Уряд пропонує обговорити проект постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення участі громадян у процесі формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади"

22 Грудня 2003
1122
22 Грудня 2003
10:57

Уряд пропонує обговорити проект постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення участі громадян у процесі формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади"

1122
На сайті Міністерства юстиції громадянам пропонується подати свої зауваження до проектів двох документів:
Уряд пропонує обговорити проект постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення участі громадян у процесі формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади"
1) постанови КМУ "Про забезпечення участі громадян у процесі формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади";

2)проект Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади;

Та надіслати свої пропозиції на адресу: gorbatenko@minjust.gov.ua Проект Постанови Кабінету Міністрів України від 2003 р. "Про забезпечення участі громадян у процесі формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади"

З метою реалізації Указів Президента України від 17 травня 2001 р. № 325 “Про підготовку пропозицій щодо забезпечення гласності та відкритості діяльності органів державної влади”, від 1 серпня 2002 р. № 683 “Про додаткові заходи щодо забезпечення відкритості у діяльності органів державної влади”, постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. № 1302 “Про заходи щодо подальшого забезпечення відкритості у діяльності органів виконавчої влади” та створення організаційно-правових засад участі громадян у процесі формування та реалізації державної політики органами виконавчої влади Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади (додається).

2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:

- передбачити видатки на фінансування заходів, пов’язаних з проведенням консультацій з громадськістю під час формування показників проекту Державного бюджету України та місцевих бюджетів;

- забезпечити організацію та фінансування соціологічних досліджень, анкетувань, моніторингу ЗМІ та інших форм вивчення громадської думки у відповідних галузях, сферах та регіонах з важливих соціально-економічних питань;

- вивчати та враховувати громадську думку при формуванні, реалізації державної політики та прийнятті рішень з важливих соціально-економічних питань;

- утворити при центральних та місцевих органах виконавчої влади Громадські Ради (колегії), до яких мають увійти представники органів виконавчої влади, недержавних організацій, наукової та творчої громадськості, ЗМІ.

- розробити план заходів консультацій з громадськістю, що сприятиме усвідомленню нею своєї відповідальності за процес формування та реалізації державної політики;

- впроваджувати нові ефективні форми роботи з громадськістю, які розвивають соціальне партнерство;

- запровадити систематичне підвищення кваліфікації державних службовців, щодо оволодіння ними навичками комунікативних технологій якісного та ефективного спілкування з громадськістю;

- надавати підтримку ефективним громадським ініціативам, особливо тим, що спрямовані на поглиблення співпраці влади з недержавними та неурядовими організаціями, розвиток громадянського суспільства.

3. Державному комітету телебачення і радіомовлення, Національній телекомпанії України, Національній радіокомпанії України, газеті “Урядовий кур’єр” та “Робітничій газеті”:

- довести через засоби масової інформації до відома громадськості зміст цієї постанови;

- створити системний механізм діалогу влади і громадськості через ЗМІ;

- розробити методику та механізм збору пропозицій під час проведення консультацій з громадськістю у ЗМІ для використання їх при формуванні державної політики.

4. Головному управлінню державної служби, Міністерству освіти і науки, іншим центральним органам виконавчої влади, у підпорядкуванні яких є навчальні заклади, що здійснюють підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації державних службовців за напрямом “Державне управління” разом з Українською Академією державного управління при Президентові України розробити та впровадити з 2004 року вивчення слухачами і студентами окремих, дисциплін, модулів, спеціальних курсів з напрямку зв’язків з громадськістю, комунікативних технологій, методології вивчення громадської думки та моніторингу ЗМІ, іміджевих технологій.

5. Секретаріату Кабінету Міністрів України:

- подати у місячний термін пропозиції (проект Положення) щодо утворення при Кабінеті Міністрів України Консультативної Ради з питань дослідження громадської думки до складу якої включити представників громадських організацій, науково-дослідних установ, інститутів, органів виконавчої влади для здійснення координації між Громадськими Радами (колегіями), що утворюються при центральних та місцевих органах виконавчої влади, розробки спільного плану дій та обміну досвідом;

- розробити проект типового Положення про Громадські ради (колегії) при центральних та місцевих органах виконавчої влади;

- забезпечити щомісячну публікацію в газетах “Урядовий кур’єр”, “Робітнича газета” та оприлюднення на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади аналітичної інформації про результати проведення консультацій з громадськістю, публічних громадських обговорень, соціологічних досліджень, телефонної "гарячої лінії” Кабінету Міністрів України та органів виконавчої влади.

Прем’єр-міністр України В. ЯНУКОВИЧ

Проект Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики центральними та місцевими органами виконавчої влади

1. Загальна частина

Мета і завдання

Цей Порядок визначає механізм участі громадськості у процесі формування та реалізації державної політики Кабінетом Міністрів України, міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями (далі — органи виконавчої влади), встановлює загальні правила проведення публічних консультацій з громадськістю, процедуру та стандарти здійснення публічної політики, впровадження яких сприятиме розвитку демократії та громадянського суспільства, прозорості та відкритості діяльності органів виконавчої влади, налагодженню ефективного системного діалогу органів виконавчої влади з громадськістю та має на меті допомогти громадянам усвідомити свою роль у процесі формування та реалізації державної політики, надати їм можливість впливати на прийняття державних рішень та відчувати власну відповідальність за цей процес.

Порядок визначає засади та правила стосовно врахування думки громадськості при прийнятті важливих соціально-економічних рішень центральними та місцевими органами виконавчої влади.

Порядок формування тематики та переліку питань, з яких проводяться консультації з громадськістю

1. Консультації з громадськістю проводяться із значущих соціально-економічних питань, тематика та перелік яких готується Громадською Радою (колегією) з урахуванням пропозицій громадських, неурядових, недержавних організацій та затверджується органами виконавчої влади.

2. На публічне обговорення в обов’язковому порядку виносяться:

Програма діяльності Кабінету Міністрів України, програми соціально-економічного розвитку регіонів, річні та щоквартальні звіти про діяльність центральних і місцевих органів виконавчої влади;

проекти нормативно-правових актів, що стосуються прав громадян, їх свобод і законних інтересів;

інші важливі питання.

Проведення консультацій з громадськістю

3. Проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики у визначеній галузі, сфері чи регіоні забезпечує відповідний орган виконавчої влади.

4. Проект плану консультацій з громадськістю на наступний рік оприлюднюється в засобах масової інформації та на веб-сайті органу виконавчої влади після його обговорення Громадською радою (колегією) відповідного органу виконавчої влади з наданням роз’яснення щодо цілей, яких планується досягти у процесі їх проведення.

5. План консультацій з громадськістю, сформований з урахуванням пропозицій неурядових та недержавних організацій, громадян, затверджений відповідним органом виконавчої влади, передається до Консультативної Ради з питань дослідження громадської думки при Кабінеті Міністрів України.

6. У разі необхідності за пропозицією Громадської ради (колегії) або органу виконавчої влади можуть проводитися консультації з громадськістю з актуальних важливих питань.

Форми та методи консультацій з громадськістю

7. Форми та методи консультацій з неурядовими організаціями обираються органом виконавчої влади за пропозицією Громадської ради (колегії), що діє при органі виконавчої влади.

8. Публічні консультації з неурядовими організаціями можуть проводитись у безпосередній або опосередкованій формі.

9. Безпосередня форма передбачає проведення публічного відкритого обговорення шляхом:

теле- або радіодебатів, передач, діалогів та інших жанрів електронних ЗМІ;

громадських слухань, нарад, “круглих столів”, конференцій, семінарів, зустрічей, зборів тощо;

телефонних “гарячих ліній”, Інтернет-конференцій та інших.

10. Опосередкована форма передбачає вивчення громадської думки методом:

проведення соціологічних досліджень та спостережень, опитувань, анкетувань, здійснення контент-аналізу інформаційних матеріалів, інтерв’ю, фокус-груп та інше;

моніторингу ЗМІ;

запровадження спеціальних рубрик у друкованих засобах масової інформації, опублікування думок, коментарів, відгуків громадян, інше;

вивчення, систематизації та узагальнення внесених громадянами, політичними партіями, неурядовими та недержавними організаціями та іншими об'єднаннями громадян письмових та усних пропозицій.

ІІ. Проведення публічних громадських обговорень

Організація підготовки публічного громадського обговорення

11. Публічне громадське обговорення здійснюється у такі етапи:

- визначення проблеми (питання) обговорення;

- формулювання експертних пропозицій щодо альтернатив вирішення проблеми;

- оприлюднення інформації про початок обговорення;

- забезпечення репрезентативності від соціальних груп;

- проведення публічного обговорення - оцінка громадськістю ефективності запропонованих альтернатив рішень, аналіз негативних та позитивних наслідків, виходячи з інтересів різних соціальних груп;

- врахування результатів обговорення при прийнятті рішення органом виконавчої влади;

- оприлюднення результатів обговорення, прийнятого рішення та його обґрунтування.

12. Публічне громадське обговорення здійснюється за планом, розробленим Громадською Радою (колегією) та затвердженим органом виконавчої влади.

13. План організації проведення публічного громадського обговорення має передбачати:

- здійснення інформаційної кампанії, що надасть попередню інформацію про питання, винесене на публічне обговорення;

- норми та регламент участі громадськості у процесі обговорення та внесення пропозицій;

- вирішення організаційних питань;

- систему забезпечення репрезентативної участі неурядових організацій - складання переліку представників, виходячи з соціальної структури суспільства, бази зареєстрованих громадських організацій, що діють у цій галузі, сфері чи регіоні, організація їх оповіщення, запрошення та забезпечення реєстрації учасників обговорення;

- забезпечення системи аналізу наслідків альтернатив рішення для кожної соціальної групи;

- розробку сценарію заходу, плану його підготовки та проведення;

- здійснення моніторингу та оцінку результатів обговорення;

- спосіб та термін оприлюднення результатів обговорення;

- врахування результатів обговорення під час прийняття рішення та обов’язкове інформування про це громадськість.

Вимоги до інформаційного повідомлення про проведення публічного громадського обговорення

14. Інформаційне повідомлення про проведення публічного громадського обговорення має містити такі відомості:

- назву органу, який виносить питання на публічне громадське обговорення;

- варіант вирішення проблеми, що пропонує орган виконавчої влади з зазначенням позитивних і негативних характеристик даного рішення або проект документу, який виноситься на обговорення;

- опис питання, варіанти рішення, позитиви та негативи, що існують при прийнятті кожної альтернативи для соціальних груп;

- визначення груп населення, на які справляє або може справити вплив прийняття рішення, що винесене на публічне громадське обговорення;

- умови участі громадськості у процесі публічного громадського обговорення;

- строки проведення обговорення, місце, час, умови акредитації громадськості та ЗМІ;

- на яку адресу, до якого часу та в якій формі можуть надходити письмові пропозиції, відгуки, та виступи;

- дані для зв’язку з відповідальними працівниками до яких можна звертатися за консультаціями та роз’ясненнями щодо обговорюваного питання;

- у який спосіб і коли будуть оприлюднені результати обговорення.

Строки проведення публічного громадського обговорення

15. Публічне громадське обговорення розпочинається з дня оприлюднення інформації.

16. Строк, протягом якого проводитиметься публічне громадське обговорення, визначається органом виконавчої влади за пропозицією Громадської Ради (колегії).

Мінімальний термін обговорення не повинен бути меншим, ніж 1 місяць.

Забезпечення легітимності публічного громадського обговорення

17. В ході публічного громадського обговорення забезпечення реєстрації інформації, що надходить покладається на робочу групу, персональний склад, якої затверджує Громадська Рада (колегія), що діє при органі виконавчої влади.

18. Робоча група фіксує:

письмові пропозиції (зауваження), у тому числі надіслані електронною поштою;

пропозиції та протоколи рішень громадських організацій, політичних партій та інших об’єднань громадян;

усні пропозиції та зауваження (у тому числі, висловлені по телефону або через мережу Інтернет) з обов’язковою позначкою прізвища, ім’я та по батькові, адреси та місця роботи громадянина;

у разі проведення громадських слухань, круглих столів, нарад тощо веде протокол.

19. Анонімні пропозиції до уваги не приймаються.

20. Робоча група є відповідальною за узагальнення інформації та представлення її на розгляд Громадської ради з наступним інформуванням органів виконавчої влади, ЗМІ та громадськості.

Аналіз, оцінка та врахування результатів публічного громадського обговорення

21. Зауваження та пропозиції, які надійшли від Громадської ради (колегії) за результатами публічного обговорення, мають бути ретельно вивчені та проаналізовані органом виконавчої влади не більше ніж у місячний термін.

22. На основі проведеного публічного громадського обговорення органом виконавчої влади робиться аналіз ставлення соціальних груп населення до варіантів вирішення зазначеної проблеми.

23. Висловлені під час публічного громадського обговорення позиції можуть бути:

враховані при прийнятті остаточного рішення органом виконавчої влади,

покладені в основу подальшої роботи на перспективу,

не враховані з обґрунтованих причин.

Оприлюднення результатів публічного громадського обговорення та прийнятого рішення органом виконавчої влади

24. Результати публічного громадського обговорення доводяться органом виконавчої влади до неурядових організацій з обов`язковим обґрунтуванням прийнятого рішення та аналізом всіх відхилених альтернатив.

ІІІ. Вивчення громадської думки

Організація вивчення громадської думки

25. Вивчення громадської думки здійснюється за планом, розробленим та затвердженим органом виконавчої влади.

26. План підготовки вивчення громадської думки має містити:

- вивчення потреби органами виконавчої влади щодо проведення дослідження громадської думки з того чи іншого актуального питання соціально-економічного життя;

- визначення пріоритетних питань для вивчення громадської думки варіантів їх рішення, встановлення термінів проведення дослідження;

- визначення організації-партнера щодо проведення досліджень громадської думки;

- визначення форм, методів, ступеню репрезентативності досліджень;

- визначення джерел фінансування;

- проведення дослідження та отримання його підсумкової інформації.

27. У підсумковій інформації про результати вивчення громадської думки відображаються такі дані:

- тема та питання дослідження;

- методи та форми дослідження, його репрезентативність;

- ступінь допустимого відхилення від обраної моделі дослідження;

- виконавець дослідження;

- джерела фінансування;

- врахування громадської думки при прийнятті державного рішення;

- обов’язкове визначення причин неприйнятності позиції громадськості у разі, якщо думка громадськості не врахована.

28. За результатами дослідження органом виконавчої влади робиться коригування стратегії та плану роботи з громадськістю з урахуванням результатів вивчення громадської думки.

29. Для організації процесу вивчення громадської думки органи виконавчої влади відповідно до законодавства можуть укладати з науково-дослідними організаціями, політичними партіями, громадськими організаціями, об'єднаннями громадян, окремими фахівцями та експертами угоди на проведення соціологічних досліджень, опитувань, анкетувань та інших форм вивчення громадської думки з метою отримання об'єктивної та достовірної інформації щодо позиції громадськості з важливих соціально-економічних питань.

Порядок оприлюднення інформації щодо проведення консультацій з громадськістю

30. Інформаційне повідомлення про формування плану, початок та результати проведення консультацій з громадськістю та інших питань компетенції цієї постанови оприлюднюється органами виконавчої влади шляхом розміщення:

- в державних засобах масової інформації;

- за додатковими угодами в недержавних засобах масової інформації;

- на веб-сторінці відповідного органу виконавчої влади, на Урядовому порталі;

- в інший спосіб з метою досягнення максимального результату.

Взаємодія органів виконавчої влади та засобів масової інформації

31. Органи виконавчої влади у процесі проведення консультацій з громадськістю взаємодіють із засобами масової інформації відповідно до вимог Законів України “Про інформацію” та “Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації”, надають їм необхідні інформаційно-аналітичні матеріали, укладають угоди, розміщують відповідні замовлення на оприлюднення інформації щодо питань зазначених в даній постанові.

Координація та створення архівів

32. Матеріали результатів вивчення громадської думки передаються до Консультативної Ради з питань дослідження громадської думки при Кабінеті Міністрів України з метою здійснення координації консультацій з громадськістю.

33. Органи виконавчої влади створюють архіви, де зберігаються матеріали консультацій з громадськістю, неурядовими та недержавними організаціями, іншими об’єднаннями громадян, робиться аналіз тенденцій та змін у громадській думці.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1122
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду