Проект „Положення про порядок проведення передвиборних теледебатів під час виборів Президента України в 2004 році”

18 Червня 2004
1350
18 Червня 2004
15:48

Проект „Положення про порядок проведення передвиборних теледебатів під час виборів Президента України в 2004 році”

1350
„Детектор медіа” публікує Проект в рамках громадського обговорення.
Проект „Положення про порядок проведення передвиборних теледебатів під час виборів Президента України в 2004 році”
Проект буде запропоновано обговорити на засіданні круглого столу "Якими бути теледебатам кандидатів у Президенти України?" у понеділок, 21 червня. Проект „Положення про порядок проведення передвиборних теледебатів під час виборів Президента України в 2004 році”

„Детектор медіа” публікує Проект в рамках громадського обговорення.

Проект підготовлено експертами Громадської Ради з питань свободи слова та інформації Дмитром Котляром і Віталієм Замніусом.

Проект Положення буде запропоновано обговорити на засіданні круглого столу "Якими бути теледебатам кандидатів у Президенти України?", що відбудеться у понеділок, 21 червня (початок о 14.00, конференц-зал Академії наук, вул. Володимирська 55) і проводиться спільно Громадською Радою та Комітетом Верховної Ради з питань свободи слова та інформації. За детальнішою інформацією з приводу круглого столу звертайтесь до секретаріату Громадської ради (тел. 296-8632).

ПРОЕКТ

18.06.2004


ПОЛОЖЕННЯ про порядок проведення передвиборних теледебатів під час виборів Президента України в 2004 році

Публічні дебати за участю кандидатів на пост Президента України є важливою гарантією забезпечення рівних можливостей доступу учасників виборчого процесу до засобів масової інформації, отримання виборцями максимально повної та різнобічної інформації про кандидатів, формування їх свідомої позиції при голосуванні.

Це Положення розроблено відповідно до Конституції України, Закону України "Про Центральну виборчу комісію", пункту 8 частини другої статті 25 та статті 62 Закону України "Про вибори Президента України", законів України "Про інформацію", "Про телебачення та радіомовлення" та регламентує порядок організації і проведення передвиборних дебатів з використанням електронних (аудіовізуальних) засобів масової інформації (далі – теледебати) між кандидатами на пост Президента України.

І. Проведення теледебатів Національною телекомпанією України

1. Національна телекомпанія України забезпечує організацію та проведення теледебатів між кандидатами на пост Президента України відповідно до статті 62 Закону "Про вибори Президента України" та цього Положення про порядок проведення передвиборних теледебатів під час виборів Президента України в 2004 році (далі – Положення).

Теледебати проводяться перед днем виборів та днем повторного голосування.

Кандидати на пост Президента України беруть участь у теледебатах особисто. У разі відмови одного з кандидатів на пост Президента України взяти участь у теледебатах або неможливості його участі в них виділений для теледебатів час надається іншому кандидату на пост Президента України для проведення передвиборної агітації.

2. Теледебати перед днем виборів проводяться в прямому ефірі у строки, передбачені статтею 57 Закону "Про вибори Президента України" для проведення передвиборної агітації, між 19 та 22 годинами на першому каналі Українського телебачення.

В одних теледебатах одночасно можуть брати участь не більше двох кандидатів на пост Президента України. Кількість теледебатів має бути такою, щоб забезпечити кожному з кандидатів на пост Президента України можливість участі в них не більше одного разу за наявності висловленого ним бажання про таку участь.

Теледебати між кандидатами на пост Президента України проводяться Національною телекомпанією України відповідно до графіка, затвердженого Центральною виборчою комісією за результатами жеребкування.

3. Не пізніше ніж через десять днів після закінчення реєстрації кандидатів на пост Президента України відповідно до статті 51 Закону "Про вибори Президента України" Центральною виборчої комісією проводиться жеребкування щодо визначення графіка проведення теледебатів.

Кандидати на пост Президента України письмово повідомляються Центральною виборчою комісією про час та місце проведення жеребкування не пізніше ніж за сім днів до дня проведення жеребкування.

Кандидати на пост Президента України, які мають бажання взяти участь у теледебатах, повідомляють про це Центральну виборчу комісією не пізніше ніж за один день до дня проведення жеребкування.

Жеребкування щодо графіка проведення теледебатів відбувається під час відкритого засідання Центральної виборчої комісії, у якому можуть брати участь кандидати на пост Президента України, їх довірені особи, представники громадських організацій, засобів масової інформації відповідно до статті 28 Закону "Про вибори Президента України". У ході жеребкування визначаються графік проведення теледебатів та групи їх учасників, а також кандидат на пост Президента України, який матиме право на перший виступ під час проведення теледебатів відповідно до пункту 5 цього Положення.

Результати проведеного жеребкування затверджуються рішенням Центральної виборчої комісії під час відкритого засідання у день жеребкування.

Результати жеребкування щодо графіка проведення теледебатів, їх учасників та інформація про час теледебатів оприлюднюються в газетах "Голос України" і "Урядовий кур’єр" за рахунок коштів Державного бюджету України у триденний строк з дня затвердження Центральною виборчою комісією результатів жеребкування.

4. У випадку, якщо бажання про участь у теледебатах підтвердила непарна кількість кандидатів на пост Президента України, у ході жеребкування визначається кандидат, який братиме участь у теледебатах самостійно. Такому кандидату на посаду Президента України надається половина часу, що відводиться для проведення теледебатів перед днем виборів між однією групою кандидатів, для проведення його передвиборної агітації.

5. Тривалість теледебатів перед днем виборів за участю однієї групи кандидатів на пост Президента України становить дев’яносто хвилин безперервного ефірного часу.

Теледебати починаються та завершуються виступами кандидатів на пост Президента України. Кандидат, який має право на перший виступ на початку теледебатів, визначається під час жеребкування щодо графіка проведення теледебатів. Відповідно, іншому кандидату надається право першого виступу в кінці теледебатів. Тривалість виступу кандидата на пост Президента України на початку теледебатів становить не більше 10 хвилин, у кінці теледебатів – не більше 5 хвилин.

Після початкових виступів кандидати на пост Президента України по черзі ставлять одне одному запитання та відповідають на них. Перше запитання ставить кандидат, який виступав другим на початку теледебатів. Тривалість запитання становить не більше 1 хвилини, відповіді – не більше 3 хвилин.

6. У разі, якщо прийнято рішення про проведення повторного голосування, за п'ять днів до дня повторного голосування в прямому ефірі на першому каналі Українського телебачення у прямому ефірі між 19 та 22 годинами Національною телекомпанією України організовуються теледебати між кандидатами на пост Президента України, включеними до виборчого бюлетеня для повторного голосування.

Такі теледебати обов'язково транслюються Національною радіокомпанією України на першому каналі Українського радіо та можуть безкоштовно транслюватися іншими каналами мовлення. Для трансляції теледебатів перед повторним голосуванням іншими каналами мовлення відповідна телерадіоорганізація звертається з письмовою заявою до Національної телекомпанії України не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення теледебатів. Національна телекомпанія України зобов’язана надати телерадіоорганізації, що звернулась із зазначеною заявою, можливість безкоштовної трансляції теледебатів. Витрати, пов’язані з технічним забезпеченням трансляції іншими каналами мовлення, покладаються на телерадіоорганізацію, що подала заяву.

7. Тривалість теледебатів перед днем повторного голосування становить сто двадцять хвилин безперервного ефірного часу.

Теледебати починаються та завершуються виступами кандидатів на пост Президента України. Право на перший виступ на початку теледебатів має старший за віком кандидат на пост Президента України. Відповідно, іншому кандидату надається право першого виступу в кінці теледебатів. Тривалість виступу кандидата на пост Президента України на початку теледебатів становить не більше 15 хвилин, у кінці теледебатів – не більше 10 хвилин.

Після початкових виступів кандидати на пост Президента України по черзі ставлять одне одному запитання та відповідають на них. Перше запитання ставить кандидат, який виступав другим на початку теледебатів. Тривалість запитання становить не більше 1 хвилини, відповіді – не більше 3 хвилин.

8. За дотриманням встановленого цим Положенням часового регламенту виступів, запитань і відповідей під час проведення теледебатів стежить ведучий теледебатів (за допомогою відповідних технічних засобів).

Центральною виборчою комісією за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та інформації не пізніше ніж за три дні до дня проведення перших теледебатів відповідно до затвердженого графіка визначається особа ведучого для проведення теледебатів.

Ведучий теледебатів представляє кандидатів на пост Президента України, які беруть участь у теледебатах, надає їм слово для виступів, запитань і відповідей у межах відведеного для цього часу. Ведучий теледебатів повинен дотримуватися положень відповідних законів та цього Положення. Ведучий теледебатів не має права: - виявляти упередженість та надавати перевагу одному з кандидатів-учасників теледебатів;

- припускатись висловлювань, що можуть бути сприйняті як агітаційні.

9. Кандидати на пост Президента України під час проведення теледебатів повинні:

- дотримуватись порядку проведення теледебатів, визначених законом та цим Положенням;

- дотримуватись етичних норм поведінки, не припускатись висловлювань, що принижують честь і гідність іншого кандидата-учасника теледебатів;

- виконувати вимоги ведучого теледебатів стосовно регламенту виступів, відповідей і запитань, передбачених цим Положенням.

10. Телерадіоорганізаціям, що здійснюють трансляцію теледебатів, забороняється переривати її рекламою, анонсами власних програм, передач, спонсорськими повідомленнями.

11. Оплата за наданий ефірний час для проведення теледебатів здійснюється Центральною виборчою комісією в межах коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів, за відповідною угодою, що укладається між Центральною виборчою комісією і Національною телекомпанією України у десятиденний строк з дня до проведення жеребкування щодо графіка проведення теледебатів.

ІІ. Проведення теледебатів іншими телерадіоорганізаціями

12. Телерадіоорганізації, що мають ліцензію на право користування каналами мовлення, незалежно від форми власності можуть організовувати та проводити теледебати за власною ініціативою у відповідності до законів України.

Теледебати проводяться у строки, передбачені статтею 57 Закону "Про вибори Президента України" для проведення передвиборної агітації. У теледебатах можуть брати участь зареєстровані Центральною виборчою комісією у встановленому порядку кандидати на пост Президента України.

На телерадіоорганізації не поширюються вимоги щодо часу та способу ("в прямому ефірі") проведення теледебатів, а також вимоги, передбачені частинами другою – четвертою статті 62 Закону "Про вибори Президента України".

Телерадіоорганізаціям забороняється переривати трансляцію теледебатів рекламою, анонсами власних програм, передач, спонсорськими повідомленнями. Протягом 20 хвилин до і після трансляції теледебатів між кандидатами на пост Президента України забороняється у будь-якій формі коментувати чи оцінювати зміст передвиборної агітаційної програми, давати будь-яку інформацію щодо цього кандидата, цієї партії (блоку).

13. Телерадіорганізація, яка надала ефірний час кандидату на пост Президента України, не може відмовити у наданні ефірного часу на тих же умовах іншому кандидату. Ця вимога не поширюється на засоби масової інформації, засновниками (власниками) яких є партії - суб'єкти виборчого процесу (партії, що входять до блоку - суб'єкта виборчого процесу).
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Віталій Замніус
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1350
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду