JFGI, RTFM, а інакше - GTFO

9 Грудня 2010
2
36027
9 Грудня 2010
13:02

JFGI, RTFM, а інакше - GTFO

2
36027
Деякі культурні імперативи спілкування в інтернеті
JFGI, RTFM, а інакше - GTFO

Цивілізація виникає там, де помирає культура.

Освальд Шпенглер

 

Цей текст спонтанно народився у відповідь на запитання, мимохідь висловлене в одній скайп-конференції. У дискусії я послався на власні «радикальні уявлення про інформаційну культуру» і був спонуканий пояснити їх детальніше. Викладені нижче «імперативи», безперечно, потребують адекватного контексту для інтерпретації - втім, кінцевий висновок, як видається, є валідним у ширшій перспективі.

 

Отже, деякі з «радикальних імперативів інформаційної культури» виглядатимуть приблизно так:

 

(1)

(а) у масиві коментарів під будь-яким дописом коментатор повинен ретельно читати всі попередні коментарі, перш ніж дописувати свій;

 

(б) якщо вашу думку в коментарях уже висловили - нема чого її повторювати, go please yourself for being late;

 

(в) забороняється писати коментарі, призначення яких зводиться до функції [like], там, де є кнопка [like];

 

(2) створення кожної нової гілки на тематичному інтернет-форумі повинно бути арґументовано не гірше від створення окремої статті у вікіпедії; або не гірше принаймні від рішення українського суду, за формою. До всіх наступних дописів застосовується правило (1), як до коментарів;

 

(3) кожен добросовісний член інформаційного суспільства повинен максимально ґуґлити все, що йому спадає на думку поширити у своєму блоґові чи бложику. Застосовується принцип, аналогічний до пункту (1)(б) з тією поправкою, що вже сформульовані десь і кимось «правильні» думки можна репостити в інших локаціях, обмежуючись розумним обсягом цитати. Репост, або ж цитату, має бути недвозначно подано як репост, або ж цитату. Про те, що лінк на джерело є завжди обов'язковим, цільовій аудиторії цього тексту нагадувати якось незручно;

 

(4) джерело А - першоджерело - опублікувало інформацію X. Джерело Б перепостило інформацію X з адекватним посиланням на джерело А. Якщо джерело В перепощує інформацію X без посилання на джерело А - джерело В підлягає анігіляції ядерною бомбою як квінтесенція світового зла.

 

Практична хоча б на 97,4% реалізація наведених заповідей для кого-небудь, крім мене самого, напевно входить у конфлікт із моєю недостатньо тоталітарною сутністю. Також я усвідомлюю, що нереально послідовний розвиток пункту (1)(в), саме в такому його формулюванні, гіпотетично може породити десь те саме, що словник новоязу в Орвелла. Але то не означає, що без тоталітарних методів не можна покладатися на переконання. Можна, і таки нічого іншого не лишається, хоча є усвідомлення, що переконування - то вічний процес, який змін не принесе. До речі, яку реакцію у вас викликає слоган: «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять»?

 

Вище - лиш неповний перелік норм для людини, яка прагне в інформаційну добу називати себе культурною. Звісно, на противагу такому, умовно орґанічному, є більш технократичний шлях, про який мова піде трохи нижче; як зауважив Роджер Вотерс, «людська раса цивілізувала себе». Українського суспільства, зауважмо, сьогодні то стосується незначною мірою: цивілізованість номінально кращих його репрезентантів подекуди виходить за межі навичок із завантаження ринґтонів для айфонів; одначе ступінь співмірності цього результату із розмірами розпиляних бюджетів не дозволяє назвати його визначним.

 

У підсумку, виконання «імперативів» повинно було би зменшити обсяг інформації у світі разів так у вісім чи п'ятнадцять. Людство, звісно, обирає інший шлях вирішення проблем зас..мічення простору - so much goddamn spam, we need better goddamn technology!

 

Розвиток технологій дозволяє зменшити (точніше, mitigate - гарний переклад у стадії пошуку) негативні наслідки терабайтів білого шуму та реверберацій не інакше, як за допомогою більш ефективного управління (я б сказав, тут так і проситься російське слово «ворочания») цими терабайтами непотребу разом із кілобайтами корисного сигналу. Але згадаймо, що саме розвиток технологій колись і уможливив терабайти білого шуму та реверберацій.

 

Тому ми повертаємося до того, що будь-який розвиток технологій лише піднімає проблему на інший рівень. Тому ми повертаємося до спіралі. Не існує такої проблеми - спричиненої homo sapiens, - суто технологічне вирішення якої не породжувало би нової проблеми (згадайте простий приклад комп'ютерних вірусів). Довкола того, наскільки «ніщо насправді не змінюється», можемо дискутувати - але беззаперечним видається те, що зміни в розвитку технологій аж ніяк не змінюють людської натури; в контексті поширення інформації, флудливої й лінивої до думання людської натури. «This species has amused itself to death», - сказав пан Вотерс, із телевізором на обкладинці, але приблизно через рік після винайдення сервісу www.

 

Олександр Харченко, alex@kharchenko.net.ua

JFGI (Just f***ing google it), RTFM (Read the f***ing manual), GTFO (Get the f*** out) - грубі, але справедливі настанови, що виникли в учасників інтернет-спілкування на ранніх етапах розвитку WWW.

Ілюстрація - noobstore.com

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Олександр Харченко, для «Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2
36027
Коментарі
2
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
jam
5265 дн. тому
наконец в ТК что то интересное о современных реалиях интернетов! ждем о "см. рис 1" и правиле 34 ;)
дописувач
5266 дн. тому
В переліку імперативів інформаційної культури автор пропустив найголовніший принцип (особливо актуальний для українських коментаторів): коментатор будь-якого допису повинен уважно прочитати принаймні сам допис:))
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду