправді українці значно більше знають і розуміють, ніж це здається нашим політикам та експертам.
А може таке бути, що компромісу не буде знайдено?
Звісно, і таке може бути. Як у хімії: негативний результат – це теж результат. Тоді ми просто констатуємо, що з цієї конкретної проблеми компромісу немає. Але, як на мене, компромісу не може бути лише стосовно надто простих питань, які завжди були зброєю популістів. А наше завдання – говорити компетентно, ламати гасла. І люди будуть це робити – ставити запитання й намагатися самі для себе сформулювати бачення. Так від дуже простих протиставлень ми поступово переходитимемо до варіантів спільних рішень та компромісів.
Чи є у команди проекту якісь критерії підбору аудиторії для участі у програмі?
Ми запрошуватимемо представників різних прошарків населення, але максимальну увагу приділятимемо молоді, колишнім випускникам, студентам, учасникам дискусійних клубів – людям, яким болить, які не хочуть іти у політику, але переймаються усім, що відбувається, які вже щось знають у своїй сфері. Це не статисти, які сидітимуть у студії, аплодуватимуть і натискатимуть кнопки. Ці люди ставитимуть запитання, і виходячи з того, що вони почують, пропонуватимуть свої варіанти рішень, намагатимуться знайти якийсь компроміс. Ми вважаємо, що несправедливо думати, ніби люди нічого не розуміють в економіці, політиці, соціальних питаннях, що вони звикли до простих рішень. Майдан показав: люди знають і розуміють значно більше, ніж здається політикам. Наш народ на голову вищий від тих, хто представляє його у владі.
Яка Ваша роль, як модератора ток-шоу?
Моє завдання під час ефіру – контролювати, щоб ніхто забагато не говорив і підштовхувати людей до розмови, давати їм право голосу й можливість дискутувати, з’ясовувати, що вони зрозуміли з усього почутого. Потім я маю підсумувати сказане аудиторією у студії й запропонувати формулювання, яке задовольнить або не задовольнить учасників дискусії.
Чи зможе така програма, як "Дебати PRO" вплинути на рівень свідомості людей, навчити їх чути одне одного й домовлятися, а не сваритися? І чи будуть, на Вашу думку, політики дослухатися до цих думок?
Все більше людей хочуть дискусії, щоб збагнути, що відбувається, і сформулювати свою точку зору. Тепер у них буде місце, де це можна зробити. А ті політики, які дослухатимуться до думки громадськості, матимуть більше шансів залишитися при владі. Про всі процеси, які відбуваються у суспільстві, потрібно говорити чесно – що є, чого немає, що добре, а що – погано. Люди повинні розуміти, що здатні впливати на ситуацію у країні не лише від виборів до виборів. Вони впливають щодня, кожен на своєму місці, своєю думкою. Для цього і створюються такі програми. Ми не можемо тільки сваритися. Потрібно щось робити і триматися усім разом.
