Секретний п’ятий квартал: як січень змінює правила гри
Сергій Смелянський, директор Ocean Media Plus
Січень — це час, коли святковий настрій ще витає у повітрі, а споживачі відкриті до нових пропозицій, шукають вигідні знижки й куди витратити кошти, що їм подарували на свята. Завдяки нашим західним колегам маркетологам ми знаємо, що цей період називають «секретним п’ятим кварталом» — і не дарма. Український ринок завжди йде в ногу з глобальними тенденціями, і телебачення у січні стає дуже солодким ресурсом для брендів, готових використати цей час для зростання.
Чому це важливо? Суть «п’ятого кварталу» полягає в тому, щоб рекламодавці не обмежували свої активності стандартними чотирма кварталами року, а включали в стратегію і січень — місяць, який працює за власними правилами. Ті, хто не зупиняється після насиченого рекламного грудня, отримують і хороші можливості, й вигідні умови. І це стосується не лише телебачення, а й інших медіа.
Січень уже на горизонті, тому настав час розібратися, чому цей період — ключовий для рекламної стратегії, і чому телевізійні кампанії тут можуть стати вирішальними.
Час, коли екрани стають магнітом
Початок року — це традиційний час відпочинку, святкових канікул і перегляду улюблених шоу та фільмів. Глядачі проводять більше часу біля екранів, дивляться контент разом із сім’єю чи друзями, що посилює вплив реклами. Традиційно українці дивляться телевізор у січні стільки ж, скільки й у грудні. А конкуренція в ефірі в цей період часто нижча, ніж у грудні, що дає рекламодавцям можливість не просто розповісти про свій продукт, а й створити емоційний зв’язок з аудиторією, адже святковий настрій робить людей відкритішими до нових пропозицій.
Ми порахували, що кожен тиждень січня більш як 11 мільйонів людей дивляться фільми й серіали. Жодне медіа в нашій країні не може дати таке охоплення й одночасний контакт із великою аудиторією на національному рівні.
Конкуренція, яка грає на вашу користь
У січні кількість брендів у етері традиційно зменшується на 20—25%, порівняно з груднем і листопадом. Це означає, що у рекламодавців менше конкурентів за увагу глядача. Бренди, які використовують цей період для активної комунікації, отримують можливість виділитися серед конкурентів і запам’ятатися. Також це хороший період для експериментів і нових запусків. Адже люди не впадають у сплячку, а продовжують робити покупки незалежно від дати в календарі. Інформація про обсяги роздрібної торгівлі говорять нам про те, що в січні рівень покупок — майже на тому ж рівні, який був протягом осінніх місяців.
Менша ціна ефіру
Ще одна важлива перевага січня — це ціна. Завдяки сезонному коефіцієнту в мінус 25% (плюс додаткова знижка на 20% на розміщення з 1 по 12 січня) — загальна ціна розміщення на ТБ у цей період суттєво нижча, ніж в осінні місяці, не кажучи навіть про грудень. А для брендів це шанс досягти максимального охоплення, використовуючи бюджет найефективніше.
Більше, ніж продажі
Комунікація у «п’ятому кварталі» — це не лише про швидкі продажі. Це про побудову іміджевих атрибутів бренду, яка запам’ятається аудиторії надовго. Бренди, які виходять в ефір у цей період, формують довіру й асоціюються з теплом, святковим настроєм і позитивними емоціями. Високі показники телеперегляду, низька конкуренція та найкраща ціна на рекламу — все це робить січень по-справжньому особливим.
Немає кращого часу, щоб зробити свій голос гучним і змістовним. Не бійтеся мислити за межами стандартного рекламного календаря.
Титульне фото: Getty Images