24-26 вересня - конференція «Програма змін: розвиток незалежних ЗМІ в Євразії в еру цифрових технологій»
24-26 вересня в Києві («Президент Готель», вул. Госпітальна, 12) відбудеться міжнародна конференція «Програма змін: розвиток незалежних ЗМІ в Євразії в еру цифрових технологій». Організатори - Незалежна асоціація телерадіомовників (НАМ) спільно з міжнародними неурядовими організаціями Free Press Unlimited та Global Forum for Media Development. Захід відбуватиметься за підтримки спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні», Open Society Foundations, Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського фонду на підтримку демократії.
Участь у конференції візьмуть медіаексперти, представники організацій, що працюють у сфері захисту свободи слова та підтримки незалежних медіа, правозахисники з країн пострадянського регіону, а також представники міжнародних журналістських і правозахисних організацій.
За словами виконавчого директора Незалежної асоціації телерадіомовників Катерини М'ясникової, це буде перший за останні роки захід, який збере представників організацій, що опікуються розвитком медіа з усього регіону - від Монголії до Балкан.
Дискусії, що відбудуться в межах конференції, буде сфокусовано на двох протилежних трендах, які визначають стан свободи слова та незалежних медіа на пострадянському просторі регіоні, - скороченні свобод у державах, які посилюють авторитарність державної влади та стрімкому розвитку сучасних технологій, що значно спрощують обмін інформацією.
«Ми живемо в такий період, коли Інтернет стає домінантним каналом комунікації в багатьох країнах регіону. В Україні користувачів Інтернету вже понад 50%. Подібна ситуація і в інших країнах. Міжособистісна та суспільна комунікація відбувається швидше і вона має більше можливостей. Тобто хоча, з одного боку, незалежні медіа зазнають утисків, з іншого - вони мають більше інструментів для донесення інформації до користувачів. На цих двох противажелях буде побудовано конференцію. Будемо з'ясовувати, яким чином можна підтримати незалежні голоси в умовах цих трендів», - зауважила Катерина М'ясникова.
Основними темами конференції будуть:
- регіон Євразія: план змін (експерти розмірковуватимуть над тим, які виклики стоять перед медіа та як медіа-спільнота має на них реагувати);
- цифрове телебачення (Цифрову реформу, яку має бути завершено в усіх країнах регіону у 2015 році, влада багатьох держав намагається використати для того, щоб поставити під контроль незалежні ЗМІ чи скоротити їх кількість. У переважній більшості країн (Україна, Росія та Вірменія) існує загроза значного скорочення кількості місцевих мовників. Існують проблеми з поінформованістю населення. Експерти обговорять, як відповідати на ці виклики);
- інтернет-свободи (обговорення конституційного права на доступ до мережі, стратегічні аспекти конфіденційності в Інтернеті, зміна правил через розвиток мобільного інтернету тощо).
За даними Міжнародної неурядової організації «Репортери без кордонів», Індекс свободи преси свідчить про те, що ситуація в Україні, а також інших країнах колишнього СРСР погіршилась. Зокрема, Україна посідає 127 місце з показником індексу - 36.93, і це на один щабель нижче, ніж у 2013 році. Також до другої сотні потрапила Росія (148 місце, індекс - 42.78), Білорусь (157 місце, індекс - 47,82 ), Азербайджан (160 місце, індекс - 52,87), Казахстан (161 місце - 54,94) тощо.
«Організації, які займаються розвитком медіа, збираються для того, щоб визначити, що потрібно робити: як діяти локальним і міжнародним правозахисним організаціям, як можна підтримати незалежні медіа в ситуації, що склалася. Ми будемо обговорювати те, як спільнота має відповісти на ці виклики», - наголошує Катерина М'ясникова.
Подія розпочнеться 24 вересня з доповіді спеціально запрошеного спікера - директора European Endowment for Democracy Єжи Пом'яновського. В останній день конференції буде презентовано перші напрацювання до Плану змін для пострадянського регіону. За підсумками конференції буде складено дорожню карту з розвитку незалежних медіа в умовах новітніх трендів.
Контакти: Незалежна асоціація телерадіомовників, Оксана Крячко, pr@nam.com.ua.
«Детектор медіа»