Домен UA: хроніка переделегування

9 Грудня 2006
28973
9 Грудня 2006
14:01

Домен UA: хроніка переделегування

28973
Результатом візиту української делегації на афінський форум стало проведення переговорів із виконавчим директором ICANN Полом Тумі щодо переделегування національного домену.
Домен UA: хроніка переделегування

Поки світове співтовариство обговорює такі важливі для мережі Інтернет теми, як відкритість, боротьба з поширенням порнографії тощо, в Україні стурбовані набагато приземленішими питаннями. Зважаючи на все, головним інтересом, про який дбала на форумі українська делегація на чолі з заступником міністра транспорту і зв’язку Леонідом Нетудихатою, було одержання підтримки ICANN у переделегуванні національного домену .UA. Це питання порушується от уже протягом шести років.

 

Трохи історії. Національний домен першого рівня .UA було делеговано 1992 року Дмитрові Кохманюку й Ігореві Свиридову, двом українським IТ-спеціалістам, які працюють у США. Сталося це відповідно до усної домовленості (яка в законодавстві США визнається нарівні з письмовою угодою) з Джонатаном Постелом, керівником IANA — організації, що займалася тоді координацією доменного простору мережі Інтернет.

 

Наступні дев’ять років домен розвивався «на ентузіазмі» членів української групи координації мережі (UANCG). 25 березня 2001 року Кохманюк і Свиридов передали адміністративні права на домен резидентові України, ТОВ «Хостмастер». У вересні 2001-го було затверджено Правила домену .ua, а у жовтні «Хостмастер» делегував перші приватні домени другого рівня виду фірма.ua.

 

У 2001 році державні органи України «прокинулися» і почали претендувати на адміністрування домену. Так, восени на адресу Всесвітньої корпорації з призначення імен і номерів (ICANN, що тепер виконує функції IANA) було надіслано лист за підписом секретаря Кабміну Віктора Лисицького, у якому американську організацію «по-простому» просили передати адміністрування домену .ua українському уряду.

 

22 липня 2003 року вийшло розпорядження Кабміну №447-р «Про адміністрування домену .ua». Ним було наказано створити об’єднання підприємств «Український мережний інформаційний центр» («УМІЦ») і звернутися до ICANN з проханням передати йому право адміністрування домену .ua.

 

29 серпня 2003-го віце-прем’єр Віталій Гайдук направив від імені уряду офіційний лист-звернення до президента ICANN Пола Тумі, у якому повідомив про прийняття Кабінетом міністрів розпорядження №447-р і створення «недержавного некомерційного об’єднання «Український мережний інформаційний центр (UANIC)» — організації для управління доменом .UA «в інтересах українського і глобального інтернет-співтовариства». У листі також повідомлялося, що він (лист) є «початком процедури переделегування домену .UA». У офіційній відповіді ICANN говорилося, що переделегування домену має здійснюватися тільки згідно з діючою внутрішньою процедурою ICANN.

 

Не вдаючись до подробиць процедури переделегування, треба зазначити, що завершити її практично неможливо без згоди нинішніх адміністраторів домену. Політика ICANN також не вітає занадто велику участь державних органів в адмініструванні національних доменів.

 

У 2004—2005 роках про своє бажання здійснювати адміністрування українського домену заявляла Інтернет-асоціація України (ІнАУ). У 2006-му з такою ж пропозицією виступив реєстратор доменних імен — компанія «Імена», афільована з одним із членів правління ІнАУ Олександром Ольшанським.

 

7 листопада 2006 року народні депутати Віталій Корж (БЮТ) і Володимир Сівкович (Партія регіонів) зареєстрували законопроект №2493 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (для вдосконалення законодавства у сфері зв’язку)», яким, серед іншого, пропонується нова система адміністрування адресного простору українського сегмента мережі Інтернет. Відповідно до запропонованих змін, адміністрування домену .UA має здійснюватися «некомерційною організацією, яка створюється асоціаціями операторів/провайдерів телекомунікацій за участі уповноважених державних організацій, визначеної Кабінетом міністрів за поданням центрального органу виконавчої влади і НКРЗ».

 

Як повідомляють ЗМІ, результатом візиту української делегації на афінський форум стало проведення переговорів із виконавчим директором ICANN Полом Тумі. Леонід Нетудихата запросив пана Тумі відвідати Україну. Той погодився приїхати в першому кварталі 2007 року, щоб вивчити ситуацію, яка склалася навколо домену .UA, на місці.

 

Дзеркало тижня

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
«Дзеркало тижня»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
28973
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду