Позиція Індустріального Телевізійного Комітету щодо питання суборенди каналу мовлення
28 жовтня відбулася чергова нарада юридичного комітету ІТК, де обговорювалось, зокрема, питання, пов’язане з визначенням чітких критеріїв суборенди каналу мовлення.
Як ми вважаємо, останнім часом на медіа-ринку з’явилася доволі незрозуміла ситуація з тлумаченням цього поняття, тому юридичний комітет ІТК розглянув і надав відповідні висновки щодо цього питання, які ми наводимо нижче. Законом України «Про телебачення і радіомовлення» у ст. 1 подано визначення, що таке суборенда каналу мовлення. Так, суборенда каналу мовлення – юридично оформлена або прихована поступка ліцензії на канал (час) мовлення іншій юридичній чи фізичній особі, що не є ліцензіатом, включаючи систематичну ретрансляцію сигналів інших телерадіоорганізацій, крім випадків юридично оформленого надання телерадіопрограм та обміну ними між телерадіоорганізаціями-виробниками, а також ретрансляції новин, спортивних чи інших видовищних заходів.
Згідно ч. 3 ст. 20 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» власник ліцензії не має права передавати канал мовлення у суборенду.
Згідно ст. 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» канал мовлення – сукупність технічних засобів з частотними присвоєннями, призначених для трансляції теле- та радіопередач на територію, що визначається параметрами технічних засобів мовлення. Крім того, згідно цієї ж статті ліцензія – письмовий дозвіл Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, що дає право на створення і використання каналу мовлення та часу мовлення.
Тобто, як при юридично оформленій поступці ліцензії на канал (час) мовлення іншій юридичній чи фізичній особі, що не є ліцензіатом так і при прихованій поступці ліцензії на канал (час) мовлення іншій юридичній чи фізичній особі – мова йде про передачу наступних об’єктів:
- технічні засоби мовлення (сукупність радіоелектронних засобів та технічних пристроїв, за допомогою яких програми та передачі доводяться до споживачів);
- частота;
- час мовлення.
Відмінності між юридично оформленою поступкою та прихованою поступкою полягають в тому, що в першому випадку мова йде про укладення певних договорів, які укладаються між ліцензіатом та особою, що не є ліцензіатом з метою передачі впливу та контролю за даними об’єктами, в другому випадку – такі договори є відсутніми і є наявним лише факт передачі впливу та контролю за такими об’єктами. Передача впливу та контролю за цими об’єктами іншими особами окрім ліцензіата є обов’язковою ознакою поступки.
„Таким чином, необхідною ознакою суборенди каналу мовлення є передача впливу та контролю за ефірним наповненням каналу іншим особам ніж ліцензіат,” – вважає координатор ЮК Андрій Танчак.
Крім того, згідно визначення суборенди та ч. 3 ст. 20 ЗУ «Про телебачення і радіомовлення» забороняється систематична ретрансляція сигналів інших телерадіоорганізацій (така ретрансляція здійснюється ліцензіатом).
Законодавством України про телебачення і радіомовлення не дається визначення ретрансляції, відповідно ж до Європейської конвенції про транскордонне телебачення «ретрансляція» означає приймання і одночасну трансляцію телевізійних програм будь-якими технічними засобами у повному обсязі та без змін або значних частин таких програм, що транслюються телеорганізаціями для масового приймання споживачами. Щодо поняття «систематична», то це оціночна категорія, яка повинна вирішуватись в кожному окремому випадку.
Отже, можна відносити до суборенди каналів мовлення:
- цивільно-правові договори, які укладені між ліцензіатом та неліцензіатом з метою передачі впливу та контролю за технічними засобами мовлення, частотою та часом мовлення;
- факт передачі ліцензіатом впливу та контролю за технічними засобами мовлення, частотою та часом мовлення особі, яка не є ліцензіатом;
- систематична ретрансляція сигналів інших телерадіоорганізацій.
Довідка: до складу юридичного комітету ІТК входять юристи всіх телеканалів-членів ІТК:
ТРК „Студія „1+1”, ТРК „Інтер”, ТРК М1, ТРК „ТЕТ”, ЗАО „ММЦ-СТБ”, ТК ICTV, ТРК «Новий канал».
«Детектор медіа», за повідомленням прес-служби ІТК
Читайте також:
Два краеугольных камня, на которых должно держаться региональное вещание – это свобода в управлении и свобода финансирования
Закон України "Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (нова редакція)
Яка вона, нова "Ера"?
Державне телебачення: ненадрукована арифметика
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
за повідомленням прес-служби ІТК
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ