Комітет Томенка надіслав листа суб`єктам рекламного ринку
Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації надіслав суб`єктам рекламного ринку свої роз`яснення щодо застосування нового закону "Про рекламу".
Затверджений рішенням Комітету
від 1 жовтня 2003 р.
Лист
Щодо застосування окремих положень Закону України “Про рекламу” в редакції від 11 липня 2003 року
1.
Законом запроваджено новий для вітчизняної правової системи загальний принцип врахування в рекламній діяльності особливої чутливості дітей (частина третя ст. 7 Закону). Наведене положення знайшло більш конкретне відображення у статті 20. Комітет звертає увагу на те, що у згаданих випадках йдеться не про рекламу, розраховану на дітей, а про те, що при замовленні, виготовленні та розміщенні будь-якої рекламної продукції необхідно враховувати ту обставину, що потенційними її споживачами є діти з притаманними їм психологічними та іншими особливостями. 2.
До статті 8 “Загальні вимоги до реклами” додана частина сьома такого змісту: “рекламою”. У даному випадку йдеться про інформацію про товар та/або його виробника, яка об’єктивно необхідна споживачу для здійснення свідомого вибору товару, його належного використання, захисту своїх споживчих прав тощо (інформація про дійсні споживчі якості товару, про порядок його використання, утилізації тощо, про належні дії споживача у тих чи інших випадках у зв’язку з придбанням та використанням товару, контактна інформація про виробника і т.ін.). Така інформація не може містити закликів до придбання чи непридбання того чи іншого товару, закликів скористатися послугами того чи іншого виробника тощо.
Комітет також звертає увагу на те, що всі заборони та обмеження, введені стосовно реклами цим Законом, стосуються також і згаданої інформації.
3.
Закон легалізує переривання рекламою кіно- і телефільмів, а також концертно-видовищних і спортивних програм, яке до цього Законом було заборонене. Встановлюється відповідна шкала такого переривання (частина п’ята статті 13 Закону). Комітет звертає увагу на те, що фільми тривалістю до 42-х хвилин рекламою не перериваються. Реклама під час трансляції спортивних програм, передач розміщується в період повноцінних, органічних, визначених спортивними регламентами перерв. Трансляція концертно-видовищних заходів може перериватися рекламою кожні 30 хвилин. Крім того, Законом заборонено переривати рекламою програми, передачі новин, а також програми, передачі для дітей.
4.
Частиною шостою статті 15 Закону встановлюється, що оприлюднення у програмі, передачі найменування спонсора, анонси власних програм, передач, трансляція соціальної реклами, яка розповсюджується телерадіоорганізацією безкоштовно, не зараховуються до 15-ти відсоткової квоти рекламного часу. Комітет наголошує на тому, що відповідно до частини першої статті 5 Закону, у телерадіопередачах, які створені за участі спонсора забороняється наводити будь-яку інформацію рекламного характеру. (споживчі властивості товару, ціну товару, контактну інформацію виробника тощо) про спонсора, за винятком його імені (найменування) та знаку для товарів та послуг.
Спонсорство програм, передач новин забороняється.
Спонсорство програм, передач новин забороняється. Тютюнових виробів дозволена лише засобами зовнішньої реклами (з обмеженнями) і в друкованих ЗМІ (теж з обмеженнями). Заборонено спонсорування з використанням об’єктів інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби.
У рекламі алкоголю діють ті ж обмеження, що і в рекламі тютюну, за таким винятком: дозволена реклама на телебаченні та радіо з 23-ї години до 6-ї години ранку, а також дозволяється спонсорування компаніями, які випускають алкогольні напої.
Положеннями частини шостої статті 22 Закону згадані обмеження не скасовуються, а посилюються.
Комітет звертає увагу на те, що Законом заборонені будь-які рекламні заходи по просуванню на ринок алкогольних напоїв і тютюнових виробів (дегустації, безкоштовна роздача цигарок, обмін неповних пачок на повні, розіграші, різноманітні конкурси тощо), за винятком спеціальних виставкових заходів. Оскільки поняття спеціальних виставкових заходів законодавством не визначене, такими слід вважати заходи, що мають за мету просування відповідного алкогольних чи тютюнових виробів) товару на ринок, демонстрацію товару, вивчення кон’юнктури ринку, проводяться організовано у певному місці та у визначені строки, розраховані лише на зацікавлену та/або професійну аудиторію, відвідувачів. 5.
Закон також забороняє будь-які регулятивні чи дозвільні повноваження органів Державної автоінспекції у галузі реклами. Вона здійснює лише наступний контроль за дотриманням вимог правил дорожнього руху і правил безпеки руху при розміщенні реклами на транспорті.
6.
На адресу Комітету надходять численні звернення учасників рекламного ринку, в яких констатуються неможливість повного виконання положень зазначеної статті, суперечність останньої чинному українському законодавству та нормам міжнародного права тощо. У зв’язку з цим, Комітет звертає увагу на наступне.
Така ж правова позиція викладена і в міжнародних угодах, згода на обов’язковість яких надана Україною (Паризька конвенція про охорону промислової власності від 20 березня 1883 року). Комітет наголошує на тому, що відповідно до частини другої статті 3 Закону України “Про рекламу”, якщо міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені законодавством України про рекламу, застосовуються правила міжнародного договору. Таким чином, при визначенні порядку використання в рекламі знаків для товарів та послуг, що охороняються за законодавством України, необхідно керуватися чинними міжнародними угодами України та законодавством України, що не суперечить останнім.
Комітет звертається до замовників, виробників і розповсюджувачів реклами, рекламних агентств, об’єднань громадян та підприємств у галузі реклами, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які здійснюють контрольні та регулятивні функції у рекламній галузі дотримуватися вимог Закону щодо порядку виготовлення і розповсюдження реклами. Звертаємо увагу контролюючих та наглядових органів у галузі реклами, що підзаконні нормативні акти до їх приведення у відповідність до цього Закону діють у частині, яка не суперечить Закону.
Голова Комітету Микола Томенко
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ